Виразковий коліт та бактерії кишечника: чи можуть невидимі мікроби ховати розгадку хвороби

Виразковий коліт та бактерії кишечника: чи можуть невидимі мікроби ховати розгадку хвороби

Нові дослідження свідчать про те, що причину, а можливо, і ліки проти виразкового коліту (ВК), можна знайти у мікробіомі кишечника.

Якщо у вас є ВК, ви, напевно, знаєте, що це аутоімунне захворювання, коли імунна система організму, яка зазвичай захищає від вторгнення патогенів (таких як віруси, що викликають захворювання), натомість атакує товсту кишку або пряму кишку, внаслідок чого виникає хронічне запалення. Однак останнім часом вчені почали цікавитись, чи не відбувається насправді щось інше. Що робити, якщо виразковий коліт – це захворювання, яке не просто псує вашу кишку, а викликається вашою кишкою, а конкретніше – відсутністю в ній певних бактерій?

Якщо це для вас звучить якось божевільно, це зрозуміло. Як і більшість людей, ви, ймовірно, асоціюєте бактерії з хворобою та інфекцією – тому чим менше у вас цих істот, тим краще. Але насправді в організмі людини є трильйони мікробів, які зазвичай існують у стані гармонії, і багато з них корисні для вашого здоров’я. Останніми роками стало зрозуміло, що серед безлічі куточків у вашому організмі, де зависають бактерії, ті, що знаходяться у вашій кишці, відомі як мікробіом кишечника, грають неабияку роль у вашому здоров’ї. А це включає, виявляється, ризик виникнення хронічних захворювань, таких як виразковий коліт (ВК).

“Маніпуляція мікробіомом кишечника прямо чи опосередковано, ймовірно, відіграє важливу роль у лікуванні виразкового коліту та пропонує безпечну, ефективну та цілеспрямовану терапію в майбутньому”, – каже Аїда Хабтезіон, доктор медичних наук, головний дослідник мікробіома кишечника, доцент кафедри гастроентерології та гепатології Школи медицини Стенфордського університету. Ось що показують останні дослідження.

Як працює мікробіом кишечника

Якщо всі системи працюють нормально, товстий кишечник (товста кишка) служить домом для різноманітного поєднання бактерій, які виробляють і модифікують молекули, які мають корисні фізіологічні функції. Ці «хороші» кишкові бактерії захищають кишечник від шкідливих бактерій, які могли б вдертися у нього. Це робиться у процесі вивільнення спеціалізованої протизапальної та імунозахисної речовини під назвою бутират, жирна кислота. Ця сполука захищає внутрішню оболонку кишечника (фактично є вашим кишковим бар’єром), що є ключовим аспектом для здорової кишки.

Кишковий бар’єр складається з щільно зв’язаної мережі клітин, що підтримують цілісність кишки. Стан кишки залежить від взаємодії між мікробіомом кишечника та цим бар’єром. Якщо щось порушує баланс між добрими та поганими бактеріями в мікробіомі або якщо в кишковому бар’єрі є дисфункція, шкідливі бактерії можуть вдертися у сам бар’єр, в результаті чого активізуються імунні клітини кишечника і, зрештою, з’являється хронічне запалення кишечника, наприклад виразковий коліт. “Взаємодія між господарем, кишковою мікробіотою та протизапальними метаболітами, які виробляють ці бактерії, може бути ключовим фактором виникнення виразкового коліту”, – каже кандидат медичних наук, професор медицини Амстердамського університету, Пол-Петер Так.

Дослідження бактерій кишечника та зв’язку з виразковим колітом

Існує понад 1000 різних видів бактерій, які живуть у мікробіомі кишечника. Однак, “багато досліджень виявили зменшення мікробної різноманітності при виразковому коліті у порівнянні зі здоровими людьми”, – каже доктор Хабтезіон. Крім того, мікробіом людей, хворих на ВК, зазвичай містить менше корисних бактерій (таких як Lactobacillus, Bacteroides та Eubacterium ), а також містить більше патогенних видів, відомих як збудники хвороб. Дослідження, що вивчають склад мікробіома у людей з ВК, сповнені невідповідностей, і викликають вікове питання: Чи дисбаланс мікробіома кишечника призводить до запалення, пов’язаного з ВК, або навпаки ? Потрібно більше досліджень, перш ніж експерти зможуть сказати напевно.

Деякі з цих досліджень щойно прийшли у формі нещодавно опублікованого дослідження Медичної школи університету Стенфорда. У ній вчені з лабораторії доктора Хабтезіона мали змогу визначити конкретні типи бактерій, які відсутні у мікробіомі кишечника у людей з ВК, у порівнянні зі здоровими людьми. Це момент істини для фахівців у цій галузі, які можуть нарешті вказати на конкретні докази того, що люди з ВК мають значно меншу кількість Ruminococcaceae (Ruminococcaceae – це сімейство бактерій класу Clostridia, прім. перекладу) у своєму мікробіомі, а також нижчий рівень видів протизапальних побічних продуктів бактерій.

Чи може допомогти приймання пребіотиків та пробіотиків?

Якщо відсутність або дисбаланс кишкових бактерій відіграють настільки велику роль у розвитку ВК, як припускають вчені, логічно поставити питання, чи доповнення пребіотиками (дієтичними речовинами, які допомагають відновити бактерії в кишечнику шляхом збагачення певних корисних видів) чи пробіотиками (здорові мікроби, які інгібують ріст шкідливих бактерій) можуть змінити склад мікробіома кишечника, щоб зменшити запалення і зменшити ймовірність загострень.

Нові дослідження говорять про деяку ефективність приймання препаратів з точки зору поліпшення ремісії або зменшення запалення серед людей з ВК. Було досліджено декілька пробіотиків, серед яких (Mutaflor), VSL №3 (препарат з декількох видів бактерій) та дріжджі під назвою Saccharomyces boulardii. Але це новий напрямок досліджень з точки зору лікування ВК, і вам слід з обережністю ставитися до самостійного лікування пре- або пробіотиками, застерігають експерти. “Для визначення їх ефективності потрібно більше клінічних досліджень, і який тип (або їх комбінації) є ефективними для кожної підгрупи пацієнтів”, – говорить доктор Хабтезіон. “Не кожен пацієнт буде реагувати однаково на ці втручання”.

Ще один передовий підхід: пересадка фекальних бактерій. Відносно нове поле в лікуванні ВК, ідея полягає в тому, що введення бактерій кишечника здорових людей може відновити нормальні бактерії в мікробіомі хворих на ВК. Попередні дослідження встановили, що люди з ВК, які отримали пересадку бактерій від здорових людей, відчули ремісію у своєму стані. “Є багатонадійні результати ранніх досліджень, що стосуються трансплантації калу для лікування виразкового коліту”, – підтверджує доктор Хабтезіон. “Зараз триває декілька клінічних досліджень для вирішення та оптимізації цього лікування виразкового коліту.”

Майбутнє мікробів та ВК

Вивчення мікробіома кишечника може бути способом, який зможе попередити початок  розвитку ВК до того, як воно перейде у стан хронічного запалення, або способом полегшити запалення у важких випадках та зменшити симптоми. Але багато чого досі невідомо в цій галузі досліджень, що швидко зростає, включаючи весь спектр бактерій, які відіграють роль в ВК та точні механізми, за якими вони працюють.

Розробляються ліки, спрямовані на запалення кишечника, а також дисфункції кишкового бар’єра, а також пребіотики та пробіотики, які допомагають впоратися із захворюванням. Тим часом, вживання різноманітної дієти, що містить масив фруктів, овочів та цільних зерен, може стати джерелом корисних пребіотиків. Крім того, ви можете включити такі продукти, як йогурт, кефір та сир, які містять пробіотики. Як завжди, спочатку поговоріть зі своїм гастроентерологом, адже клітковина та інші вуглеводи можуть подразнювати кишечник у деяких людей. І якщо вам здається, що щось погіршує ваш стан, перестаньте їсти цей продукт. Як кажуть, іноді доводиться домовлятись зі своїм кишечником. J

Джерело: https://www.healthcentral.com/article/surgery-ulcerative-colitis

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"