Синдром подразненого кишечнику або запальні захворювання кишечнику?

Синдром подразненого кишечнику або запальні захворювання кишечнику?

Багато хворих стикаються із ситуаціями, які привносять невпевненість стосовно того яка хвороба їх турбує – синдром подразненого кишечнику (СПК) чи запальні захворювання кишечнику (ЗЗК), хоч це два дуже різні стани, які мають різний перебіг та лікування. Синдром подразненого кишечнику – стан при якому хворого тривало турбують болі в животі та порушення стільця, але при обстеженні хворого (колоноскопія, дослідження на інфекційні причини хвороби та інше) не вдається знайти ознак ураження кишечника (ерозії, язви), ознак запалення чи ушкодження (підвищення температури тіла, крові в калі) або причин ураження (ідентифікований інфекційний збудник). Такий стан вважається «функціональним», тобто таким, що протікає з порушенням функції органу, але без ураження його структури. СПК за рахунок симптомів може істотно погіршувати якість життя, але не впиває на тривалість життя і не має ускладненого перебігу і не потребує оперативного лікування.
Запальні захворювання кишечнику (ЗЗК) супроводжуються хронічним запаленням, яке призводить до видимого, під час ендоскопічного дослідження, ушкодження тканин кишечнику з формуванням ерозій, язв та ознаками запалення при дослідженні тканин кишечнику під мікроскопом (збільшення кількості лейкоцитів). ЗЗК поділяють на хворобу Крона (залучає стінку кишки на всю глибину та може виникати в будь-якій ділянці шлунково-кишкового тракту) та неспецифічний виразковий коліт (уражується тільки внутрішній шар стінки кишечнику, може виникати лише в товстій кишці). Перебіг ЗЗК крім симптомів може призвести до розвитку важких ускладнень, які іноді потребують хірургічних втручань та інтенсивної терапії для збереження життя хворого.
І СПК, і ЗЗК є хронічними патологіями, що вражають кишечник людини, тому частина симптомів в них спільна. При обох станах хворих турбують болі в животі та порушення стільця, але при СПК ніколи не буде крові в калі (якщо тільки вона не зумовлена іншою патологію, наприклад, – гемороєм), не буде схуднення або підвищення температури тіла, поступового погіршення симптомів. Причина обох станів залишається невідомою, поширеність СПК дуже значна, за даними вчених ця хвороба вражає до 10 – 20% дорослих у європейських країнах, а поширеність ЗЗК зазвичай оцінюється в 0,5% від популяції. Основу лікування СПК становлять модифікація дієти, спазмолітики, антидіарейні або навпаки послаблюючі засоби. В свою чергу лікування ЗЗК потребує призначення протизапальних ліків або засобів що пригнічують дію різних ділянок імунної системи (імуносупресори – кортикостероїди, азатіоприн, засоби для біологічної терапії тощо). При СПК ніколи не використовуються хірургічні методи, а при ЗЗК вони іноді необхідні для лікування ускладнень хвороби. Таким чином СПК та ЗЗК незважаючи на ряд спільних симптомів є двома дуже різними станами, з різним перебігом, прогнозом та лікуванням.

Пов`язані Публікації

 • Блог, Дієти, Новини на головній

  Вплив дефіциту вітаміну D на запальні захворювання кишечника

  Науковці визначили, дефіцит якого вітаміну досить часто супроводжує запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК). І це вітамін D. Певно, кожному відомо, що ми з більшою ймовірністю матимемо нижчий рівень цього ключового вітаміну в зимові місяці (оскільки значною мірою отримуємо його через контакт сонячного світла з нашою шкірою), але чи відомо вам, що даний вітамін також тісно пов’язаний із ЗЗК? Насправді, моніторинг рівня вітаміну D може також свідчити про майбутню хворобу.

 • Блог

  Симптоми запальних захворювань кишечника

  Запальні захворювання кишечнику (ЗЗК), такі, як неспецифічний виразковий коліт (НВК) та хвороба Крона, вражають кишечник людини, тому основними симптомами цих захворювань є біль в животі, діарея та поява крові у стільці.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  Важливі факти про запальні захворювання кишечнику

  Запальні захворювання кишечнику (або ЗЗК) – це загальний термін, що об’єднує неспецифічний виразковий коліт (в англомовній літературі виразковий коліт) і хворобу Крона, які є окремими, хоч і дуже схожими захворюваннями

 • Блог, Новини на головній, Різне

  Головні принципи діагностики запальних захворювань кишечнику

  На сьогодні не існує жодного єдиного тесту (золотого стандарту) діагностики запальних захворювань кишечника (ЗЗК), тому найчастіше при встановлені діагнозу використовуються в різних комбінаціях лабораторні та інструментальні дослідження.

 • Блог, Різне

  Причини розвитку запальних захворювань кишечнику

  Запальні захворювання кишечнику (ЗЗК) знаходяться у фокусі уваги лікарів вже значний час (неспецифічний виразковий коліт (НВК) вперше описано в середині 19 сторіччя, хворобу Крону (ХК) у 1932р.), але причини виникнення цих захворювань досі точно невстановлені. Головними чинниками вважаються генетичні особливості пацієнта, вплив інфекційних агентів, імунологічна відповідь організму, вплив факторів зовнішнього середовища та порушення мікробіоти кишечнику.

 • Дієти, Новини на головній

  Роль харчування у виникненні запальних захворювань кишечника

  Аналізуючи причини більш високої захворюваності на ЗЗК в індустріально розвинених країнах, багато експертів звертають увагу на суттєві відмінності в гігієнічних стандартах, контактах населення з певними мікроорганізмами, в харчуванні, застосуванні ліків і в екологічній ситуації.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: info@gofulllife.com.ua
Facebook: gofulllife

Створено за підтимки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"