Харчові дефіцити та хвороба Крона

Харчові дефіцити та хвороба Крона

Коли люди їдять, більша частина їжі перетравлюється в шлунку і всмоктується в тонкому кишечнику. Однак у багатьох людей з хворобою Крона – і майже у всіх тих, хто страждає на враження тонкого кишечника, тонкий кишечник не в змозі належним чином засвоювати поживні речовини.  Цей синдром називається мальабсорбцією.

Люди з хворобою Крона  мають запалений кишковий тракт. Запалення або подразнення може виникнути в будь-якій частині кишкового тракту, але найчастіше воно вражає нижній відділ тонкої кишки, який відомий як клубова кишка. У тонкому кишечнику відбувається критичне всмоктування поживних речовин, тому багато людей з хворобою Крона не перетравлюють і не засвоюють поживні речовини належним чином. Це може призвести до різних проблем, включаючи неправильне всмоктування важливих вітамінів і мінералів. Ці дефіцити вітамінів і мінералів можуть врешті-решт призвести до додаткових ускладнень для здоров’я, таких як зневоднення та неправильне харчування.

На щастя, аналіз крові може допомогти лікарям визначити, чи отримують люди, які страждають на хворобу Крона, необхідні вітаміни та поживні речовини. Якщо їх немає, пацієнти можуть бути направлені до гастроентеролога для оцінки стану здоров’я.  Гастроентеролог – це той, хто спеціалізується на захворюваннях, що вражають кишковий тракт і печінку. Лікар може порекомендувати план лікування для того, хто має харчові дефіцити через хворобу Крона.

Типи харчових дефіцитів

Люди з хворобою Крона можуть мати проблеми з засвоєнням великої кількості вітамінів і поживних речовин, включаючи:

Калорійність

Калорії отримують з макроелементів, таких як вуглеводи, білки та жири. Коли людина не всмоктує достатню кількість калорій через мальабсорбцію, вона часто дуже швидко втрачає вагу.

Білок

Людям із хворобою Крона може знадобитися додаткове споживання білка через:

використання стероїдів високої дози, таких як преднізолон

тривалої втрати крові або діареї

виразок або свищів, що вражають тонкий кишечник

Жир

Людям, які страждають важкою хворобою Крона і у яких видалено понад трьох частин клубової кишки, можливо, доведеться включати в раціон більше здорових жирів.

Залізо

Анемія, або нестача здорових еритроцитів – поширений побічний ефект хвороби Крона. Стан може призвести до дефіциту заліза, тому багато людей, які страждають на хворобу Крона, потребують додаткової добавки заліза.

Вітамін В-12

Людині, у якої сильне запалення та у якої видалили клубову кишку, часто потрібні регулярні ін’єкції вітаміну В-12.

Фолієва кислота

Багато людей з хворобою Крона приймають сульфасалазин для лікування симптомів хвороби. Однак цей препарат може впливати на здатність організму метаболізувати фолати, роблячи необхідною добавку фолієвої кислоти. Людям, які мають враження товстої кишки, або середнього відділу тонкого кишечника, також може знадобитися додаткове споживання фолієвої кислоти.

Вітаміни A, D, E і K

Дефіцит цих жиророзчинних вітамінів часто пов’язаний з мальабсорбцією жиру та запаленням тонкої кишки. Вони також можуть бути пов’язані з видаленням великих ділянок клубової кишки або товстої кишки. Вважається, що ризик дефіциту вітаміну D є більшим у людей, які приймають холестирамін (антисклеротичний засіб, прим. перекладу), оскільки цей препарат може перешкоджати всмоктуванню вітаміну D.

Цинк

Людям із хворобою Крона може знадобитися приймати добавки цинку, якщо вони:

мають тотальне запалення

мають хронічну діарею

їм видалили частину кишечника

приймають преднізолон

Ці фактори можуть перешкоджати здатності організму засвоювати цинк.

Калій та натрій

Товста кишка відповідає за обробку рідин і електролітів. Людям, яким видалили цей орган хірургічним шляхом, потрібно буде збільшити споживання як калію, так і натрію. Існує підвищений ризик втрати калію у людей, які приймають преднізолон і у яких часто спостерігається діарея або блювота.

Кальцій

Стероїди перешкоджають засвоєнню кальцію, тому людям, які приймають ці ліки для лікування симптомів хвороби Крона, швидше за все, потрібно буде включати більше кальцію в свій раціон.

Магній

Люди, у яких є хронічна діарея, або у них видалено клубову кишку або товсту кишку, можливо, не вдасться правильно засвоїти магній. Це ключовий мінерал для росту кісток та інших процесів в організмі.

Симптоми мальабсорбції

Багато людей із хворобою Крона не відчувають симптомів мальабсорбції, тому важливо регулярно проходити тестування на дефіцит харчових речовин.  Симптоми мальабсорбції можуть включати: здуття живота, гази, спазми в животі, об’ємний або жировий стілець, хронічну діарею.

У важких випадках мальабсорбції також може спостерігатися постійна втома або раптове зниження ваги.

Причини мальабсорбції

Ряд факторів, пов’язаних із хворобою Крона, можуть сприяти мальабсорбції:

Запалення: Стійке, тривале запалення тонкої кишки у людей з хворобою Крона часто призводить до пошкодження кишкової оболонки. Це може заважати здатності органу правильно засвоювати поживні речовини.

Ліки: Деякі препарати, що застосовуються для лікування хвороби Крона, наприклад, кортикостероїди, також можуть впливати на здатність організму засвоювати поживні речовини.

Хірургія: Деяким людям, яким була видалена частина тонкого кишечника хірургічним шляхом, просто може залишитися менше кишечника для поглинання їжі. Але, цей стан, відомий як синдром короткої кишки, зустрічається рідко. Зазвичай він зустрічається лише у людей, у яких тонка кишка залишається завдовжки менш як 100 після декількох операцій.

Лікування мальабсорбції

Заміна поживних речовин зазвичай є ефективним лікуванням для людей, які мають дефіцит харчування через хворобу Крона. Втрачені поживні речовини можуть бути замінені певними харчовими продуктами та харчовими добавками. Добавки можна приймати перорально або вводити внутрішньовенно.

Уникнення певної їжі також має вирішальне значення для лікування мальабсорбції. Різні страви можуть набагато погіршити взуття  або діарею, особливо під час  загострень, але реакції можуть бути індивідуальні. Потенційні проблемні продукти включають: квасолю, насіння, броколі, капусту, цитрусові продукти, вершкове масло та маргарин, вершки, смажену їжу, гостру їжу, продукти з високим вмістом жиру.

Людям, які мають кишкову непрохідність, можливо, доведеться повністю уникати вживання їжі з високим вмістом клітковини, наприклад, сирих фруктів та овочів.

Людям із хворобою Крона рекомендується їсти здорову, збалансовану дієту, щоб сприяти засвоєнню вітамінів і мінералів. Також рекомендується їсти невелику кількість їжі протягом дня і пити багато води. Молочних продуктів, можливо, потрібно уникати, оскільки деякі пацієнти із хворобою Крона страждають на непереносимість молочних продуктів.

Джерело: https://www.healthline.com/health/crohns-disease/nutritional-deficiencies?fbclid=IwAR1cf5dRpbaRrnOegitVj-V3YswGJHLb8lITGauzagM12cAlrafHSuj_fFM#7

Пов'язані Публікації

 • Харчування

  Коронавірус та ЗЗК: Вітаміни та добавки

  Є багато питань щодо нового коронавірусу (COVID-19) та того, чи можуть вітаміни, мінерали чи харчові добавки допомогти пацієнтам із ЗЗК уникнути зараження вірусом. Крім того, люди задаються питанням, чи можуть допоміжні підходи допомогти скоротити перебіг захворювання або зменшити вплив COVID-19. Перш за все, добавки НЕ повинні замінювати ліки, здорове харчування, постійне вживання рідини, миття рук та соціальне дистанціювання . Наразі немає доказів, які б підтверджували використання добавок, включаючи вітаміни та мінерали для запобігання або лікування вірусу COVID-19. Ми сподіваємось, що наведена нижче інформація допоможе вам, вашій родині зрозуміти деякі речі, пов’язані з COVID-19 та вітамінами, мінералами та добавками.

 • Новини на головній, Новини та повідомлення

  Аналіз крові може допомогти передбачити тяжкість перебігу та поліпшити лікування хворих із запальними захворюваннями кишечника

  Дослідники розробили новий тест, який може передбачити тяжкість запального захворювання кишечника (ЗЗК). Тест допоможе врахувати більш персоналізовані плани лікування в майбутньому. Новий тест може скоро допомогти лікарям передбачити перебіг ЗЗК.
  Запальне захворювання кишечника (ЗЗК) – це термін, який лікарі використовують для опису хронічного запалення шлунково-кишкового тракту. За даними Центрів з контролю і профілактиці захворювань, 1,3% дорослих в Сполучених Штатах мають ЗЗК.

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"