Пробіотики та виразковий коліт: що слід знати?

Шлунково-кишковий тракт містить мільйони крихітних бактерій, корисних і необхідних для здоров’я. Однак дисбаланс або зміна бактерій у кишечнику може призвести до запальних процесів, які можуть призвести до хронічної хвороби.

Один зі способів, як можна змінити бактеріальний баланс кишечника, це вживання пробіотиків.

Що таке пробіотики?

Пробіотики – це бактерії.  Вони виготовляються з харчових джерел, як правило, з культивованого молока, і випускаються у формі таблеток, капсул та порошків, що розчиняються. Деякі бактерії виготовляються генно-інженерним шляхом, та мають властивості, які позитивно впливають на запальну реакцію в кишечнику. Це було встановлено у процесі поліпшення лікування шлунково-кишкових запальних розладів, таких як виразковий коліт (ВК) та хвороба Крона (ХК).

Чи мають вони користь для кишечника? Яку?

Пробіотики можуть бути надзвичайно корисними для кишечника кількома способами:

 • Вони можуть діяти як бар’єр проти інших, потенційно шкідливих, бактерій у кишечнику, які можуть викликати імунну відповідь у кишковій оболонці.
 • Пробіотики також збільшують кількість слизу, що виробляється в кишечнику. Товстий шар слизу допомагає запобігти потраплянню шкідливих бактерій в кишкову оболонку і зміни, при яких бактерії прилипають до кишкової стінки.
 • Пробіотики допомагають секреції захисних білків з кишкової імунної системи. Ці білки допомагають блокувати запальну реакцію в кишечнику

Як пробіотики можуть допомогти при ВК?

ВК – запальне захворювання кишечника, яке характеризується хронічно активною запальною реакцією в оболонці товстої кишки. Вважається, що основна генетична мутація дозволяє більш агресивним бактеріям викликати цю реакцію в ободовій кишці. Пробіотики можуть змінити  склад бактерій в товстій кишці на менш агресивні колонії, тим самим зменшивши запалення. Крім того, оскільки пробіотики працюють на ділянці оболонки товстої кишки, ураженій хворобою, вони потенційно можуть мати багато сприятливих наслідків.

Які пробіотики слід використовувати?

Хоча декілька пробіотиків показали користь у пацієнтів з ВК, дослідження невеликі, і недостатньо доступних досліджень для підтримки використання пробіотиків для індукції або підтримки ремісії в активному ВК. Однак поєднання певних пробіотиків із традиційними ліками проти ВК показало користь у боротьбі із захворюванням.

Два пробіотики, які виявляють користь при лікуванні ВК, – це Е. Coli Nissle  (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18240278, прим. «Кишкова паличка Ніссле 1917 р.», в Україні не зареєстрована), та VSL №3 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15984978, прим. Пробіотична суміш VSL №3, в Україні не зареєстрована). Дослідження показали, що VSL №3 може викликати ремісію та знизити активність захворювання без будь-яких інших медикаментозних методів лікування при легкому перебігу хвороби. Але, потрібно більше досліджень, перш ніж прийняти це як стандартну практику.

Чи допомагають вони при хворобі Крона?

На жаль, виявляється, що використання пробіотиків при хворобі Крона не має такого ж позитивного впливу на активність хвороби, як при ВК. Причина різного впливу пробіотиків на ХК та ВК залишається незрозумілою. Можливо, що в ХК потрібні різні штами бактерій, щоб побачити будь-які позитивні ефекти.

Також ХК впливає на всю товщину кишкової оболонки, тоді як ВК впливає лише на кілька поверхневих шарів оболонки. Оскільки пробіотики працюють при поверхневій оболонці, вони не змінюють запальних процесів у більш глибоких шарах кишкової оболонки. Наразі пробіотики не рекомендуються для використання при Хворобі Крона.  

Висновок

Хоча пробіотики демонструють значну перспективу в лікуванні ВК, це не панацея. Вченим потрібні більш інтенсивні дослідження, перш ніж їх можна використовувати як стандартну терапію або як єдиний засіб для лікування ВК. Пробіотики в цілому безпечні для використання. Однак вони мають потенційно шкідливі побічні ефекти, особливо у тих, хто має певні захворювання. Перш ніж розпочати приймання пробіотику при будь-якій хворобі, слід проконсультуватися з лікарем.

Джерело: https://www.healthcentral.com/article/probiotics-and-ulcerative-colitis

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній

  Дослідники у McMaster University (Канада) встановили зв’язок між запальними захворюваннями кишечника та целіакією

  Запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), як і целіакія, є хронічними та інвалідизуючими кишковими захворюваннями, що впливають на якість і тривалість життя людей. Обидві захворювання мають однакові фактори ризику, а їхня поширеність протягом останніх років значно зросла.

 • Новини на головній, Харчування

  Конкурс! Кулінарна книга для пацієнтів із ЗЗК

  ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «АСОЦІАЦІЯ ХВОРИХ ІЗ ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ КИШЕЧНИКА «ПОВНОЦІННЕ ЖИТТЯ» у рамках проєкту «Кулінарна книга для пацієнтів із ЗЗК», який присвячений Міжнародному дню ЗЗК (World IBD Day) оголошує конкурс кулінарних рецептів.

 • Новини на головній

  8 речей щодо фертильності та вагітності, про які слід пам’ятати, коли у вас Виразковий коліт

  За даними Американського Фонду Крона та Коліту (CCF), більшість людей із запальними захворюваннями кишечника (ЗЗК) страждають хворобою протягом репродуктивних років. Тому природно турбуватися про те, як ваш Виразковий коліт (ВК) може вплинути на вас або вашого партнера, якщо ви плануєте завагітніти. Прочитайте заздалегідь вісім речей, які слід розглянути, якщо ви готові та хочете збільшити свою

 • Харчування

  Коронавірус та ЗЗК: Вітаміни та добавки

  Є багато питань щодо нового коронавірусу (COVID-19) та того, чи можуть вітаміни, мінерали чи харчові добавки допомогти пацієнтам із ЗЗК уникнути зараження вірусом. Крім того, люди задаються питанням, чи можуть допоміжні підходи допомогти скоротити перебіг захворювання або зменшити вплив COVID-19. Перш за все, добавки НЕ повинні замінювати ліки, здорове харчування, постійне вживання рідини, миття рук та соціальне дистанціювання . Наразі немає доказів, які б підтверджували використання добавок, включаючи вітаміни та мінерали для запобігання або лікування вірусу COVID-19. Ми сподіваємось, що наведена нижче інформація допоможе вам, вашій родині зрозуміти деякі речі, пов’язані з COVID-19 та вітамінами, мінералами та добавками.

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Психологічна підтримка

  Депресія: прояви та лікування

  Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"