Спосіб підвищення ефективності ліків проти запальних захворювань кишечника

Спосіб підвищення ефективності ліків проти запальних захворювань кишечника

Вчені-біомедики з Каліфорнійського університету в Ріверсайді пропонують спосіб підвищення ефективності ліків проти запальних захворювань кишечника (далі ЗЗК) та інших станів, в основі яких лежить запалення.

Зазвичай ЗЗК лікують одним із кількох доступних біологічних препаратів, які блокують зв’язування запальної молекули, яка називається фактором некрозу пухлини альфа, або TNF-альфа, з двома рецепторами, TNFR1 та TNFR2. Лише близько 50% пацієнтів досягають довготривалого позитивного ефекту від цього лікування.

При аутоімунних захворюваннях, до яких належать й ЗЗК, саме запалення та пошкодження тканин, які провокує TNF-альфа, є причиною. TNF-альфа викликає більшу частину запалення та руйнування тканин при ЗЗК, саме тому на нього спрямована дія ліків проти хвороби Крона та виразкового коліту. Видатний професор біомедичних наук у Школі медицини, який очолив дослідження, опубліковане в Journal of Crohn’s and Colitis, Девід Ло пояснив, що люди мають два різних рецептори, TNFR1 та TNFR2, у кожній із клітин, які зв’язують TNF-альфа. Зараз препарати, націлені на TNF-альфа, блокують як TNFR1, так і TNFR2. Досліди Ло проводилися на мишах, які мають однакові два рецептори. Характер запалення у мишей подібний до того, що спостерігається у людей при ЗЗК.

TNF-альфа, що виробляється клітинами організму, також індукує спеціалізовані імунні та інші клітини, які як сприяють запаленню, так і пригнічують його. Таким чином, TNF-альфа відіграє роль у руйнуванні та загоєнні тканин — двосічний меч. Вчений сказав, що існують докази того, що TNFR1 може спричиняти більшість руйнівних ефектів ЗЗК, тоді як TNFR2 може сприяти загоєнню та відновленню тканин кишки, тому одночасне блокування обох рецепторів нині існуючими препаратами буде як пригнічувати запалення, так і зменшувати регенерацію. Щоб обійти це, у своїй роботі вчені вирішили зробити препарат, який би вибірково діяв на TNFR1.

Дослідники використовували реагент від INmune Bio, біотехнологічної компанії, який був селективним для блокування TNFR1. Вони виявили, що миші, які отримували цей реактив, мали позитивний ефект на перебіг ЗЗК від його приймання. Науковці також зробили препарат з таргетною дією на TNFR1, щоб зменшити його передачу сигналів. Вплив, як вони з’ясували, був драматичним. Дійсно, різні тканини організму по-різному чутливі до впливу TNF-альфа, й роль рецепторів TNFR1 і TNFR2 у них різна.

За словами вчених, миші, які мають генетичний дефіцит TNFR2, хворіють набагато тяжче, що свідчить про те, що вплив на TNFR2 дійсно має сприятливий ефект на перебіг хвороби Крона та виразкового коліту. Можливо, саме ці таргетні препарати стануть новою гілкою еволюції лікування ЗЗК.

Джерело: https://medicalxpress.com/news/2021-12-therapy-inflammatory-bowel-disease.html

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"