Невроз як спосіб сховатися від життя

У наш час постійні стреси, великі емоційні та інформаційні навантаження все частіше змушують зриватися навіть самих психологічно стійких людей.

Довгий час дратівливість може накопичуватися непомітно. Є багато причин, які можуть довести до нервового зриву, але частіше за все, це розбрати в сім’ї та конфлікти на роботі.

У конфліктній ситуації постійно виникають реакції протесту, обурення, образи. З’являється бажання висловити своє ставлення до кривдника і усунути причини обурення, напруги та неприємних переживань. Але кривдниками найчастіше виявляються такі люди, яким не можна відповісти через соціальні або моральні заборони. Наприклад, начальник, батьки, діти, свекрухи і т.д.

 

Коли людина не може захистити себе від принижень, несправедливості, невдячності вона змушена все терпіти, виконувати непосильні вказівки від керівника, отримувати незаслужену критику, несправедливо низьку зарплату, жертвувати дуже значущими для себе потребами, руйнуючи себе як особистість і свої уявлення про себе … він стає «невротиком».

 

Термін «невроз» вперше запропонував шотландський невролог і патологоанатом У. Куллен в 1776 році. Невроз (невротичний розлад) за визначенням Бориса Дмитровича Карвасаркого – це психогенний прикордонний розлад, що виникає в результаті порушення особливо важливих життєвих відносин людини, виявляється в специфічних клінічних феноменах при відсутності об’єктивних соматичних (захворювання органів і систем людини) і психотичних явищ (психічних хвороб) .

При неврозах характерна підвищена стомлюваність, дратівливість, емоційна збудливість і нестійкість, образливість, істерики, агресія, тривожність, нерішучість, очікування невдачі, страх, порушення сну, зниження продуктивності і відчуття себе хворим. Усвідомлення себе хворим.

 

Деяка частина здорових людей вибирає хворобу – як спосіб втечі від неприємних ситуацій. У цьому вся суть неврозу – втеча від життя, відхід у хворобу, що, по суті, є психологічним захистом, при якій хвороба звільняє людину від обридлих обов’язків і відповідальності. При цьому хворий неврозом залишається морально і соціально позитивним. Чекає співчуття і турботи. Він не винен, що захворів. Він всі сили віддавав роботі. Але його підвело здоров’я. Його треба зрозуміти й пожаліти.

 

При неврозах є вторинна вигода від хвороби. Хворий отримує те, чого йому не вистачало, коли він був здоровий – уваги, турботи, теплоти і т.д.

 

Прийнято виділяти три основні клінічні форми неврозів, які відповідають трьом видам конфліктів:

 

 1. Конфлікт між особистими і суспільними інтересами, коли людина намагається бути хорошою для всіх. Вона робить все для людей або для виконання обов’язку в збиток особистим інтересам. Надмірний альтруїзм і низька самооцінка ведуть до неврастенії.

 

 1. Надмірний егоїзм і егоцентризм, завищена самооцінка. Коли все тільки для себе і за рахунок інших. Може протікати під маскою стенокардії, гастриту, паралічів, парезів. Сенс цих симптомів – боротьба за залучення уваги до власної персони.

 

 1. Внутрішньоособистістий конфлікт – між бажанням чогось або потягом до когось і власними моральними нормами, що ставлять бар’єр для задоволення актуальних емоційних потреб. При такому роді конфлікту виникає страх втратити самоконтроль і невроз нав’язливості.

 

За допомогою лікаря-психотерапевта, хворого неврозом важливо навчити розуміти себе та інших, усвідомити і визначити способи своїх психологічних захистів і змінити стратегію своєї поведінки, яка буде сприяти особистісному зростанню.Автор: Дарья Вакулина

FB: https://www.facebook.com/dasha.chumachencko
Email: [email protected]


  Задати питання автору

  Пов'язані Публікації

  • Психологічна підтримка

   Депресія: прояви та лікування

   Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

  • Психологічна підтримка

   Арт-терапія від негативних емоцій

   Коли людина має важке захворювання, то її часто можуть захльостувати негативні почуття: гнів, страх, образа, сором. Як правило, з ними впоратися дуже важко. Ці почуття доставляють хворому великий дискомфорт, провокуючи стрес.

  • Психологічна підтримка

   Хворі і втомлені: як боротися з втомою, коли у вас виразковий коліт

   Для тих, хто має виразковий коліт (ВК), втома може бути фізичною, психічною або поєднанням обох. Загальна втома визначається як переважне відчуття тривалої втоми, нестачі енергії або почуття виснаження, яке не полегшується після відпочинку або сну. Цей стан погіршується, коли загострюється хвороба, та покращується, коли наступає ремісія, але ситуація може привести до наслідків, з якими може бути важко впоратися.

  • Психологічна підтримка

   Прийняти діагноз і усвідомити хворобу

   Раптова звістка про важку хворобу стає ударом, як для хворого, так і для його рідних. Ще вчора, тиждень або навіть місяць тому все було добре. Але раптовий діагноз перевертає з ніг на голову весь життєвий уклад хворого, валить його в стан сильного стресу, а часом у відчай і глибоку депресію. Найчастіше людині доводиться пройти через певні стадії, щоб прийняти, усвідомити хворобу і встати на шлях до одужання.

  Залишити коментар

  Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

  Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
  Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

  Адреса і контакти

  Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
  Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
  Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
  Ел. пошта: [email protected]
  Facebook: gofulllife

  Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"