Коли пацієнту з запалювальними захворюваннями кишечнику потрібен скринінг колоректального раку

Коли пацієнту з запалювальними захворюваннями кишечнику потрібен скринінг колоректального раку

Пацієнти часто турбуються про зв’язок між запальнимзахворюванням кишечнику (ЗЗК) та раком товстої кишки. Важливо розуміти, що ЗЗК не обов’язково призводить до раку товстої кишки.

Дослідження показують, що ризик розвитку колоректального раку для осіб з ЗЗК  збільшується на 0,5-1,0% в рік через 8-10 років після постановки діагнозу. Величина ризику раку товстої кишки вища, якщо ЗЗК діагностовано в молодому віці, запальний процес охоплює великі ділянки кишці, а хвороба триває значний період. Для хвороби Крона товстої кишки статистика схожа. Недавній мета-аналіз показує, що у одного з п’яти пацієнтів з виразковим колітом колоректальний рак розвивається через 30 років.

Вірогідність та ризик колоректального раку підвищує також наявність такого рідкісного ускладнення ЗЗК як первинний склерозуючий холангіт (це запалення жовчних внутрипечінкових протоків). Якщо один з ваших родичів в минулому хворів на колоректальний рак, ризик того, що колоректальний рак розвинеться у вас раніше, ніж  8-10 років «стажу ЗЗК», також підвищується. На ці питання обов’язково зверне увагу Ваш лікар, коли планує план обстеження. Розуміння зв’язку запальних захворювань кишечника з розвитком колоректального раку, а також щорічні обстеження, можуть сприяти діагностиці та лікуванню захворювання на ранніх стадіях, що допоможе знизити потенційну загрозу для життя.

Важливо пам’ятати про ще один фактор, що підвищує ризик розвитку раку – це припинення прийому месалазіну. Препарати для лікування ЗЗК допомагають зменшити активність запалення в товстій кишці і, як показано, тим самим знижують ризик розвитку раку товстої кишки. Деякі з цих лікарських препаратів можуть не тільки знизити запалення і гальмувати появу раку, пов’язаного із запаленням, але й блокувати інші шляхи для розвитку раку. Вони мають також деяку «хіміопрофілактичну» дію (лікарські препарати, які використовуються для профілактики раку). Месалазин є одним з таких препаратів. Дослідження показують, що довгостроковий прийом месалазину пацієнтами з ЗЗК знижує ризик розвитку колоректального раку. Звертаємо Вашу увагу, що Ви повинні приймати лікарські препарати навіть на стадії ремісії захворювання.

Таким чином, пацієнтами з підвищеним ризиком раку ободової і прямої кишки можуть бути ті:

– у яких в молодому віці був поставлений діагноз ЗЗК;

– з наявністю великої площі ураження кишки;

– з тривалим перебігом захворювання;

– у яких виявлено первинний склерозуючий холангіт;

– з наявністю раку прямої або товстої кишки у ближніх родичів;

– які припинили лікування месалізіном.

Існує кілька загальних тестів на скринінг раку товстої кишки: у тому числі колоноскопія, віртуальна колоноскопія (КТ-колонографія), аналіз прихованої крові в фекаліях та гнучка сигмоїдоскопія. Найкращий тест на скринінг – колоноскопія. Цей тест скринінгу використовує довгу, гнучку та струнку трубку, прикріплену до відеокамери та монітора, для перегляду всієї товстої кишки та прямої кишки. Якщо виявлено будь-які підозрілі ділянки, лікар може застосувати хірургічні інструменти через трубку, щоб взяти тканинні зразки (біопсії) для аналізу.

Загальні рекомендації щодо огляду раку товстої кишки для людей без ЗЗК закликають до проведення колоноскопії кожні 10 років, починаючи з віку 50 років. Проте, залежно від того, як довго ви хворіли на ЗЗК і скільки вашої кишки уражено, вам може знадобитися колоноскопія кожні один-два роки. Поговоріть зі своїм лікарем про найкращий графік скрінінгу раку товстої кишки для вашої конкретної ситуації.

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"