Що таке Хвороба Крона? Частина 1

Хвороба Крона – хронічний запальний стан шлунково-кишкового тракту. Розуміння цієї хвороби може допомогти вам та вашим близьким орієнтуватися у ситуації, що виникає з новим діагнозом.

Хвороба Крона належить до групи станів, відомих як запальні захворювання кишечника або ЗЗК. Вона названа на честь доктора Буррілла Б. Крона, який вперше описав хворобу в 1932 році разом зі своїми колегами, доктором Леоном Гінзбургом та доктором Гордоном Д. Оппенгеймером.

ЗЗК страждають приблизно 3 мільйони американців. В Україні по даних Міністерства охорони здоров’я  (станом на 31.12.2017 р.) хворих на Хворобу Крона було десь 2 тис. людей, та загалом десь 11 тис. хворих на ЗЗК.

Чоловіки і жінки однаковою мірою страждають від Хвороби Крона.

ЗЗК можуть виникнути в будь-якому віці, але Хвороба Крона найчастіше діагностується у підлітків, починаючи із 15 років, та дорослих у віці від 20 до 30 років.

Дослідження показали, що від 1,5 до 28 відсотків людей, які страждають на ЗЗК, мають родичів першого ступеня, таких як батько, дитина або рідний брат\сестра, у яких також є одне із цих захворювань.

Незважаючи на те, що існує генетичний компонент, пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку ЗЗК, неможливо передбачити, хто може отримати хворобу Крона, ґрунтуючись на сімейному анамнезі.

Хвороба Крона може вражати людей різного етносу. Захворювання частіше зустрічається у європейців, хоча в останні роки темпи Хвороби Крона зросли серед латиноамериканців та азіатів.

Хвороба Крона може вражати будь-яку частину ШКТ з рота до заднього проходу, але найчастіше вражає кінець тонкої кишки (клубової кишки) та початок товстої кишки. Хвороба Крона може впливати на всю товщину стінки кишечника.

Запалення кишечника може «пропустити» або залишити нормальні ділянки між ділянками хворого кишечника.

Види хвороби Крона

Якщо у вас діагностовано Хворобу Крона, важливо знати, яка частина вашого шлунково-кишкового тракту уражена. Хоча симптоми Хвороби Крона можуть відрізнятися від людини до людини, тип Хвороби Крона впливає на симптоми та ускладнення, які можуть виникнути.

Ілеоколіт

Це найпоширеніша форма хвороби Крона. Він вражає кінець тонкої кишки, відомий як кінцева клубова кишка, та товсту кишку.

Симптоми можуть включати: пронос і спазми, біль в середній або нижній правій частині живота, значна втрата ваги

Ілеїт

Цей тип Хвороби Крона вражає лише клубову кишку.

Симптоми можуть включати: те саме, що ілеоколіт

У важких випадках ускладнення можуть включати свищі або запальний абсцес у правої нижній ділянці живота

Гастродуоденальна Хвороба Крона

Цей тип вражає шлунок та початок тонкої кишки, який називається дванадцятипала кишка.

Симптоми можуть включати: нудота,  блювота, втрата апетиту, втрата ваги.

Єєхолейліт

Цей тип характеризується плямистими ділянками запалення у верхній половині тонкої кишки.

Симптоми можуть включати: від легких до сильних болів у животі та судом після їжі, діарея, фістули, які можуть утворюватися у важких випадках або після тривалих періодів запалення

Крон (гранулематозний) коліт

Цей тип вражає лише товсту кишку.

Симптоми можуть включати: діарея, ректальна кровотеча, запалення навколо заднього проходу, включаючи абсцес, свищі та виразки, ураження шкіри та болі в суглобах, які частіше зустрічаються при цій формі Крона, ніж при інших

Хвороба Крона проти Виразкового коліту

 Хвороба Крона та Виразковий коліт мають схожі симптоми, й вони є обома типами запальних захворювань кишечника (ЗЗК), але вони не є однією і тією ж хворобою і вражають різні ділянки ШКТ .

Хвороба Крона

 • Може вражати будь-яку частину ШКТ від рота до заднього проходу
 • Може впливати на всю товщину стінки кишечника

Виразковий коліт

 • Уражаються лише товста кишка і пряма кишка
 • Впливає на внутрішню частину товстої кишки

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній

  Кишкові стриктури та хвороба Крона

  Стриктури можуть бути легкими або важкими, а в найважчих випадках можуть призвести до повної непрохідності кишечника, тобто жодна їжа або рідина не зможе пройти через цю частину кишечника. Якщо це трапляється, необхідна екстрена хірургічна операція, щоб забезпечити вільний вихід для продуктів травлення.

 • Блог, Новини на головній

  Діарея та запальні захворювання кишечника

  Для багатьох людей із запальною хворобою кишечника (ЗЗК) – хворобою Крона , виразковим колітом або мікроскопічним колітом – діарея є нормальним явищем у повсякденному житті. Це один із найпоширеніших симптомів для більшості видів ЗЗК. Діарея часто буває з кров’ю або слизом та гноєм.
  Якщо ви вперше стикаєтеся з цим видом діареї, це може бути неприємним явищем. Важливо, якщо ви бачите кров у стільці або частота відвідування туалету не покращується, зверніться до лікаря.

 • Блог, Новини на головній

  Чи можуть стовбурові клітини вилікувати Хворобу Крона?

  Рік тому Майкл Мічелі почувався повністю виснаженим від хвороби Крона. 38-річному татові двох хлопчиків діагноз поставили в 1997 році, коли він був другокурсником коледжу. Наступні два десятиліття він перепробував безліч ліків та процедур, щоб знайти полегшення від своїх симптомів. Жодні з них не працювали.

 • Психологічна підтримка

  Створення ресурсного стану: практичні поради та способи

  Запальне захворювання кишечника – не вирок, а просто діагноз. На жаль, від цієї хвороби не застрахований ніхто, і ані за статевою, ані за віковою ознакою — до цих хвороб схильні як діти, так і літні люди. Вилікуватись остаточно не можливо, але варто намагатись прийняти хворобу та жити повноцінно, а для цього потрібно мати зовнішні й внутрішні ресурси, які на жаль, ЗАВЖДИ підтримувати неможливо.

 • Блог

  Що таке Хвороба Крона? Частина 2

  Хоча важливо розпізнати ознаки Хвороби Крона, підтвердити діагноз може тільки лікар. Якщо ви підозрюєте, що у вас є запальне захворювання кишечника (ЗЗК), будь ласка, заплануйте зустріч з лікарем, щоб розробити план діагностики та лікування.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"