Що таке Хвороба Крона? Частина 2

Ознаки та симптоми Хвороби Крона

Хвороба Крона може по-різному впливати на кожного пацієнта. Симптоми, які ви може відчувати, залежать від того, яка частина ШКТ уражена.

Хвороба Крона – це хронічне захворювання, що означає, що пацієнти, ймовірно, відчувають періоди, коли симптоми активні, відомі як загострення, а потім періоди ремісії, коли ви можете зовсім не помічати жодних симптомів.

Хоча важливо розпізнати ознаки Хвороби Крона, підтвердити діагноз може тільки лікар. Якщо ви підозрюєте, що у вас є запальне захворювання кишечника (ЗЗК), будь ласка, заплануйте зустріч з лікарем, щоб розробити план діагностики та лікування.

Запалення ШКТ

Хвороба Крона може вражати будь-яку частину ШКТ, від рота до заднього проходу. Хоча симптоми відрізняються від пацієнта до пацієнта, є деякі поширені симптоми запалення ШКТ, викликані Хворобою Крона: постійна діарея, ректальна кровотеча, термінова необхідність спорожнити кишечник (але позиви до туалету можуть бути помилковими, які називаються «тензими»), спазми в животі та біль, відчуття неповністю спорожненого кишечника, запор, який може призвести до непрохідності кишечника.

Ускладнення Хвороби Крона

Хоча Хвороба Крона розташована в ШКТ, вона може вплинути на ваше загальне здоров’я та спричинити більш серйозні медичні проблеми. Наприклад, розповсюдженими ускладненням Хвороби Крона можуть бути: втрата апетиту, втрата ваги, відсутність енергії та постійна втома, затримка росту та розвитку у дітей.

У більш важких випадках хвороба Крона може призвести до серйозних ускладнень, таких як:

Тріщини – це пошкодження в області оболонки заднього проходу, які можуть викликати біль і кровотечу, особливо під час дефекації.

Свищі, викликані запаленням, є аномальними каналам, які утворюються між однією частиною кишечника та іншими, або між кишечником та сечовим міхуром, піхвою або шкірою.

Фістули найчастіше зустрічаються в анальній області й вимагають негайної медичної допомоги.

Стриктури є звуженням кишечника в результаті хронічного запалення.

Симптоми поза кишечником

Запальна хвороба кишечника (ЗЗК) може викликати системні симптоми поза ШКТ, які впливають на загальне здоров’я та якість життя. Це може бути: почервоніння або біль в очах, або різка зміна гостроти зору,  виразки у роті, запалення суглобів, біль та набряки у суглобах, шкірні ускладнення, такі як шишки, виразки або висипання, лихоманка, втрата апетиту, втрата ваги, втома, нічне потовиділення,  порушення менструального циклу, остеопороз, камені в нирках, рідкісні ускладнення печінки, включаючи первинний склерозуючий холангіт та цироз.

Варіанти лікування хвороби Крона

Комбінація варіантів лікування може допомогти вам контролювати своє захворювання і допомогти вести повноцінне і корисне життя. Пам’ятайте, що не існує стандартного лікування, яке б спрацювало для всіх пацієнтів. Ситуація у кожного пацієнта різна, але  лікування потрібно приймати постійно, щоб не допустити важких наслідків.

Лікування хвороби Крона та інших різновидів ЗЗК може включати використання ліків, зміни в харчуванні, а іноді й хірургічні процедури для відновлення або видалення уражених ділянок ШКТ.

 Ліки

Ліки, що  лікують хворобу Крона, призначені для пригнічення аномальної запальної реакції вашої імунної системи, яка викликає ваші симптоми. Пригнічення запалення не тільки забезпечує полегшення таких симптомів, як лихоманка, діарея та біль, але також дозволяє тканинам кишечника відновитись.

Окрім контролю та пригнічення симптомів (спонукання до ремісії), медикаменти також можуть застосовуватися для зменшення частоти загострення симптомів (підтримання ремісії). При правильному лікуванні з часом періоди ремісії можуть бути продовжені і періоди загострення симптомів можуть бути зменшені. Сьогодні для лікування хвороби Крона застосовують кілька видів ліків.

Варіанти ліків проти хвороби Крона

Успішне медикаментозне лікування дозволяє кишкової тканини гоїтися, і це допомагає полегшити такі симптоми, як лихоманка, діарея та біль у животі.

Існує кілька груп препаратів, які використовуються для лікування хвороби Крона. Деякі з цих варіантів використовуються для контролю ваших симптомів, який відомий як індукція ремісії. Для зменшення частоти спалахів Крона використовується медикаментозна терапія, яка також називається підтримкою ремісії або підтримуюча терапія.

Цей перелік поширених препаратів для лікування Хвороби Крона може допомогти вам розпочати усвідомлену дискусію з лікарем.

Аміносаліцилати (5-АСК)

До них відносяться ліки, які містять 5-аміносаліцилову кислоту (5-АСК). Ці препарати можуть працювати на зменшення запалення в оболонці ШКТ.

Вважається, що аміносаліцилати ефективні при лікуванні епізодів легкої та середньої тяжкості хвороби Крона та корисні в якості підтримуючого лікування для запобігання рецидивів захворювання. Вони найкраще працюють в товстій кишці й не особливо ефективні, якщо захворювання обмежується тонким кишечником.

Приклади: Сульфасалазин, Месаламін, Месалазін, Ольсалазин, Бальзалазид

Кортикостероїди

Кортикостероїди пригнічують імунну систему і застосовуються для лікування середньої та сильно активної хвороби Крона. Ці препарати діють неспецифічно, це означає, що вони пригнічують всю імунну відповідь, а не націлюють на конкретні частини імунної системи, які викликають запалення.

Кортикостероїди мають значні коротко- та довгострокові побічні ефекти, і їх не слід застосовувати як підтримуючий препарат. Якщо ви не можете відмовитися від стероїдів, не зазнавши рецидиву своїх симптомів, можливо, лікареві потрібно буде призначити інші ліки, які допоможуть впоратися з вашим захворюванням.

Приклади: Преднізолон, Метилпреднізолон.

Імуномодулятори

Цей клас ліків модулює або пригнічує реакцію імунної системи організму, тому він не може викликати постійне запалення. Імуномодулятори мають накопичувальний ефект, може знадобиться кілька місяців, щоб вони почати працювати, як правило, ці ліки застосовуються тоді, коли аміносасаліцилати та кортикостероїди не були ефективними або були лише частково ефективними.

Ці ліки можуть бути корисними для зменшення або усунення потреби в кортикостероїдах та підтримання ремісії у людей, які не реагували на інші ліки, призначені для цієї мети.

Приклади:  Азатіоприн, 6-меркаптопурин, Циклоспорин, Такролімус.

Антибіотики

Антибіотики можуть застосовуватись для лікування бактеріальних інфекцій у ШКТ. Інфекції при хворобі Крона можуть включати абсцеси та свищі навколо анального каналу та піхви.

Приклади: Метронідазол, Ампіцилін, Ципрофлоксацин.

Біологічні / біоподібні методи лікування

Ці ліки – це останній клас терапії для людей із хворобою Крона, які не реагували добре на звичайну терапію. Біологічні  препарати – це антитіла, вирощені в лабораторії, які зупиняють певні білки в організмі від спричинення запалення.

Приклади: Адалімумаб, Інфліксимаб, Наталізумаб, Устекінумаб, Ведолізумаб.

Комбінована терапія

За деяких обставин, лікар, що надає медичну допомогу, може рекомендувати додати додаткову терапію, яка буде працювати в поєднанні з початковою терапією для підвищення її ефективності. Наприклад, комбінована терапія може включати в себе додавання біологічного препарату до імуномодулятора. Як і вся терапія, існують ризики та переваги комбінованої терапії. Комбінована терапія може підвищити ефективність лікування ЗЗК, але також може бути підвищений ризик додаткових побічних ефектів та токсичності. Ваш лікар визначить варіант лікування, який є найбільш ефективним для ваших індивідуальних потреб та проявів хвороби.

Дієта та харчування

Хоча хвороба Крона може не бути наслідком поганих реакцій на конкретні продукти, приділення особливої уваги раціону може допомогти зменшити симптоми, замінити втрачені поживні речовини та сприяти загоєнню.

Для людей, у яких діагностовано хворобу Крона, важливо підтримувати повноцінне харчування, оскільки Хвороба Крона часто знижує апетит, збільшуючи енергетичні потреби вашого організму. Крім того, такі поширені симптоми Хвороби Крона, як діарея, можуть знизити здатність вашого організму засвоювати білки, жири, вуглеводи, а також воду, вітаміни та мінерали.

Багато людей, які зазнають загострення хвороби Крона, виявляють, що м’яка та рідка їжа викликає менше дискомфорту, ніж тверда їжа або продукти з високим вмістом клітковини. Незважаючи на те, що ваш раціон може залишатися повноцінним і повинен включати різноманітні продукти з усіх харчових груп, ваш лікар, швидше за все, порекомендує обмежити споживання молочних продуктів, якщо у вас виявиться непереносність  лактози. 

 Хірургія

Навіть за умови належного приймання ліків та дієти, від 60 до 75 %  людей із Хворобою Крона потребують операції в якийсь момент свого життя. Хоча хірургічне втручання не виліковує хворобу Крона, воно може зберегти частини вашого ШКТ та повернути вас до найкращої якості життя.

Хірургія стає необхідною, коли ліки більше не можуть контролювати симптоми, або якщо у вас розвівся свищ, тріщина або кишкова непрохідність. Хірургія часто включає видалення хворого сегмента кишечника (резекція), два кінці здорового кишечника потім з’єднуються разом (анастомоз). Хоча ці процедури можуть призвести до зникнення ваших симптомів протягом багатьох років, Хвороба Крона часто виникає в подальшому житті.

Основні речі, які потрібно знати про хірургію:

Близько 70% людей із хворобою Крона врешті-решт потребують операції.

Можуть проводитися різні типи процедур залежно від причини, тяжкості захворювання та локалізації захворювання.

Приблизно у 30% пацієнтів, які перенесли операцію з приводу хвороби Крона, спостерігаються рецидиви симптомів протягом трьох років, а до 60% – рецидив протягом десяти років.

 Прийняття усвідомлених рішень

Якщо ви заплутались у такої кількості інформації, ліках та терапії, ви не самотні! ЗЗК надзвичайно складні, і важливо переглянути ризики та переваги всіх варіантів лікування зі своїм лікарем. Дізнайтеся більше про доступні інструменти та ресурси, які можуть допомогти вам прийняти обґрунтовані рішення щодо вашої допомоги. Спілкуйтесь із пацієнтами, які мають ЗЗК та слідкуйте за інформацією на відповідних ресурсах.

Джерело: https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-crohns-disease/overview

Пов'язані Публікації

  • Блог, Новини на головній

    Нове дослідження зв’язує кишкові грибки із запаленням кишечника у пацієнтів із хворобою Крона

    Результати нового дослідження, проведеного науковцями з Сase Western Reserve University США, є кроком до покращення лікарського розуміння хвороби Крона та факторів, що лежать в її основі та призводять до розвитку запалення кишкової стінки.

  • Новини на головній

    Кишкові стриктури та хвороба Крона

    Стриктури можуть бути легкими або важкими, а в найважчих випадках можуть призвести до повної непрохідності кишечника, тобто жодна їжа або рідина не зможе пройти через цю частину кишечника. Якщо це трапляється, необхідна екстрена хірургічна операція, щоб забезпечити вільний вихід для продуктів травлення.

  • Блог, Новини на головній

    Діарея та запальні захворювання кишечника

    Для багатьох людей із запальною хворобою кишечника (ЗЗК) – хворобою Крона , виразковим колітом або мікроскопічним колітом – діарея є нормальним явищем у повсякденному житті. Це один із найпоширеніших симптомів для більшості видів ЗЗК. Діарея часто буває з кров’ю або слизом та гноєм.
    Якщо ви вперше стикаєтеся з цим видом діареї, це може бути неприємним явищем. Важливо, якщо ви бачите кров у стільці або частота відвідування туалету не покращується, зверніться до лікаря.

  • Блог, Новини на головній

    Чи можуть стовбурові клітини вилікувати Хворобу Крона?

    Рік тому Майкл Мічелі почувався повністю виснаженим від хвороби Крона. 38-річному татові двох хлопчиків діагноз поставили в 1997 році, коли він був другокурсником коледжу. Наступні два десятиліття він перепробував безліч ліків та процедур, щоб знайти полегшення від своїх симптомів. Жодні з них не працювали.

1 comment

  1. Багато інформації перечитала, та все якось немає однозначної відповіді щодо харчування.Хто каже, що потрібна жорстка дієта, а хто, що треба їсти все Я власне зараз притримуюся порад нутриціолога з Данії – Катерини Йенсен. Бо вважаю, що і харчування є запорукою гарного самопочуття. Тим паче, коли є хвороба. Можливо комусь також буде цікаво розібратися з харчування, дуже раджу почитати статті цього спеціаліста.
    А взагалі усім бажаю міцного здоров’я!!

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"