Прийняти діагноз і усвідомити хворобу

Раптова звістка про важку хворобу стає ударом, як для хворого, так і для його рідних. Ще вчора, тиждень або навіть місяць тому все було добре. Але раптовий діагноз перевертає з ніг на голову весь життєвий уклад хворого, валить його в стан сильного стресу, а часом у відчай і глибоку депресію. Найчастіше людині доводиться пройти через певні стадії, щоб прийняти, усвідомити хворобу і встати на шлях до одужання.

Психолог Кюблер-Росс в роботі з тяжко хворими людьми виділила 5 стадій прийняття хвороби.


Перша стадія – заперечення, коли хворий не може прийняти той факт, що у нього виявлена серйозна хвороба і вважає діагноз помилковим. Він може багаторазово перевірятися ще або навпаки, відмовляється від лікування, вважаючи, що він себе почуває добре. Спрацьовує механізм психологічного захисту, коли проблема ігнорується, а людина навіть думати не хоче про несприятливий результат.


Друга стадія – гнів і агресія, коли хворий шукає винного. Він може бути агресивним по відношенню до лікарів, що на його думку, не виконують свою роботу належним чином, або до здорових людей, що насолоджуються життям в той час, коли людина занурена в горе. Також може виявлятися аутоагресія (агресія спрямована на самого себе). У цьому випадку захворювання сприймається як кара небесна, покарання за якісь вчинки. На цьому етапі вже приходить розуміння того, що хвороба є, але приймати її не хочеться, неможливо повірити, що такий кошмар стався саме з тобою: «Чому саме я? За що мені все це?»


Третя стадія – торг. Хворий намагається укласти угоду з долею або Богом. «Я видужаю, якщо зроблю те-то і те-то!» Хворі щось загадують, придумують для себе різні прикмети, можуть звернутися до релігії, зайнятися благодійністю.


Четверта стадія. Втрачається надія на сприятливий результат. У хворого опускаються руки, більше не хочеться боротися, настає апатія і байдужість до життя. Хворий занурюється в свої думки і переживання, відгороджується від спілкування.


Остання, п’ята стадія – прийняття ситуації. Людина приймає те, що у неї є хвороба, яку потрібно лікувати і починає раціонально мислити, тверезо оцінювати шанси, шукати конструктивні шляхи виходу з ситуації.

Якщо ви раптом виявили, що перебуваєте на одній зі стадій, то важливо зрозуміти – марно намагатися змусити себе вольовим зусиллям взяти себе в руки, вести звичайний спосіб життя, тому що те, що зараз відбувається з вами, сильніше вас. Якщо з цим не вдається впоратися, то до цього можна адаптуватися. У цьому вам зможе допомогти консультація психолога або психотерапевта.


Всі реабілітаційні програми будуються на прагненні до виживання при якому можна повернутися до життя. Потрібно як і раніше продовжувати ставитися до себе на належному рівні. Цінувати себе, любити і поважати. По можливості, якомога раніше повернутися до трудової діяльності або освоїти новий вид діяльності, який виявиться вам під силу, щоб відбувалася професійна і соціальна самореалізація. Або займіться тим, що зможе вас захопити. Треба не відгороджуватися від людей, а підтримувати з ними спілкування і зберігати емоційний зв’язок.


Варто звернутися до фахівця з неврозів і страхів, якщо ви помічаєте у себе прояви тривоги. Зверніть увагу на такі симптоми, як постійне відчуття напруги, почастішання пульсу, порушення дихання, безсоння, панічні атаки, проблеми з шлунком, тремор, судоми, страх смерті. У цьому випадку вже важко впоратися самостійно і необхідна допомога професіонала. Лікар-психотерапевт зможе медикаментозно купірувати напади тривоги і страху, підібравши ліки з урахуванням вже прийнятих вами препаратів. У свою чергу, психолог допоможе підібрати правильну методику, яка усуне тривожний стан і допоможе досягти внутрішньої рівноваги максимально поліпшивши якість вашого життя. Гармонізація психологічного стану у багато разів підвищує здатність людини до одужання.


Якщо поки з яких-небудь причин ви не хочете або не можете відвідувати психолога особисто, то відвідайте для початку одну з груп або спільнот, де зустрічаються люди з такою ж проблемою і мають аналогічне або схоже захворювання. Як правило, на таких зустрічах людині простіше розкритися і поділитися своїми переживаннями з людьми, які самі проходять через це. А це вже хороша терапія. Досвід інших хворих допоможе вам краще усвідомити свій досвід, а також заручитися підтримкою і швидше одужати.Автор: Дарья Вакулина

FB: https://www.facebook.com/dasha.chumachencko
Email: [email protected]


Задати питання автору

Пов'язані Публікації

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Психологічна підтримка

  Депресія: прояви та лікування

  Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

 • Новини на головній

  Інформування пацієнтів з Запальними захворюваннями кишечника

  Поза сумнівами, пацієнти з ЗЗК прекрасно усвідомлюють всю складність прийняття рішення залишитися вдома на лікарняному, відмовитися від поїздок на роботу або в школу, походів в кіно або ресторан через симптомів ЗЗК. З поширенням коронавируса (COVID-19) пацієнтам стало ще важче приймати рішення про те, як вести своє повсякденне життя.

 • Психологічна підтримка

  Арт-терапія від негативних емоцій

  Коли людина має важке захворювання, то її часто можуть захльостувати негативні почуття: гнів, страх, образа, сором. Як правило, з ними впоратися дуже важко. Ці почуття доставляють хворому великий дискомфорт, провокуючи стрес.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  Оновлення програми «Комфортне життя» за підтримки Феррінг Україна Офіційні Умови Програми «Комфортне життя»

  Збережіть своє здоров’я, мінімізуйте контакти в лікарнях та аптеках на період карантину. Використайте картку, яку Ви активували, та придбайте Пентасу за акційною програмою тоді, коли Вам потрібно, з метою запобігання можливих ризиків з наявністю ліків.

 • Психологічна підтримка

  Хворі і втомлені: як боротися з втомою, коли у вас виразковий коліт

  Для тих, хто має виразковий коліт (ВК), втома може бути фізичною, психічною або поєднанням обох. Загальна втома визначається як переважне відчуття тривалої втоми, нестачі енергії або почуття виснаження, яке не полегшується після відпочинку або сну. Цей стан погіршується, коли загострюється хвороба, та покращується, коли наступає ремісія, але ситуація може привести до наслідків, з якими може бути важко впоратися.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"