Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

У шлунково-кишковому тракті є стерильний шар слизової, що покриває стінку зсередини.  Стінка виконує роль бар’єру і перешкоджає взаємодії бактерій з організмом та внутрішньою поверхнею травного тракту, а отже, забезпечує захист від запалення. 

            Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, повідомляє, що таргетна імунізація проти флагеліну, білка, з якого утворюється структура бактеріальної клітини, що забезпечує її рухливість, може принести користь у зміні кишкової флори, знижуючи здатність бактерій до провокації запалення, та  захистити організм від хронічних запальних захворювань.

 Раніше дослідники виявили, що характерною ознакою флори кишківника, пов’язаною із запаленням, є підвищений рівень експресії (утворення) флагеліну певними видами бактерій, що сприяє їхньому проникненню в слизову кишківника та змінам гомеостазу.

Вперше дослідники Інституту біомедичних наук та Інституту нейронауки при Державному університеті штату Джорджія припускають, що цілеспрямоване введення флагеліну з метою стимуляції імунної системи може потенційно стати першим кроком до вакцинації проти запальних процесів шлунково-кишкового тракту, таких як запальні захворювання кишківника, метаболічний синдром та ожиріння. 

“Введення флагеліну та, можливо, інших бактеріальних антигенів (частин хвороботворних організмів, які стимулюють розвиток імунної відповіді. – прим. перекл), може потенційно призводити до формування імунного захисту по типу вакцини проти цілого ряду захворювань, пов’язаних із запаленням кишківника та викликаних ним”, — коментує доктор Бенуа Шассінг, доцент Інституту нейронауки та Інституту біомедичних наук при штаті Джорджія та старший автор дослідження.

Щоб дійти до своїх висновків і перевірити гіпотезу, дослідники імунізували мишей флагеліном, щоб викликати адаптивну імунну відповідь для вироблення організмом антитіл.  У вакцинованих мишей також виявилася змінена кишкова флора, що було пов’язано з менш активним запальним станом. Також детальний аналіз кишківника та мікробіоти цієї групи тварин показав не просто знижений рівень бактерій, які експресують  багато флагеліну, але й повну відсутність їх у слизовій оболонці кишківника, у порівнянні з невакцинованою (контрольною) групою.  Флагелін також був пов’язаний з провокуванням поширених розладів, таких як ожиріння та діабет, тому команда випробувала вакцину ще й на мишах, які мали раціон із високим вмістом жиру.  Науковці з’ясували, що вакциновані тварини були захищені від ожиріння, тоді як у невакцинованої групи воно розвинулось.

“Таким чином, введення флагеліну та, можливо, інших антигенів  патологічних мікроорганізмів, може забезпечити певний захист від хронічних запальних захворювань”, — підсумували вони.

 Для подальшого проведення дослідження та розробки нових способів введення вакцини вчені планують розробити наповнені флагеліном наночастинки.  Подальші експерименти та аналізи складають плани випробування вакцини на тваринах із хронічними запальними захворюваннями або порушеннями обміну речовин.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20191212/Scientists-develop-an-approach-to-vaccinate-against-gut-inflammation.aspx

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній

  Дослідники у McMaster University (Канада) встановили зв’язок між запальними захворюваннями кишечника та целіакією

  Запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), як і целіакія, є хронічними та інвалідизуючими кишковими захворюваннями, що впливають на якість і тривалість життя людей. Обидві захворювання мають однакові фактори ризику, а їхня поширеність протягом останніх років значно зросла.

 • Новини на головній

  8 речей щодо фертильності та вагітності, про які слід пам’ятати, коли у вас Виразковий коліт

  За даними Американського Фонду Крона та Коліту (CCF), більшість людей із запальними захворюваннями кишечника (ЗЗК) страждають хворобою протягом репродуктивних років. Тому природно турбуватися про те, як ваш Виразковий коліт (ВК) може вплинути на вас або вашого партнера, якщо ви плануєте завагітніти. Прочитайте заздалегідь вісім речей, які слід розглянути, якщо ви готові та хочете збільшити свою

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Новини на головній

  Інформування пацієнтів з Запальними захворюваннями кишечника

  Поза сумнівами, пацієнти з ЗЗК прекрасно усвідомлюють всю складність прийняття рішення залишитися вдома на лікарняному, відмовитися від поїздок на роботу або в школу, походів в кіно або ресторан через симптомів ЗЗК. З поширенням коронавируса (COVID-19) пацієнтам стало ще важче приймати рішення про те, як вести своє повсякденне життя.

 • Харчування

  Спеція проти Виразкового коліту

  Якщо б ми вам сказали, що додавання до вечері куркуміну, прянощі з сімейства імбиру, покращить вашу відповідь на лікування медикаментами, чи повірите ви нам? Якщо у вас виразковий коліт (ВК) і ви знаходитесь на загальній медикаментозній терапії, це може бути так.

 • Блог, Новини на головній

  10 несподіваних фактів про Виразковий коліт

  Гіппократ сказав, що “вся хвороба починається в кишечнику”. Приблизно через 2000 років основна наука нарешті погоджується: погана суміш бактерій у вашій шлунково-кишковій системі пов’язана з аутоімунними порушеннями, умовами психічного здоров’я, хворобами серця і навіть певними видами раку. Так буває при Виразковому коліті (ВК), який порушує мікробіом кишечника і запускає імунну систему для нападу на слизову, що вистилає кишечник, що призводить до інтенсивних і болючих симптомів.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"