Що таке панічні атаки та чому вони виникають?

Уявіть собі, ви їдете в метро і раптом вам стає дуже страшно. Ритм вашого серця понад 100 ударів на хвилину, ви хапаєте ротом повітря, вас трясе, виникає запаморочення, ви посилено пітнієте, одразу виникають позови в туалет, вам так погано, що здається зараз помрете. Знайомо? Приблизно такий стан називають панічною атакою. Схильність до таких станів найчастіше проявляється у людей, які колись пережили травматичний досвід; в кого обтяжена спадковість; хто працює в стресових ситуаціях; і звичайно , в тих, хто хворіє хронічними захворюваннями, зокрема ЗЗК. Отже, закріпимо знання. Панічна атака це різкий напад страху, який триває від 5-30 хвилин та має як мінімум 4 з наведених симптомів:

✔пришвидшення серцевого ритму;

✔пітливість;

✔тремор;

✔відчуття нестачі повітря;

✔біль чи дискомфорт в грудях;

✔нудота, відчуття дискомфорту в животі, блювота, діарея;

✔запаморочення, втрата рівноваги;

✔дезорієнтація або навіть деперсоналізація (відчуття, що людина існує ніби поза своїм тілом);

✔втрата контролю над собою;

✔відчуття оніміння в кінцівках.

Деякі люди переживають так звані «панічні атаки з обмеженим переліком симптомів». Вони нагадують класичну панічну атаку, але можуть мати менше 4-х вищезгаданих ознак.
У вас може виникнути логічне запитання: « Чому взагалі ці атаки виникають»? Можу дати дуже просту і зрозумілу відповідь. Панічна атака –  це результат хронічного нервового перенапруження, яке є на жаль, невід’ємною частиною людей, які страждають ЗЗК . Щоденні проблеми та обмеження «я не хочу, хворіти, але хворію», «я більше не можу боротися з хворобою, легше здатися» «мене дістали ці болі» «я більше не витримую» і т.п… накопичуються, тоді нервова система може відповісти вибуховою реакцію.
Якщо атака відбувається вперше, потрібно діяти в такий спосіб: усвідомити: «Я не помру і я не збожеволію. Те, що відбувається, зумовлене сплеском гормонів, і це минеться». Обов’язково залишайтеся в тому місці, де ви є, – не вибігайте в паніці з супермаркету чи не несіться кулею додому з роботи.

Якщо хочете першим припинити панічну атаку, практикуйте дві прості техніки:
1) «Квадратне дихання»:

 • зробіть вдих на рахунок 5;
 • затримайте дихання на 5 секунд;
 • видих на рахунок 5;
 • затримайте дихання на 5 секунд.

Цю вправу повторюйте 5-8 разів до того часу поки не відновиться дихання.⠀

2) Використовуйте техніку « Тут і зараз»:

 • торкніться трьох предметів, відчуйте їхню форму, текстуру та температуру;
 • подивіться на 5 випадкових об’єктів та подумайте про кожний окремо;
 • спробуйте щось на смак – хоча б цукерку;
 • пошукайте навколо предмети одного і того ж кольору.

Ці техніки дуже прості, але являються дієвими лише в тому разі, якщо ви застосовуєте їх постійно. Майте на увазі, що панічні атаки можуть розвинутися у фобії чи обсцесивно-компульсивний розлад (ОКР), тому їх не можна ігнорувати.  Якщо самостійно ви не можете з ними справитись , рекомендую звернутись за допомогою до психіатра або психотерапевта, який за допомогою КПТ + фармакотерапії допоможе вам.

 Особисто я страждала панічними атаками близько 2-х років. Скажу відверто, це жахливі відчуття. Але після того, як я почала на собі практикувати вищезгадані техніки + приймати  певні виписані ліки симптоматично, я змогла спочатку навчитись справлятись, а опісля і зовсім позбулась цієї напасті. Тому не опускайте руки, все можливо подолати. Будьте здорові!

 

Автор: Кристина Язева

Фейсбук https://www.facebook.com/profile.php?id=100003311839806

Е-мейл: [email protected]


Задати питання автору

 

 

Пов'язані Публікації

 • Психологічна підтримка

  Прийняти діагноз і усвідомити хворобу

  Раптова звістка про важку хворобу стає ударом, як для хворого, так і для його рідних. Ще вчора, тиждень або навіть місяць тому все було добре. Але раптовий діагноз перевертає з ніг на голову весь життєвий уклад хворого, валить його в стан сильного стресу, а часом у відчай і глибоку депресію. Найчастіше людині доводиться пройти через певні стадії, щоб прийняти, усвідомити хворобу і встати на шлях до одужання.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"