Депресія чи хандра: як відрізнити

У мене депресія! – хто хоч раз не чув або не говорив так? Складність лише в тому, що під словом “депресія” ми маркуємо все підряд – горе, апатію, сум, відсутність життєвих сил, поганий настрій або ж нудьгу. Люди постять сумні картинки в Instagram, відчувають «печальку» дивлячись на осіннє листячко і дощик або переживають внутрішні хвилювання слухаючи плаксиві пісеньки в навушниках…ох, це все така величезна помилка, яка є наслідком низької проінформованості.

Отже, депресія чи все ж таки хандра? Давайте будемо розбиратись. Будь-яка людина незалежно від соціального статусу може зіткнутись з таким станом, особливо коли хворіє, в нашому випадку запальними захворюваннями кишківника. Відчуття постійного пригнічення через встановлений діагноз, щоденні «делікатні» проблеми, страх від такого небажаного загострення, нав’язливі думки про лікування та взагалі майбутнє. Але що для нас важливо,- це вчасно помітити симптоми справжньої депресії і вжити відповідних заходів.

Довідник з діагностики і статистики психічних розладів Американської психіатричної асоціації (DSM-5) відзначає дев’ять основних ознак великого депресивного розладу. Щонайменше п’ять із них мають проявлятися протягом двох тижнів кожного дня!!!— лише тоді можна діагностувати хворобу: 

 1. Переважно пригнічений настрій;
 2. Істотно знижений інтерес до справ та інших активностей і відсутність задоволення від них;
 3. Істотна втрата або набір ваги;
 4. Порушення сну; 
 5. Збудливість або пригальмованість; 
 6. Втома чи втрата енергії;
 7. Переживання власної меншовартості або безпідставної провини;
 8. Нездатність концентрувати увагу чи ясно думати;
 9. Регулярні думки про смерть, наміри чи спроби самогубства.

Власне, сукупність усіх цих ознак та їхня тривалість відрізняє депресію від хандри і схожих станів.

Депресію поділяють на три типи залежно від тяжкості перебігу захворювання: легку, помірну і важку. Лікування призначається відповідно до ступеня важкості депресії.

При легкій та помірній депресії можна обійтися методами самодопомоги, але це стосується лише даного типу!!! Оскільки весь інтернет рясніє порадами: гуляти і проводити час з близькими, знайти собі хобі, зайнятись спортом тощо, то це можна використовувати, але якщо ж депресія середнього чи важкого ступеня, то рекомендується психотерапія та приймання антидепресантів. Підбір антидепресанту це – компетенція лікаря-психіатра, оскільки враховувати потрібно тип депресії, ступінь її вираженості та передбачувану реакцію пацієнта на конкретний препарат. Приймання ліків відбувається лише під наглядом лікаря.

Якщо Вам цікава дана тема, то в наступній статті можна детальніше розглянути питання антидепресантів; прояви депресії у тілі; як за допомогою методик визначити схильність до депресії та як цю депресію попереджати.

 

Автор: Крістіна Язєва

Фейсбук https://www.facebook.com/profile.php?id=100003311839806

Е-мейл: [email protected]

 


Задати питання автору

Пов'язані Публікації

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Психологічна підтримка

  Депресія: прояви та лікування

  Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

 • Новини на головній

  Інформування пацієнтів з Запальними захворюваннями кишечника

  Поза сумнівами, пацієнти з ЗЗК прекрасно усвідомлюють всю складність прийняття рішення залишитися вдома на лікарняному, відмовитися від поїздок на роботу або в школу, походів в кіно або ресторан через симптомів ЗЗК. З поширенням коронавируса (COVID-19) пацієнтам стало ще важче приймати рішення про те, як вести своє повсякденне життя.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  Оновлення програми «Комфортне життя» за підтримки Феррінг Україна Офіційні Умови Програми «Комфортне життя»

  Збережіть своє здоров’я, мінімізуйте контакти в лікарнях та аптеках на період карантину. Використайте картку, яку Ви активували, та придбайте Пентасу за акційною програмою тоді, коли Вам потрібно, з метою запобігання можливих ризиків з наявністю ліків.

 • Психологічна підтримка

  Хворі і втомлені: як боротися з втомою, коли у вас виразковий коліт

  Для тих, хто має виразковий коліт (ВК), втома може бути фізичною, психічною або поєднанням обох. Загальна втома визначається як переважне відчуття тривалої втоми, нестачі енергії або почуття виснаження, яке не полегшується після відпочинку або сну. Цей стан погіршується, коли загострюється хвороба, та покращується, коли наступає ремісія, але ситуація може привести до наслідків, з якими може бути важко впоратися.

 • Харчування

  Чи допоможе безглютеновая дієта в лікуванні запальних захворювань кишечника?

  Пацієнти, які мають запальні захворювання кишечника кожен раз задають питання дієтологів, якої дієти їм слід дотримуватися? Одна з тем, яка зазвичай стоїть на першому плані і в центрі уваги, полягає в тому, чи повинні вони дотримуватися безглютенової дієти. Ця тема може збити з пантелику багатьох людей, тому що навколо глютену і глютеносодержащіх продуктів дуже багато дезінформації.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"