Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

Вакцина проти запальних захворювань кишківника: перспектива запобігання хвороби

У шлунково-кишковому тракті є стерильний шар слизової, що покриває стінку зсередини.  Стінка виконує роль бар’єру і перешкоджає взаємодії бактерій з організмом та внутрішньою поверхнею травного тракту, а отже, забезпечує захист від запалення. 

            Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, повідомляє, що таргетна імунізація проти флагеліну, білка, з якого утворюється структура бактеріальної клітини, що забезпечує її рухливість, може принести користь у зміні кишкової флори, знижуючи здатність бактерій до провокації запалення, та  захистити організм від хронічних запальних захворювань.

 Раніше дослідники виявили, що характерною ознакою флори кишківника, пов’язаною із запаленням, є підвищений рівень експресії (утворення) флагеліну певними видами бактерій, що сприяє їхньому проникненню в слизову кишківника та змінам гомеостазу.

Вперше дослідники Інституту біомедичних наук та Інституту нейронауки при Державному університеті штату Джорджія припускають, що цілеспрямоване введення флагеліну з метою стимуляції імунної системи може потенційно стати першим кроком до вакцинації проти запальних процесів шлунково-кишкового тракту, таких як запальні захворювання кишківника, метаболічний синдром та ожиріння. 

“Введення флагеліну та, можливо, інших бактеріальних антигенів (частин хвороботворних організмів, які стимулюють розвиток імунної відповіді. – прим. перекл), може потенційно призводити до формування імунного захисту по типу вакцини проти цілого ряду захворювань, пов’язаних із запаленням кишківника та викликаних ним”, — коментує доктор Бенуа Шассінг, доцент Інституту нейронауки та Інституту біомедичних наук при штаті Джорджія та старший автор дослідження.

Щоб дійти до своїх висновків і перевірити гіпотезу, дослідники імунізували мишей флагеліном, щоб викликати адаптивну імунну відповідь для вироблення організмом антитіл.  У вакцинованих мишей також виявилася змінена кишкова флора, що було пов’язано з менш активним запальним станом. Також детальний аналіз кишківника та мікробіоти цієї групи тварин показав не просто знижений рівень бактерій, які експресують  багато флагеліну, але й повну відсутність їх у слизовій оболонці кишківника, у порівнянні з невакцинованою (контрольною) групою.  Флагелін також був пов’язаний з провокуванням поширених розладів, таких як ожиріння та діабет, тому команда випробувала вакцину ще й на мишах, які мали раціон із високим вмістом жиру.  Науковці з’ясували, що вакциновані тварини були захищені від ожиріння, тоді як у невакцинованої групи воно розвинулось.

“Таким чином, введення флагеліну та, можливо, інших антигенів  патологічних мікроорганізмів, може забезпечити певний захист від хронічних запальних захворювань”, — підсумували вони.

 Для подальшого проведення дослідження та розробки нових способів введення вакцини вчені планують розробити наповнені флагеліном наночастинки.  Подальші експерименти та аналізи складають плани випробування вакцини на тваринах із хронічними запальними захворюваннями або порушеннями обміну речовин.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20191212/Scientists-develop-an-approach-to-vaccinate-against-gut-inflammation.aspx

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"