Діарея та запальні захворювання кишечника

Для багатьох людей із запальною хворобою кишечника (ЗЗК) – хворобою Крона , виразковим колітом або мікроскопічним колітом – діарея є нормальним явищем у повсякденному житті. Це один із найпоширеніших симптомів для більшості видів ЗЗК. Діарея часто буває з кров’ю або слизом та гноєм.

Якщо ви вперше стикаєтеся з цим видом діареї, це може бути неприємним явищем. Важливо, якщо ви бачите кров у стільці або частота відвідування туалету не покращується, зверніться до лікаря.

Діарея у людей із ЗЗК часто супроводжується терміновою необхідністю відвідування туалету, яку неможливо контролювати. Часто це може призвести до “нещасних випадків”, коли ви можете забруднити одяг та білизну.

Іноді періоди діареї можуть змішуватися з періодами запорів, коли ви не можете випорожнити кишечник. Це часто супроводжується болем у животі.

Незважаючи на лікування ЗЗК, деякі люди все ще, на жаль, страждають діареєю різного ступеня, і їм доводиться знаходити способи боротьби з нею у своєму повсякденному житті.

Що таке діарея і чому виникає кривава діарея при ЗЗК?

Діарея – це часте виділення рідкого, водянистого стільця. Також цей стан у хворих на ЗЗК часто супроводжується необхідністю термінового відвідування туалету, яку неможливо контролювати, часто це може призвести до нетримання кишечника.

Діарея трапляється, коли товстий кишечник не в змозі поглинути всю воду з перетравленої їжі, що проходить через нього. У людей з деякими типами ЗЗК товста кишка часто має виразки та запалюється під час загострення, що ускладнює всмоктування рідини. Оскільки стілець дуже водянистий, він швидше просувається по товстій кишці, що викликає терміновість та частоту діареї.

Діарея часто трапляється у людей із ЗЗК, які страждають на загострення хвороби, але можуть бути й інші причини для водянистого стільця. До них належать:

Дуже часто у хворих на ЗЗК кал змішується із кров’ю, це притаманно активному ЗЗК, при якому у ШКТ утворюються виразки.  Ці виразки мають тенденцію кровоточити. Пошкоджена кишкова оболонка може також утворювати слиз, що також може спостерігатися при діареї.

Що ви можете зробити, щоб допомогти при діареї, пов’язаній із ЗЗК?

Дієта

У вас може бути харчова чутливість, яка може спричинити діарею. Загальна чутливість включає молочні продуктиглютен, деякі фрукти та овочі – ведіть харчовий щоденник, щоб перевірити, чи існують харчові «тригери» ‘для вашої діареї.

Жирна їжа, кофеїн, газовані напої та алкоголь можуть викликати діарею. Намагайтеся їсти частіше  та маленькими порціями, щоб у кишечнику було менше їжі для перетравлення.

Ліки від ЗЗК

Існує багато препаратів для лікування ЗЗК, які мають на меті контролювати вашу хворобу, а потім налагодити ремісію – й, отже, зменшити діарею, яку ви відчуваєте. Ці ліки мають різну ефективність для різних людей. 

 

Проти діарейні препарати

Вони працюють, щоб уповільнити скорочення кишечника, яке проштовхує їжу – тим самим сповільнюючи рух кишечника.  Деякі лікарі радять відмовлятися від цих препаратів, якщо у вас ЗЗК, оскільки вони можуть спричинити серйозні побічні ефекти, включаючи токсичний мегаколон*. Якщо ви думаєте про приймання проти діарейних препаратів, спочатку обговоріть це зі своїм лікарем.

*Токсичний мегаколон – рідкісне, але небезпечне для життя ускладнення хронічних запальних захворювань кишечника, особливо виразкового коліту, який швидко прогресує (фульмінантно), призводить до дилатації товстої кишки й характеризується запаленням та септично – токсичним станом. Хвороба Шагаса, хвороба Крона або псевдомембранозний коліт також можуть призвести до токсичного мегаколону.(Більш детально: https://is.gd/7Thrt7).

Спазмолітичні препарати

Вони розслаблюють кишкові м’язи, щоб уповільнити дефекацію. Як правило, їх безпечно приймати при ЗЗК, але перед тим, як приймати, проконсультуйтеся з лікарем.

Препарати жовчної солі

Якщо у вас діарея внаслідок мальабсорбції жовчних кислот, тоді вам можуть призначити препарати жовчної солі.  Мальабсорбція жовчних кислот* досить поширена патологія у людей із хворобою Крона, яка вражає клубову кишку, але часто не діагностується.

 

*Більше детально про мальабсорбцію жовчних кислот за посиланням: https://is.gd/bD3Ji3

 

Якщо ви страждаєте на діарею, ви втратите багато рідини, а також електролітів, тому важливо, щоб ви їх замінили. Ви можете придбати електролітні таблетки та розчини, які допоможуть у цьому.

Чи зможу я жити нормальним життям з діареєю при ЗЗК?

Багато людей, які продовжують страждати діареєю внаслідок ЗЗК, переживають періоди “ремісії”, коли їх діарея може бути рідше, а інші періоди, коли вони перебувають у стані загострення та їх діарея частіша. Є багато людей, які знаходять способи впоратися з діареєю, адаптуючись до неї, й вони можуть жити досить нормальним життям.

Головне – витратити якийсь час на спостереження та виявлення того, що спричиняє погіршення стану вашої діареї, а потім деякі способи боротьби з нею. Спочатку це може здатися неможливим завданням. Але, якщо ви ведете щоденник, ви можете виявити, що починають з’являтися деякі закономірності. На жаль, “тригери” у кожного різні, тому вам доведеться це відкрити для себе. Спочатку спробуйте зауважити, коли ви ходите в туалет, щодо того ви нещодавно їли, що робили нещодавно й т. д. Деякі люди вважають, що існують певні продукти – такі як молочні продукти, клітковина, деякі фрукти та овочі – від яких виникає діарея або вона погіршується. Вони також виявляють, що певні фактори навколишнього середовища – такі як стресова ситуація чи тривога на роботі – можуть зіграти свою роль. 

Після того, як ви почали ідентифікувати речі або продукти, які викликають діарею, ви можете виробити способи уникнути – або звести до мінімуму – контакт з будь-якими «тригерами».  Якщо ви вважаєте, що ви чутливі до цілої групи продуктів, таких як молочні продукти, важливо обговорити це з дієтологом, щоб переконатися, що ви отримуєте всі необхідні поживні речовини.

Багато людей із ЗЗК  завжди мають з собою “комплект допомоги”, який містить необхідні предмети, які можуть їм знадобитися, якщо вони не в змозі вчасно добігти до туалету. Ці набори часто включають запасний одяг, вологі серветки, мішки для сміття, мило.

Головне – не нервувати та пам’ятати про те, що все, що з вами може статися, це тільки природні прояви хвороби, цього не потрібно соромитись, й ви ні в чому не винні. 

Джерело: https://www.ibdrelief.com/learn/symptoms/diarrhoea-and-ibd

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"