Як контролювати ефективність лікування запальних захворювань кишечника

Як контролювати ефективність лікування запальних захворювань кишечника

У пацієнтів, які страждають на запальні захворювання кишечника (ЗЗК), спостерігається декілька періодів, коли захворювання знаходиться в неактивній стадії, і симптоми відсутні або проявляються в мінімальному ступені (ремісія), і коли захворювання входить в активну стадію, і симптоми явно виражені (такі періоди називають загострення або рецидив).

Загострення (рецидив захворювання) – це відновлення симптомів ЗЗК. Ваші індивідуальні симптоми залежать від того, чи страждаєте ви на виразковий коліт або хворобу Крону, і в багатьох випадках від місця ураження в шлунково-кишковому тракті.

У більшості пацієнтів захворювання має хронічний рецидивуючий характер.

Якщо у Вас загострення захворювання, мета терапії – максимально швидко і ефективно послабити симптоми – тобто викликати наступ ремісії. Після того, як ви починаєте контролювати симптоми захворювання, наступна мета лікування – усунути симптоми на більш тривалий термін. Цей період називають «підтримка ремісії». Необхідно зберігати прийом лікарських препаратів, щоб зберегти стан ремісії. Однак потрібно пам’ятати, що іноді захворювання може загострюватися навіть на тлі прийому препаратів.

Як лікарі контролюють ефективність лікування? По-перше, це Ваше самопочуття, зменшення частоти стильця, його консистенції та зникнення наявності крові в фекаліях. Наступний інструмент – зміни лабораторних показників, а саме – СРБ, ШОЕ, гематокриту, кальпротектину.

Кальпротектин – білок, що виробляється нейтрофілами шлункової оболонки кишечника, та є ознакою запалення. Його рівень підвищується при ЗЗК, крім того цей показник підвищений при інфекційних ураженнях кишечника, онкологічних захворюваннях. Високий рівень кальпротектину відбиває активність запалення кишечника, а також є предіктором близкого загострення у пацієнтів з хворобою Крону в фазі ремісії. Рідко при наявності активності хвороби Крону рівень кальпротектину залишається нормальним. По всієї видимості, це пов’язано з переважним ураженням більш глибоких шарів  оболонки кишки, де немає нейтрофілів, що продукують кальпротектин.

Остаточно оцінити рівень контролю процесу допомагає ендоскопічне дослідження. Мікроскопічне дослідження маленьких часточок тканин (біоптатів) відслідковує та доводить відсутність активного запалення та досягнення мети індукції ремісії, цебто – ефективність обраного лікування.

Дуже корисним для якісної оцінки дійсногодосягнення контролю за хворобою є застосування лікарями спеціальних шкал таіндексів. Це обов’язкові вимоги міжнародних клінічних досліджень, але ценескладна та наочна процедура, що сприяє об’єктивізації оцінки ефективностілікування для обґрунтованого вибору лікувальної тактики. Лікарі враховують вашіскарги, частоту стільця, вираженість болю в животі, втомлюваність, загальнесамопочуття, болі в суглобах, наявність афт[, епізоди підвищення температури тіла,вагу тіла, результати лікарського огляду, пальпації, рівні ШОЕ та гематокриту,та калькулюють індекси активності хвороби Крону. Або частоту та наявність кровів стільці, дані огляду та результати ендоскопічних досліджень для підрахування індексів Мейо при виразковому коліті.

Важливо запобігти повторній появі симптомів захворювання. Строго дотримуйтесь режиму лікування. Пам’ятайте, що ефект лікування виникає не відразу, не припиняйте його. Не приймайте власних рішень, щодо припинення прийому ліків при досяжності контролю над хворобою. Зберігайте позитивний настрій, не ігноруйте можливість порадитися з лікарем та обрати правильну тактику разом. ЗЗК добре контролюються за допомогою правильно підібраного лікування.

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: info@gofulllife.com.ua
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"