Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

У шлунково-кишковому тракті є стерильний шар слизової, що покриває стінку зсередини.  Стінка виконує роль бар’єру і перешкоджає взаємодії бактерій з організмом та внутрішньою поверхнею травного тракту, а отже, забезпечує захист від запалення. 

            Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, повідомляє, що таргетна імунізація проти флагеліну, білка, з якого утворюється структура бактеріальної клітини, що забезпечує її рухливість, може принести користь у зміні кишкової флори, знижуючи здатність бактерій до провокації запалення, та  захистити організм від хронічних запальних захворювань.

 Раніше дослідники виявили, що характерною ознакою флори кишківника, пов’язаною із запаленням, є підвищений рівень експресії (утворення) флагеліну певними видами бактерій, що сприяє їхньому проникненню в слизову кишківника та змінам гомеостазу.

Вперше дослідники Інституту біомедичних наук та Інституту нейронауки при Державному університеті штату Джорджія припускають, що цілеспрямоване введення флагеліну з метою стимуляції імунної системи може потенційно стати першим кроком до вакцинації проти запальних процесів шлунково-кишкового тракту, таких як запальні захворювання кишківника, метаболічний синдром та ожиріння. 

“Введення флагеліну та, можливо, інших бактеріальних антигенів (частин хвороботворних організмів, які стимулюють розвиток імунної відповіді. – прим. перекл), може потенційно призводити до формування імунного захисту по типу вакцини проти цілого ряду захворювань, пов’язаних із запаленням кишківника та викликаних ним”, — коментує доктор Бенуа Шассінг, доцент Інституту нейронауки та Інституту біомедичних наук при штаті Джорджія та старший автор дослідження.

Щоб дійти до своїх висновків і перевірити гіпотезу, дослідники імунізували мишей флагеліном, щоб викликати адаптивну імунну відповідь для вироблення організмом антитіл.  У вакцинованих мишей також виявилася змінена кишкова флора, що було пов’язано з менш активним запальним станом. Також детальний аналіз кишківника та мікробіоти цієї групи тварин показав не просто знижений рівень бактерій, які експресують  багато флагеліну, але й повну відсутність їх у слизовій оболонці кишківника, у порівнянні з невакцинованою (контрольною) групою.  Флагелін також був пов’язаний з провокуванням поширених розладів, таких як ожиріння та діабет, тому команда випробувала вакцину ще й на мишах, які мали раціон із високим вмістом жиру.  Науковці з’ясували, що вакциновані тварини були захищені від ожиріння, тоді як у невакцинованої групи воно розвинулось.

“Таким чином, введення флагеліну та, можливо, інших антигенів  патологічних мікроорганізмів, може забезпечити певний захист від хронічних запальних захворювань”, — підсумували вони.

 Для подальшого проведення дослідження та розробки нових способів введення вакцини вчені планують розробити наповнені флагеліном наночастинки.  Подальші експерименти та аналізи складають плани випробування вакцини на тваринах із хронічними запальними захворюваннями або порушеннями обміну речовин.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20191212/Scientists-develop-an-approach-to-vaccinate-against-gut-inflammation.aspx

Пов'язані Публікації

 • Блог, Новини на головній

  10 несподіваних фактів про Виразковий коліт

  Гіппократ сказав, що “вся хвороба починається в кишечнику”. Приблизно через 2000 років основна наука нарешті погоджується: погана суміш бактерій у вашій шлунково-кишковій системі пов’язана з аутоімунними порушеннями, умовами психічного здоров’я, хворобами серця і навіть певними видами раку. Так буває при Виразковому коліті (ВК), який порушує мікробіом кишечника і запускає імунну систему для нападу на слизову, що вистилає кишечник, що призводить до інтенсивних і болючих симптомів.

 • Новини на головній

  Дев’ять ознак дефіциту вітаміну В12, на які слід звернути увагу хворим на запальні захворювання кишечника

  Люди, можливо, не замислюються, яку роль відіграє вітамін В12 в організмі. Але виявляється, що ця поживна речовина важлива для того, щоб підтримувати нервові та кров’яні клітини нашого організму здоровими. Відсутність дефіциту вітаміну В12 також може допомогти у запобіганні мегалобластної анемії, яка може змусити вас відчувати втому та слабкість.

 • Новини на головній

  Що необхідно знати про хворобу Крона та стриктури кишечника

  Хвороба Крона – хронічне запальне захворювання, яке може розвинутися в будь-якій частині шлунково-кишкового тракту, який починається у роті та закінчується анусом. Пацієнти з хворобою Крона зазвичай можуть керувати своїми симптомами, але такий стан може призвести до додаткових ускладнень для здоров’я, наприклад, кишкових стриктур.

 • Новини на головній, Разное

  Вакцинація при запальних захворюваннях кишечника

  Вакцина від вітряної віспи й оперізуючого герпесу є безпечною для пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника. Відповідно до нових результатів досліджень, представлених цього тижня на щорічній зустрічі ACR / ARP 2019 року, вакцина проти вірусу Varicella Zoster (викликає вітряну віспу та оперізуючий герпес в осіб, які вже перехворіли на вітряну віспу, завдяки здатності вірусу уражати нервові клітини. – прим. перекл.) є безпечною для людей, які в момент вакцинації отримують біологічну терапію у вигляді інгібіторів фактору некрозу пухлини (ФНО) за різними показаннями.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  Основні причини розвитку запальних захворювань кишечника

  Незважаючи на те, що запальні захворювання кишечника (ЗЗК) знаходяться у фокусі уваги лікарів вже досить багато часу (неспецифічний виразковий коліт (НВК) описано в середині 1800 рр., хворобу Крону (ХК) трохи пізніше – у 1932р.), етіологія захворювань й досі залишається невизначеною.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: info@gofulllife.com.ua
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"