Що робити, коли Хвороба Крона викликає депресію

Що робити, коли Хвороба Крона викликає депресію

Приблизно половина людей, які мають Хворобу Крона, борються із психічними розладами. Насправді психічні розлади трапляються у два-три рази частіше у хворих на запальні захворювання кишечника (надалі ЗЗК). Навіть, коли пацієнт із ЗЗК знаходиться у стані ремісії, його занепокоєння та депресія, як правило, керовані, але насправді вони нікуди не зникають, а певні речі можуть викликати спалахи тривоги та депресії так само, як деякі речі викликають спалах ЗЗК.

«Зв’язок між депресією та Хворобою Крона є особливо міцним, оскільки аутоімунний стан зазвичай проявляється у житті пацієнтів, коли вони психологічно вразливі, як правило, у підлітковому та молодому віці,» – каже Девід А. Шварц, доктор медичних наук, керівник Центру запальних захворювань кишечника університету Вандербільта Нашвілл, Техас.

“Ці пацієнти намагаються чогось досягти, самовиразитися, але їх тіла зраджують їх, і вони не можуть контролювати цей стан”, – каже він. “Ці речі можуть призвести до соціальної ізоляції, а потім до депресії. Ми повинні вирішити питання психічного здоров’я, щоб пацієнт досяг ремісії. І ми повинні продовжувати їх вирішувати, щоб він почував себе добре й далі».

Незважаючи на те, що в медичної спільноті зростає усвідомлення цього зв’язку «мозок-кишка», «набагато більше, ніж навіть п’ять-десять років тому», – каже доктор Шварц, не існує стандартних рутинних методик скринінгу для лікарів (або пацієнтів), щоб слідувати, щоб вони могли ідентифікувати, а потім лікувати тих, хто бореться з психічними захворюваннями, крім своєї Хвороби Крона.

“Якщо це не вирішено на ранніх термінах, є ймовірна нездорова поведінка, яка розвивається, щоб допомогти пацієнтові впоратися”, – каже доктор Шварц. “Це може призвести до непотрібних страждань, посилюючи симптоми набагато гірше, та призводячи до ситуації, коли хворобу набагато складніше лікувати”.

Що говорить дослідження

Частота депресії серед пацієнтів із Хворобою Крона виявляється вищою, говорить доктор філософії Лоуренс Гейнс, клінічний психолог та доцент з університету Вандербільта. Вивчаючи свої та інші дані, він виявив, що депресія не тільки негативно впливає на якість життя пацієнтів, вона також грає роль у посиленні запалення кишечника і може заважати здатності пацієнтів дотримуватися рекомендацій щодо лікування, навмисно чи ні. Ось, що знайшли останні дослідження:

Зв’язок мозок-кишечник міцний. У дослідженні Гейнса, опублікованому в американському Журналі з гастроентерології, його команда виявила, що афективно-когнітивні симптоми (так само зміни настрою) суттєво пов’язані з ризиком загострення або погіршення стану Хвороби Крона, що часто призводить до госпіталізації.

Депресія призводить до частіших спалахів Хвороби Крона. У другому дослідженні Гейнса, опублікованому в журналі «Запальні хвороби кишечника», було залучено понад 3 300 учасників та зроблено перший висновок – депресія справді змусила пацієнтів повідомити про більшу активність Хвороби Крона.

Симптоми ЗЗК більш інтенсивні, якщо долучені тривожність та депресія. Окреме дослідження 2018 року в Державному медичному коледжі штату Пенсільванія розглянуло 432 людини із ЗЗК, та виявило, що у 44% людей виникла тривожність чи депресія або те й інше. Дослідники встановили, що хворі на ЗЗК із занепокоєнням та депресією користуються більшою кількістю медичних послуг (тобто відділенням невідкладної допомоги та візуалізацією), повідомляють про більш важкі симптоми, ніж інші хворі на ЗЗК, та виявляють більше запалення в травному тракті при обстеженні за допомогою ендоскопії .

На деякі депресивні розлади може впливати мікробіом кишечника. Дослідження майже 6 мільйонів пацієнтів, опубліковане в журналі Gastroenterology, надало більше доказів значного зв’язку між депресією та розвитком запалення ШКТ, зокрема ЗЗК. Вплив розладів настрою при ЗЗК підкреслює потенційну роль взаємодії мозку та кишечника та запалення, кажуть автори. Депресія також є протизапальним розладом, тобто може стимулювати запалення, і на це може вплинути величезна кількість мікробів у нашому кишечнику.

Запалення ШКТ може безпосередньо впливати на центральну нервову систему. Додаючи більше значення виразу «Я йду зі своєю кишкою», професор Джон Гопкінс повідомляє, що подразнення в системі ШКТ може надсилати сигнали мозку, що викликають зміни настрою.

Що це все означає, якщо ви відчуваєте, що вже багато-багато років хворієте на ЗЗК, яке супроводжується із депресією? “Це дуже циклічно і може бути нескінченним циклом зворотного зв’язку, якщо ми не втручаємось, як із точки зору основного захворювання, так й зі сторони психічного здоров’я, з точки зору харчування; отже, зростає важливість мультидисциплінарної допомоги », – каже доктор Шварц.

Що потрібно зробити щоб допомогти себе, та подбати про свій кишечник  та психічне здоров’я:

Відстежувати. Якщо ви деякий час живете з Кроном, але все ще не можете похитнути почуття негативу щодо себе чи свого майбутнього, почніть стежити за своїм настроєм, говорить Гейнс. Записуйте своє ставлення до різних речей, коли ви відчуваєте тривогу або занепокоєння. Через деякий час ви зможете виявити деякі з образів мислення, які можуть створювати психологічні бар’єри та негативні враження. “Це може вплинути на те, як ви самостійно керуєте своєю хворобою, впливаєте на імунну систему і, зрештою, впливати на те, як ваша хвороба прогресує”, – каже Гейнс.

Попросіть про допомогу. «Якщо ви відчуваєте себе негативно  особливо протягом тривалого періоду, поговоріть з лікарем, каже доктор Шварц. Можливо, ви не спите добре, ви стали менш соціальними та більш ізольованими, менше їсте, або переживаєте за біль, який може “статися” в майбутньому. Ваше особисте життя починає страждати, а можливо, й ваша самооцінка. Всі ці речі можуть сприяти тривозі та депресії, які піддаються лікуванню».

Знайдіть свою спільноту. Немедична підтримка також важлива для того, щоб досягти та підтримувати ремісію, і виявити це насправді не надто складно. Знайдіть потрібні інформаційні ресурси та працюйте з ними, знайдіть пацієнтів із таким же хворобами, та спілкуйтесь із ними, створюєте групи підтримки та допомагайте один одному.  

Балуйте себе. Знайдіть час для прослуховування музики, яка заспокоює або підіймає ваш настрій, читайте або записуйте свої думки. Знайдіть програму комедій – шоу чи відеокліпи – адже сміх – найкраще ліки, і це безкоштовно! Насолоджуйтесь ароматерапією, медитуйте або знайдіть безпечне місце – як темну тиху кімнату – куди ви можете ходити, коли відчуваєте занепокоєння та/або коли виникають депресивні тенденції. Якщо ви напружуєтеся, вирушайте до свого автомобіля, включайте улюблені мелодії, співайте голосно під музику та їдьте, світ за очі.

Для пацієнтів із Хворобою Крона, доктор Шварц наголошує на п’яти ключових речах, які можуть допомогти модулювати вплив депресії та тривоги на Хворобу Крона. “Я б закликав пацієнтів переконатись, що вони висипаються, знайти свій спосіб боротьби зі стресом (медитація, фізичні вправи тощо), збагатити стосунки, отримати повноцінне харчування та фізичні навантаження”.

 

Джерело: https://www.healthcentral.com/article/crohns-and-mental-health

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній

  Клінічний гіпноз, як перспективний лікувальний захід для дітей із хворобою Крона

  Клінічний гіпноз, який включає цілеспрямовану релаксацію та сугестивну (в основі якої лежать так звані «навіювання». – прим. перекл.) терапію, може бути перспективним додатковим лікувальним заходом для дітей із хворобою Крона, згідно з результатами дослідження, проведеного до Digestive Disease Week.

 • Новини на головній

  Використання сучасних технологій при дослідженні мікробіоти

  Новий інструмент, розроблений вченими у Quadram Institute та Earlham Institute, допомагає краще зрозуміти складний зв’язок між кишковою мікробіотою та організмом людини. Цей інструмент буде цінним для дослідників, які намагаються зрозуміти, як мікробіота впливає на здоров’я людини, які відбуваються в організмі зміни, що призводять до розвитку різноманітних захворювань, і дозволять таким чином розробити ліки із більш точною дією.

 • Новини на головній

  Роль периферичної нервової системи при хронічних запальних станах шлунково-кишкового тракту

  Пацієнти, які перенесли ваготомію (операція, яка полягає у перетинанні блукаючого нерву, який, зокрема, відповідає за підвищення виділення травних ферментів; є одним із найбільш радикальних методів лікування та популярний хірургічний підхід до лікування виразкової хвороби, який вперше був описаний Екснером та Шварцманом у 1912 р.

 • Харчування

  Коронавірус та ЗЗК: Вітаміни та добавки

  Є багато питань щодо нового коронавірусу (COVID-19) та того, чи можуть вітаміни, мінерали чи харчові добавки допомогти пацієнтам із ЗЗК уникнути зараження вірусом. Крім того, люди задаються питанням, чи можуть допоміжні підходи допомогти скоротити перебіг захворювання або зменшити вплив COVID-19. Перш за все, добавки НЕ повинні замінювати ліки, здорове харчування, постійне вживання рідини, миття рук та соціальне дистанціювання . Наразі немає доказів, які б підтверджували використання добавок, включаючи вітаміни та мінерали для запобігання або лікування вірусу COVID-19. Ми сподіваємось, що наведена нижче інформація допоможе вам, вашій родині зрозуміти деякі речі, пов’язані з COVID-19 та вітамінами, мінералами та добавками.

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"