10 несподіваних фактів про Виразковий коліт

Гіппократ сказав, що “вся хвороба починається в кишечнику”. Приблизно через 2000 років основна наука нарешті погоджується: погана суміш бактерій у вашій шлунково-кишковій системі пов’язана з аутоімунними порушеннями, умовами психічного здоров’я, хворобами серця і навіть певними видами раку. Так буває при Виразковому коліті (ВК), який порушує мікробіом кишечника і запускає імунну систему для нападу на слизову, що вистилає кишечник, що призводить до інтенсивних і болючих симптомів.
Але Гіппократ не знав усе про порушення, пов’язані з кишечником: незалежно від того, чи є у вас ВК чи ви думаєте, що це можливо, ми знайшли корисну інформацію про стан, яку ви насправді повинні знати.

Факт №1: Зараз ВК діагностується частіше, ніж коли-небудь

Наприклад, сьогодні на Виразковий коліт страждає понад 700 000 американців, що на 15% більше, ніж в 2011 році. Деякі дослідники вважають, що у цьому частково винні західне харчування та малорухливий спосіб життя. Хоча ВК може вражати будь-яку вікову групу, “зазвичай це починається у підлітків або молодих людей”, – говорить гастроентеролог Стівен Б. Ханауер, доктор медичних наук, медичний директор Центру здоров’я травного тракту в Північно-Західній медицині. За даними Фонду Крона та Коліту Америки (CCFA), більшості хворих на ВК ставлять діагноз до 35 років. Також підраховано, що від 15% до 20% американців, які живуть з ВК, – це діти.
Для порівняння, чисельність населення США 327,2 мільйона людей, тобто розповсюдженість ВК становить 213 випадків на 100 тис. населення.
Чисельність населення України приблизно 37 млн людей, кількість хворих на ВК по даних МОЗ 8375 людей. Розповсюдженість 22 випадки на 100 тис. населення. На жаль, така різниця у кількості хворих на ВК не в тому, що українці здоровіше, ніж американці. Причиною може бути відсутність актуальних статистичних даних, незадовільна діагностика, недоступність для пацієнтів сучасних методів діагностування та лікування хвороби тощо.

Факт № 2: Це генетично закладено, але більшість людей не мають сімейного анамнезу

Тут дійсно присутній спадковий компонент: Людина успадковує свій ризик захворіти на ВК від матері та батька. Але для того, щоб ВК насправді проявився, «потрібна певна суміш генетичних дефектів», – каже Гаррет Лоуллер, доктор медицини, доцент, директор програми з запальних захворювань кишечника в лікарні Нью-Йорк-Пресвітеріан у Нью-Йорку.
Це означає, як не дивно, що у більшості людей, які мають ВК, члени родини цілковито здорові. “Їхні батьки мають гени, але захворювання не розвиваються”, – каже доктор Лоулор. Є 160 генів, пов’язаних із запальною хворобою кишечника, які дослідники намагаються пов’язати з ВК.

Факт № 3: Це може бути спровоковано інфекцією

Виразковий коліт не розвивається випадково. По-перше, ви повинні переносити ген, який робить вашу імунну систему сприйнятливою до перенапруження. Але це може статися лише в тому випадку, якщо він зіткнеться з певним пусковим механізмом, який у кожної людини різний. “Це може бути інфекція чи щось у навколишньому середовищі”, – каже доктор Лоулор. “Ми все ще не впевнені”.

Бактеріальні інфекції, такі як Кишкова паличка ( лат. Escherichia coli ), вивчалися як потенційна причина ВК. Хоча дослідники ще не знайшли саме ту бактерію, яка може провокувати ВК, теорія полягає в тому, що імунна система надмірно реагує на окупанта і натомість атакує товсту кишку, що призводить до запалення та виразки.

Факт № 4: Перши прояви хвороби можна відчути у своїх суглобах

Запалення товстої кишки може насправді викликати запальну реакцію в усьому організмі, – каже Стівен Б. Ханауер, доктор медичних наук, медичний директор Центру здоров’я травного тракту в Північно-Західній медицині Чикаго. Першими на запаленні у кишечнику реагують суглоби. Це може проявлятися набряклості та болю в суглобах, які зазвичай проходять, як тільки запалення в шлунково-кишковому тракті полегшується. Насправді артрит – одне з найпоширеніших ускладнень – до 30% людей, хворих на ВК, відчувають його.

Факт № 5: Це може відчуватись як менструальні спазми

“Спазмований товстий кишечник викликає часті діареї”, – говорить доктор Ханауер. “Це зазвичай призводить до спазмів і болю в животі”. Ви можете відчувати дискомфорт більше зліва, оскільки лівосторонній тип ВК найбільш розповсюджений та викликає болючі відчуття саме із лівої сторони.

Факт № 6: Симптомом ВК може бути дефіцит вітамінів

У хворих на ВК є дві проблеми, які доповнюють одна одну:
1) Оскільки діарея є одним із найпоширеніших симптомів ВК – запалення заважає товстій кишці вбирати воду, що призводить до появи рідкого стільця – організм бореться за адекватне засвоєння поживних речовин, необхідних для здорового життя, говорить д-р. . Юрист. “Пацієнти іноді зневоднюються або розвиваються дефіцит певних вітамінів і елементів, особливо вітаміну D і заліза”, – додає він.
2) Вся ця діарея може призвести до швидкого схуднення, тобто більшість поживних речовин, які ви отримуєте, ви втрачаєте.

Факт № 7: Це може привести вас до анемії

Виразковий коліт, як випливає з назви, характеризується виразками товстої кишки, “які можуть спричинити кровотечу”, – каже доктор Ханауер. Ось чому може виникнути анемія. “Хронічна втрата крові з товстої кишки може призвести до залізодефіцитної анемії”, – каже доктор Ханауер. Людям з анемією бракує достатньої кількості еритроцитів, щоб переносити кисень по всьому тілу, змушуючи їх відчувати втому та слабкість.

Факт № 8: Ви можете відчувати себе так, ніби вам постійно хочеться до туалету

“При виразковому коліті пряма кишка не може розслабитися, створюючи відчуття постійного позиву до дефекації “, – каже доктор Ханауер. Це відчуття називається тенезми (тенезми – постійний, що ріже та тягне та пече біль в області прямої кишки, без виділення калу. Зазвичай зустрічаються при подразненні інтрамуральних нервових сплетінь товстого кишечника), і це дратує, тому що, скільки ви намагаєтесь та напружуєтесь, часто не вдається спорожнити кишечник цілком.

Факт № 9: Ви можете боротися з депресією

“Звичайним проявами виразкового коліту є зниження настрою або поява депресії”, – каже доктор Лоулор. “Можливо, це пов’язано з важкістю хвороби – впливом на соціальне життя та працездатність “.
Було встановлено, що хворим, які страждають на ВК, іноді діагностували депресію ще до встановлення основного діагнозу. Дослідження, опубліковане в Канадському Журналі з гастроентерології та гепатології, припускає, що депресія може бути відповіддю на безсимптомний, недіагностований розлад кишечника, але для повного розуміння зв’язку необхідне проведення додаткових досліджень.

Факт № 10: Це збільшує ризик раку товстої кишки

Так само, як будь-яке хронічне запалення може спричинити ракові захворювання в інших органах (курці та рак легенів; гепатит та рак печінки; сонячні опіки та рак шкіри), неконтрольоване запалення при виразковому коліті пов’язане з підвищеним ризиком раку товстої кишки, пояснює доктор Ханауер. У той час, тільки від 1% до 2% усіх випадків раку товстої кишки у США спричинені саме ВК, на нього приходиться від 10% до 15% смертей серед хворих на ВК.

Пов'язані Публікації

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Психологічна підтримка

  Депресія: прояви та лікування

  Ну що, друзі, скучили? Хочу сьогодні продовжити тему депресії. Минулого разу ми домовились поговорити про антидепресанти, прояв депресії в тілі та, власне, попередження цієї недуги. Стаття трішки велика, але «приборкайте» свою лінь, перестаньте читати про той коронавірус та дочитайте її до кінця, можливо, як раз в ній буде та інформація, яку ви шукаєте. Намагатимусь писати максимально доступною мовою.

 • Новини на головній

  Інформування пацієнтів з Запальними захворюваннями кишечника

  Поза сумнівами, пацієнти з ЗЗК прекрасно усвідомлюють всю складність прийняття рішення залишитися вдома на лікарняному, відмовитися від поїздок на роботу або в школу, походів в кіно або ресторан через симптомів ЗЗК. З поширенням коронавируса (COVID-19) пацієнтам стало ще важче приймати рішення про те, як вести своє повсякденне життя.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  Оновлення програми «Комфортне життя» за підтримки Феррінг Україна Офіційні Умови Програми «Комфортне життя»

  Збережіть своє здоров’я, мінімізуйте контакти в лікарнях та аптеках на період карантину. Використайте картку, яку Ви активували, та придбайте Пентасу за акційною програмою тоді, коли Вам потрібно, з метою запобігання можливих ризиків з наявністю ліків.

 • Психологічна підтримка

  Хворі і втомлені: як боротися з втомою, коли у вас виразковий коліт

  Для тих, хто має виразковий коліт (ВК), втома може бути фізичною, психічною або поєднанням обох. Загальна втома визначається як переважне відчуття тривалої втоми, нестачі енергії або почуття виснаження, яке не полегшується після відпочинку або сну. Цей стан погіршується, коли загострюється хвороба, та покращується, коли наступає ремісія, але ситуація може привести до наслідків, з якими може бути важко впоратися.

 • Харчування

  Чи допоможе безглютеновая дієта в лікуванні запальних захворювань кишечника?

  Пацієнти, які мають запальні захворювання кишечника кожен раз задають питання дієтологів, якої дієти їм слід дотримуватися? Одна з тем, яка зазвичай стоїть на першому плані і в центрі уваги, полягає в тому, чи повинні вони дотримуватися безглютенової дієти. Ця тема може збити з пантелику багатьох людей, тому що навколо глютену і глютеносодержащіх продуктів дуже багато дезінформації.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"