Дослідники у McMaster University (Канада) встановили зв’язок між запальними захворюваннями кишечника та целіакією

Дослідники у McMaster University (Канада) встановили зв’язок між запальними захворюваннями кишечника та целіакією

Запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), як і целіакія, є хронічними та інвалідизуючими кишковими захворюваннями, що впливають на якість і тривалість життя людей. Обидві захворювання мають однакові фактори ризику, а їхня поширеність протягом останніх років значно зросла.

 Провівши систематичний огляд та метааналіз, науковці Farncombe Family Digestive Health Research Institute, у колаборації з Society for the Study of Celiac Disease, встановили, що пацієнти, які мають попередній діагноз «целіакія», знаходяться у групі значно (в дев’ять разів) підвищеного ризику розвитку ЗЗК. Аналогічно ризик целіакії  підвищується в осіб, які страждають на ЗЗК, але у меншій мірі. Дані їхніх досліджень опубліковані в журналі Gastroenterology 13.05.2020.

Всього науковцями було проаналізовано 9 800 досліджень, а у свій аналіз вони включили 65 досліджень. Загальна кількість учасників у вибірках склала близько 27 мільйонів осіб. Переважна більшість проаналізованих досліджень була проведена у Європі, але також були включені роботи з Північної Америки та Азії.

Хоча точна причина ЗЗК досі невідома, прийнято, що серед чинників розвитку можуть бути інфекції, зміни у структурі генів та деякі чинники навколишнього середовища.  Так, у Канаді, наприклад, целіакія вражає 1 на 100 жителів, і її головним екологічним провокуючим чинником є харчовий глютен, але для повноцінного розвитку цього стану потрібна наявність і активація специфічних генів.

«Клініцисти завжди підозрювали, що ЗЗК і целіакія можуть бути пов’язані, але до цього остаточно не було з’ясовано причинно-наслідкові зв’язки та механізми», — коментує одна з авторів дослідження, Марія Інес Пінто-Санчес, гастроентеролог у Hamilton Health Sciences. — «Це важливо, оскільки несвоєчасне встановлення діагнозу одного з цих захворювань може поставити під загрозу належне реагування і ефективне лікування. Також, знаючи про наявність такої асоціації, клініцист вже може запропонувати пацієнту пройти обстеження на друге з цих захворювань, якщо в нього вже діагностовано ЗЗК або целіакію».

Дослідники пропонують наступним кроком визначити, чи є тестування на суміжні хвороби (ЗЗК при целіакії і навпаки) рентабельним та корисним для пацієнтів. Потрібні додаткові дослідження щодо асоціації ЗЗК та целіакії, оскільки це може призвести до оптимізації процесу скринінгу.

 

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20200513/Researchers-establish-link-between-inflammatory-bowel-disease-and-celiac-disease.aspx

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній, Харчування

  Конкурс! Кулінарна книга для пацієнтів із ЗЗК

  ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «АСОЦІАЦІЯ ХВОРИХ ІЗ ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ КИШЕЧНИКА «ПОВНОЦІННЕ ЖИТТЯ» у рамках проєкту «Кулінарна книга для пацієнтів із ЗЗК», який присвячений Міжнародному дню ЗЗК (World IBD Day) оголошує конкурс кулінарних рецептів.

 • Новини на головній

  8 речей щодо фертильності та вагітності, про які слід пам’ятати, коли у вас Виразковий коліт

  За даними Американського Фонду Крона та Коліту (CCF), більшість людей із запальними захворюваннями кишечника (ЗЗК) страждають хворобою протягом репродуктивних років. Тому природно турбуватися про те, як ваш Виразковий коліт (ВК) може вплинути на вас або вашого партнера, якщо ви плануєте завагітніти. Прочитайте заздалегідь вісім речей, які слід розглянути, якщо ви готові та хочете збільшити свою

 • Харчування

  Пробіотики та виразковий коліт: що слід знати?

  Шлунково-кишковий тракт містить мільйони крихітних бактерій, корисних і необхідних для здоров’я. Однак дисбаланс або зміна бактерій у кишечнику може призвести до запальних процесів, які можуть призвести до хронічної хвороби. Один зі способів, як можна змінити бактеріальний баланс кишечника, це вживання пробіотиків.

 • Харчування

  Коронавірус та ЗЗК: Вітаміни та добавки

  Є багато питань щодо нового коронавірусу (COVID-19) та того, чи можуть вітаміни, мінерали чи харчові добавки допомогти пацієнтам із ЗЗК уникнути зараження вірусом. Крім того, люди задаються питанням, чи можуть допоміжні підходи допомогти скоротити перебіг захворювання або зменшити вплив COVID-19. Перш за все, добавки НЕ повинні замінювати ліки, здорове харчування, постійне вживання рідини, миття рук та соціальне дистанціювання . Наразі немає доказів, які б підтверджували використання добавок, включаючи вітаміни та мінерали для запобігання або лікування вірусу COVID-19. Ми сподіваємось, що наведена нижче інформація допоможе вам, вашій родині зрозуміти деякі речі, пов’язані з COVID-19 та вітамінами, мінералами та добавками.

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Психологічна підтримка

  Депресія: прояви та лікування

  Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"