Пробіотики та виразковий коліт: що слід знати?

Шлунково-кишковий тракт містить мільйони крихітних бактерій, корисних і необхідних для здоров’я. Однак дисбаланс або зміна бактерій у кишечнику може призвести до запальних процесів, які можуть призвести до хронічної хвороби.

Один зі способів, як можна змінити бактеріальний баланс кишечника, це вживання пробіотиків.

Що таке пробіотики?

Пробіотики – це бактерії.  Вони виготовляються з харчових джерел, як правило, з культивованого молока, і випускаються у формі таблеток, капсул та порошків, що розчиняються. Деякі бактерії виготовляються генно-інженерним шляхом, та мають властивості, які позитивно впливають на запальну реакцію в кишечнику. Це було встановлено у процесі поліпшення лікування шлунково-кишкових запальних розладів, таких як виразковий коліт (ВК) та хвороба Крона (ХК).

Чи мають вони користь для кишечника? Яку?

Пробіотики можуть бути надзвичайно корисними для кишечника кількома способами:

  • Вони можуть діяти як бар’єр проти інших, потенційно шкідливих, бактерій у кишечнику, які можуть викликати імунну відповідь у кишковій оболонці.
  • Пробіотики також збільшують кількість слизу, що виробляється в кишечнику. Товстий шар слизу допомагає запобігти потраплянню шкідливих бактерій в кишкову оболонку і зміни, при яких бактерії прилипають до кишкової стінки.
  • Пробіотики допомагають секреції захисних білків з кишкової імунної системи. Ці білки допомагають блокувати запальну реакцію в кишечнику

Як пробіотики можуть допомогти при ВК?

ВК – запальне захворювання кишечника, яке характеризується хронічно активною запальною реакцією в оболонці товстої кишки. Вважається, що основна генетична мутація дозволяє більш агресивним бактеріям викликати цю реакцію в ободовій кишці. Пробіотики можуть змінити  склад бактерій в товстій кишці на менш агресивні колонії, тим самим зменшивши запалення. Крім того, оскільки пробіотики працюють на ділянці оболонки товстої кишки, ураженій хворобою, вони потенційно можуть мати багато сприятливих наслідків.

Які пробіотики слід використовувати?

Хоча декілька пробіотиків показали користь у пацієнтів з ВК, дослідження невеликі, і недостатньо доступних досліджень для підтримки використання пробіотиків для індукції або підтримки ремісії в активному ВК. Однак поєднання певних пробіотиків із традиційними ліками проти ВК показало користь у боротьбі із захворюванням.

Два пробіотики, які виявляють користь при лікуванні ВК, – це Е. Coli Nissle  (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18240278, прим. «Кишкова паличка Ніссле 1917 р.», в Україні не зареєстрована), та VSL №3 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15984978, прим. Пробіотична суміш VSL №3, в Україні не зареєстрована). Дослідження показали, що VSL №3 може викликати ремісію та знизити активність захворювання без будь-яких інших медикаментозних методів лікування при легкому перебігу хвороби. Але, потрібно більше досліджень, перш ніж прийняти це як стандартну практику.

Чи допомагають вони при хворобі Крона?

На жаль, виявляється, що використання пробіотиків при хворобі Крона не має такого ж позитивного впливу на активність хвороби, як при ВК. Причина різного впливу пробіотиків на ХК та ВК залишається незрозумілою. Можливо, що в ХК потрібні різні штами бактерій, щоб побачити будь-які позитивні ефекти.

Також ХК впливає на всю товщину кишкової оболонки, тоді як ВК впливає лише на кілька поверхневих шарів оболонки. Оскільки пробіотики працюють при поверхневій оболонці, вони не змінюють запальних процесів у більш глибоких шарах кишкової оболонки. Наразі пробіотики не рекомендуються для використання при Хворобі Крона.  

Висновок

Хоча пробіотики демонструють значну перспективу в лікуванні ВК, це не панацея. Вченим потрібні більш інтенсивні дослідження, перш ніж їх можна використовувати як стандартну терапію або як єдиний засіб для лікування ВК. Пробіотики в цілому безпечні для використання. Однак вони мають потенційно шкідливі побічні ефекти, особливо у тих, хто має певні захворювання. Перш ніж розпочати приймання пробіотику при будь-якій хворобі, слід проконсультуватися з лікарем.

Джерело: https://www.healthcentral.com/article/probiotics-and-ulcerative-colitis

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"