Синдром подразненого кишечнику або запальні захворювання кишечнику?

Синдром подразненого кишечнику або запальні захворювання кишечнику?

Багато хворих стикаються із ситуаціями, які привносять невпевненість стосовно того яка хвороба їх турбує – синдром подразненого кишечнику (СПК) чи запальні захворювання кишечнику (ЗЗК), хоч це два дуже різні стани, які мають різний перебіг та лікування. Синдром подразненого кишечнику – стан при якому хворого тривало турбують болі в животі та порушення стільця, але при обстеженні хворого (колоноскопія, дослідження на інфекційні причини хвороби та інше) не вдається знайти ознак ураження кишечника (ерозії, язви), ознак запалення чи ушкодження (підвищення температури тіла, крові в калі) або причин ураження (ідентифікований інфекційний збудник). Такий стан вважається «функціональним», тобто таким, що протікає з порушенням функції органу, але без ураження його структури. СПК за рахунок симптомів може істотно погіршувати якість життя, але не впиває на тривалість життя і не має ускладненого перебігу і не потребує оперативного лікування.
Запальні захворювання кишечнику (ЗЗК) супроводжуються хронічним запаленням, яке призводить до видимого, під час ендоскопічного дослідження, ушкодження тканин кишечнику з формуванням ерозій, язв та ознаками запалення при дослідженні тканин кишечнику під мікроскопом (збільшення кількості лейкоцитів). ЗЗК поділяють на хворобу Крона (залучає стінку кишки на всю глибину та може виникати в будь-якій ділянці шлунково-кишкового тракту) та неспецифічний виразковий коліт (уражується тільки внутрішній шар стінки кишечнику, може виникати лише в товстій кишці). Перебіг ЗЗК крім симптомів може призвести до розвитку важких ускладнень, які іноді потребують хірургічних втручань та інтенсивної терапії для збереження життя хворого.
І СПК, і ЗЗК є хронічними патологіями, що вражають кишечник людини, тому частина симптомів в них спільна. При обох станах хворих турбують болі в животі та порушення стільця, але при СПК ніколи не буде крові в калі (якщо тільки вона не зумовлена іншою патологію, наприклад, – гемороєм), не буде схуднення або підвищення температури тіла, поступового погіршення симптомів. Причина обох станів залишається невідомою, поширеність СПК дуже значна, за даними вчених ця хвороба вражає до 10 – 20% дорослих у європейських країнах, а поширеність ЗЗК зазвичай оцінюється в 0,5% від популяції. Основу лікування СПК становлять модифікація дієти, спазмолітики, антидіарейні або навпаки послаблюючі засоби. В свою чергу лікування ЗЗК потребує призначення протизапальних ліків або засобів що пригнічують дію різних ділянок імунної системи (імуносупресори – кортикостероїди, азатіоприн, засоби для біологічної терапії тощо). При СПК ніколи не використовуються хірургічні методи, а при ЗЗК вони іноді необхідні для лікування ускладнень хвороби. Таким чином СПК та ЗЗК незважаючи на ряд спільних симптомів є двома дуже різними станами, з різним перебігом, прогнозом та лікуванням.

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"