Симптоми запальних захворювань кишечника

Запальні захворювання кишечнику (ЗЗК), такі, як неспецифічний виразковий коліт (НВК) та хвороба Крона, вражають кишечник людини, тому основними симптомами цих захворювань є біль в животі, діарея та поява крові у стільці.
Біль у животі варіюється від легкого до дуже вираженого, але зазвичай важко піддається лікуванню і поступово прогресує.
Діарея це рідкий або несформований стілець, частота якого може бути нормальною, але частіше всього перевищує два рази на день, а в активному перебігу хвороби може сягати десятків раз на добу. В калових масах можуть бути присутні слиз та кров. Кількість крові в стільці залежить від поширеності ураження і може коливатися від незначних, що виявляються лише при лабораторному дослідженні, до значних, у вигляді ректальних кровотеч. Також для ЗЗК характерні – підвищення температури тіла, швидка втомлюваність, зниження маси тіла (затримка росту у дітей), анемія.
Підвищення температури тіла пов’язано із виникненням запалення і може коливатися від незначеного підвищення на рівні 37,7 ° до 40 ° і зазвичай корелює із активністю запалення. Крім того температура тіла може підійматися при розвитку інфекційних ускладнень ЗЗК таких, наприклад, як абсцес.
Зниження маси тіла пов’язано із запаленням (підвищення температури тіла потребує більших енергетичних витрат), зменшеним вживанням їжі (із-за болю в животі), порушеним всмоктуванням (із-за ураження стінки кишечнику та діареї). Частим симптом у пацієнтів із ЗЗК також є анемія, особливо у пацієнтів з крововтратою та/або порушенням харчування.
ЗЗК є важкими запальними захворюваннями, в механізм розвитку яких головну роль грає надлишкова активність системи імунітету, тому їх проявами можуть бути деякі зміни, не пов’язані на перший погляд із кишечником, так звані позакишкові симптоми. До таких симптомів відносять запалення суглобів, ураження шкіри, виразки у ротовій порожнині (афти), запалення очей та деякі інші. Ці симптоми пов’язані із надлишковою системною імунною відповіддю і виникають приблизно у 10 – 25% хворих на ЗЗК. Важливо підкреслити, що у деяких пацієнтів саме позакишкові симптоми можуть бути першою ознакою хвороби.
ЗЗК хронічні захворювання і для їх перебігу властива зміна періодів відсутності/зменшення симптомів (ремісії) та загострень, що виникають самовільно або під впливом зовнішніх факторів чи лікування. Зазвичай симптоми добре корелюють із активністю хвороби, але це буває не завжди, іноді навіть за відсутності симптомів у хворих знаходять активне ураження кишечника, тому для моніторингу ефективності лікування важливо звертати увагу не тільки на симптоми, але і на лабораторні (загальний аналіз крові, фекальний кальпротектин, С-реактивний протеїн) та/або інструментальні методи дослідження (колоноскопія, МРТ та інше).

Пов'язані Публікації

 • Новини на головній

  Роль периферичної нервової системи при хронічних запальних станах шлунково-кишкового тракту

  Пацієнти, які перенесли ваготомію (операція, яка полягає у перетинанні блукаючого нерву, який, зокрема, відповідає за підвищення виділення травних ферментів; є одним із найбільш радикальних методів лікування та популярний хірургічний підхід до лікування виразкової хвороби, який вперше був описаний Екснером та Шварцманом у 1912 р.

 • Психологічна підтримка

  ПОПЕРЕДЖЕНЯ (ПРОФІЛАКТИКА) депресії, пов’язаної з ЗЗК

  Перше правило і, напевно, саме основне: в стані ремісії поменше заглядайте, що там в унітазі, не намагайтесь згадати шкалу Брістоля. Не у всіх все має бути однаково та ідеально. Можливо ваш ідеальний варіант –це п’ятий або шостий. Звичайно, при появі крові та слизу варто і подивитись. Але якщо ремісія, то перестаньте «ковирятися» у своїх «результатах» харчування. Спочатку це буде важко вдаватися. Але, з практикою ви побачите, що рівень тривоги значно зменшиться.

 • Блог, Новини на головній

  10 несподіваних фактів про Виразковий коліт

  Гіппократ сказав, що “вся хвороба починається в кишечнику”. Приблизно через 2000 років основна наука нарешті погоджується: погана суміш бактерій у вашій шлунково-кишковій системі пов’язана з аутоімунними порушеннями, умовами психічного здоров’я, хворобами серця і навіть певними видами раку. Так буває при Виразковому коліті (ВК), який порушує мікробіом кишечника і запускає імунну систему для нападу на слизову, що вистилає кишечник, що призводить до інтенсивних і болючих симптомів.

 • Блог, Новини на головній, Новини та повідомлення

  «Домашні» тести для оцінки стану пацієнтів з ВЗК.

  З кожним роком відбувається розвиток і впровадження нових технологій в аспекті поліпшення віддаленого моніторингу стану пацієнта з ВЗК. Активний розвиток отримують «домашні тести» для визначення важливих маркерів оцінки стану запалення слизової кишечника без відвідування лікарні або клініки.

 • Новини на головній

  Що необхідно знати про хворобу Крона та стриктури кишечника

  Хвороба Крона – хронічне запальне захворювання, яке може розвинутися в будь-якій частині шлунково-кишкового тракту, який починається у роті та закінчується анусом. Пацієнти з хворобою Крона зазвичай можуть керувати своїми симптомами, але такий стан може призвести до додаткових ускладнень для здоров’я, наприклад, кишкових стриктур.

 • Блог, Новини на головній

  Синдром подразненого кишечнику або запальні захворювання кишечнику?

  Багато хворих стикаються із ситуаціями, які привносять невпевненість стосовно того яка хвороба їх турбує – синдром подразненого кишечнику (СПК) чи запальні захворювання кишечнику (ЗЗК).

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"