Чому я все ще маю симптоми хвороби, коли моє ЗЗК знаходиться в клінічній ремісії?

Чому я все ще маю симптоми хвороби, коли моє ЗЗК знаходиться в клінічній ремісії?

Нерідкі випадки, коли люди все ще стикаються з проблемами шлунково-кишкового тракту, коли їх хвороба Крона або Виразковий коліт знаходиться у стані клінічної ремісії.

Клінічна ремісія означає, що тести свідчать про відсутність активного запального захворювання кишечника. Це часто вимірюється за допомогою фекального кальпротектину, аналізу крові на С-реактивний білок та / або тестів ендоскопії.

Отже, якщо вам кажуть, що ви перебуваєте в клінічній ремісії, але ви все ще страждаєте такими симптомами, як діарея, здуття живота, нудота та біль, чому це може бути?

Існує низка різних причин, чому це може бути – і це, може, навіть не бути пов’язано з вашим ЗЗК.

Деякі речі, які можуть бути присутні при клінічної ремісії ЗЗК:

Синдром подразненого кишечника (СРК)

Порушення всмоктування жовчної кислоти

Харчова алергія / непереносність певних продуктів

Розростання бактерій тонкої кишки

Тривожні стани

Паразити

Гастрит / шлункова виразка

Синдром подразненого кишечника (СПК)

У людини може бути як ЗЗК, так і СПК, хоча багато людей часто не усвідомлюють, що вони можуть мати  обидва захворювання, оскільки відносять всі свої шлунково-кишкові симптоми до ЗЗК.

СПК є загальним (вважається, що він вражає щонайменше 10-20% дорослих в США) функціональним розладом товстої кишки, що призводить до хронічних болючих спазмів, які можуть переходити з одного місця в інше. На відміну від ЗЗК, СПК не викликає запалення, однак може спричинити деякі подібні до ЗЗК симптоми – такі як спазми, здуття живота, діарея та запор – саме тому люди іноді можуть неправильно діагностувати СПК, коли вони насправді мають ЗЗК.

Оскільки СПК не призводить до захворювань, не викликає запалення або виразок, він не завдає шкоди кишечнику, не викликає кишкових кровотеч або шкідливих ускладнень, які можна спостерігати при ЗЗК. При огляді кишечник у пацієнта із СПК виглядає нормально – він просто не працює належним чином.

Деякі люди з СПК виявляють, що певні речі можуть спровокувати їх симптоми, такі як певна їжа, ліки, емоційний стрес або тривога – і лікування може включати зміну дієти та способу життя, щоб уникнути цих речей.

Якщо ви помітите, що певні тригери впливають на ваші симптоми – наприклад, жирна / гостра їжа або стрес – тоді ви можете намагатись уникати  цих тригерів.

Порушення всмоктування жовчної кислоти

Порушення всмоктування жовчної кислоти може спричинити хронічну діарею. Воно також відоме як діарея жовчних кислот або мальабсорбція жовчної солі. Це може трапитися у людей, які перенесли резекцію клубової кишки через хворобу Крона або мають запалення клубової кишки. Це також може статися, якщо у вас є переростання бактерій тонкої кишки, целіакія та хронічний панкреатит.

Порушення всмоктування жовчної кислоти може бути наслідком того, що ваше тіло виробляє занадто багато жовчної кислоти (або жовчної солі), або може бути результатом шлунково-кишкового захворювання – наприклад, хвороби Крона.

При хворобі Крона порушення всмоктування жовчної кислоти виникає, коли ваша клубова кишка (остання частина тонкої кишки) не в змозі засвоїти жовчну сіль, яка виділяється вашим організмом для перетравлення їжі під час руху по тонкому кишечнику.

Якщо ви не можете засвоїти жовчну сіль, вона переходить у товсту кишку. Потім ваш кишечник направляє воду в товсту кишку, і це викликає діарею.

Існує кілька ліків для лікування порушення всмоктування жовчних кислот. Ці ліки не завжди ефективні для всіх. До них відносяться колестирамін і колесевелам. Деякі люди використовують лоперамід для лікування, але вам слід поговорити зі своїм лікарем про це.

Харчова алергія або непереносність

Якщо у вас невідома харчова алергія або непереносність, це може спричинити проблеми зі шлунково-кишковим трактом.

Харчова алергія та харчова непереносність – це дві дуже різні речі. При харчовій алергії імунна система організму реагує на їжу. Загалом це м’яка реакція, але для деяких людей вона може бути дуже серйозною. Симптомами харчової алергії є свербіж у роті, вухах або горлі; сверблячі червоні плями; припухлість на частинах обличчя і блювота. У деяких випадках у людей може спостерігатися сильна алергічна реакція (анафілаксія). Це може призвести до летального результату.

Харчова алергія, як правило, триває все життя. Якщо ви вважаєте, що у вас харчова алергія, поговоріть зі своїм лікарем.

Непереносність продуктів харчування трапляється, коли вам важко перетравлювати певну їжу, й у вас виникають неприємні симптоми та реакції, як правило, через кілька годин після її вживання. Сюди можуть входити здуття живота, біль у шлунку, діарея, свербіж. Симптоми можуть виникати повільніше, ніж харчова алергія.

Існують різні тести на харчову алергію та непереносність, але не всі вони є точними (особливо у випадку харчової непереносності). Якщо ви вважаєте, що у вас харчова непереносність, ведення щоденника продуктів харчування та симптомів може допомогти вам визначити, від якої їжі це може бути. Як тільки ви знайдете, які продукти можуть створювати вам проблеми, ви можете спробувати виключити їх зі свого раціону по одному щонайменше на два тижні кожен. Після цього спробуйте повторно ввести цю їжу і перевірте, чи не повернуться ваші симптоми. Якщо є сумніви, зверніться до лікаря.

Розростання бактерій тонкої кишки

Наш кишечник містить трильйони бактерій. Більшість цих бактерій мешкає в нашій товстій кишці, але іноді частина бактерій, які повинні жити в товстій кишці, потрапляє в тонкий кишечник. Це відоме як надмірне розмноження бактерій тонкої кишки. Це надмірне зростання може перешкоджати перетравленню їжі та засвоєнню поживних речовин. Це відбувається, як правило, через пошкодження бактеріями клітин, що вистилають тонку кишку (слизову). Деякі люди вважають, що ця шкода може призвести до негерметичності кишечника, хоча не всі лікарі визнають це як хворобливий стан.

Симптоми розростання бактерій тонкої кишки  включають здуття живота, біль у животі або дискомфорт, діарею, жирний стілець, втому, гази, відрижку та слабкість. У деяких важких випадках можуть бути присутніми втрата ваги та поживна недостатність, особливо заліза та вітамінів A, B12, D, E та K. Це може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, якщо їх не лікувати.

Вважається, що причина розростання бактерій тонкої кишки  є складною і може бути наслідком низки факторів (або їх поєднання). До них можна віднести: низьку шлункову кислотність, синдром подразненого кишечника, целіакію, Хворобу Крона, попередню операцію на кишечнику, цукровий діабет (тип I та тип II), кілька курсів антибіотиків, порушення функції органів, такі як цироз печінки, хронічний панкреатит або ниркова недостатність, помірне та високе споживання алкоголю, таблетки для пероральної контрацепції, імунодепресанти та інгібітори протонної помпи.

Невідомо точно, скільки відсотків населення страждає від розростання бактерій тонкої кишки , хоча деякі дослідження показують, що страждають 6-15% здорових людей та до 80% людей із СПК. Багато лікарів також не знають про реальний стан або не усвідомлюють, наскільки це часто відбувається.

Діагностувати розростання бактерій тонкої кишки  складно. Тести на дихання (водень та метан) є найпоширенішим методом, але вони не є повністю точними та фактично можуть повернути помилкові негативи. Інший метод полягає у культивуванні бактерій зі зразка, взятого з тонкої кишки, але для цього пацієнту потрібно вставити довгу пробірку для отримання зразка. Знову ж таки, цей метод не завжди є точним.

Розростання бактерій тонкої кишки може бути діагностовано лише за вашими симптомами та вашими факторами ризику. Лікування також може бути важким. Найбільш поширеним методом є приймання антибіотиків для знищення бактерій, однак розростання бактерій тонкої кишки  часто повертається протягом року (приблизно до половини випадків). Не рекомендується тривале і повторне приймання антибіотиків. Зараз багато лікарів з більшим успіхом використовують курс антибіотиків поряд із пробіотиком. Деякі лікарі зосереджуються на лікуванні основної причини розростання бактерій тонкої кишки  шляхом внесення змін до дієти та способу життя. Цей метод може зайняти час, але є успішним для багатьох людей.

Тривожні стани

Це може здатися вигаданим, але тривожні стани щодо туалету – це справжня річ, і насправді це дуже поширене явище. Має сенс, що в людей з ЗЗК (та / або СПК) може розвиватись тривога, коли вони не знаходяться поблизу туалету. Часто це занепокоєння може спричинити стрес, що насправді погіршує ситуацію та може спричинити деякі шлунково-кишкові симптоми. Ваш минулий досвід також може вплинути на ваше теперішнє мислення – наприклад, якщо ви забруднилися, перебуваючи в автобусі колись, ви можете переживати з приводу цього, що відбуватиметься у всіх майбутніх автобусних подорожах – навіть якщо ваше ЗЗК в стадії ремісії.

Робота з психологом, гіпнотерапія та релаксаційна терапія (така як медитація) допомагають деяким людям подолати тривожний стан щодо туалету.

Кишкові паразити

Паразит – це організм, який отримує користь за рахунок іншого. І, як би дискомфортно не було про це говорити, кишкові паразити досить поширене явище. Вони бувають усіх форм та розмірів і мешкають в різних частинах нашого тіла. Кишкові паразити – це ті, які живуть у травній системі. До загальних кишкових паразитів належать:

Стрічкові черви – вони можуть виростати до 2 метрів, і їх існує 5000 видів

Анкілостоми – личинки, які живуть у тонкому кишечнику

Гострики (також відомі як нитчасті черви) – вони живуть у товстому кишечнику. Іноді їх помічають під час колоноскопії

Симптоми кишкового паразита можуть різнитися залежно від типу, який ви носите, але можуть включати біль під час травлення, підвищений тиск, здуття живота, втому, анальний свербіж, втрату ваги, зміну апетиту, діарею, блювоту, недоїдання.

Діагностика паразитарної інфекції може включати пошук ознак паразита навколо заднього проходу або в калі, проведення аналізу калу або проведення аналізів крові. Якщо є підозра на солітера, може бути проведено рентген. Лікування паразитарної інфекції може передбачати приймання ліків для знищення паразита.

Гастрит

Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунка. Зазвичай це відбувається після пошкодження слизової оболонки бактеріальною інфекцією. У деяких людей це не викликає жодних симптомів, але в інших може спричинити порушення травлення, гострий або пекучий біль у шлунку, нудоту, блювоту, відчуття переповненості шлунку після їжі. Там, де слизова шлунку витончена, люди з гастритом також можуть відчувати біль, кровотечу або виразку шлунка.

Гастрит може бути викликаний низкою різних речей, які включають: бактеріальну інфекцію хелікобактер пілорі (H. pylori), надмірне вживання кофеїну або алкоголю, регулярне приймання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ), таких як аспірин, ібупрофен або інші знеболювальні препарати НПЗЗ, стресову ситуацію – наприклад, важка травма або важка хвороба, або серйозна операція, аутоімунну реакцію.

Діагностика гастриту може включати дослідження калу, дихальний тест на хелікобактер пілорі (H. pylori), ендоскопію та / або рентген.

Лікування гастриту може залежати від його причини. Деякі методи лікування включають зменшення кислоти в шлунку, лікування інфекції H. pylori та припинення застосування НПЗЗ.

Менструальний цикл

Це лише для дам. Протягом цього періоду багато жінок також відчувають діарею. Невідомо точно, чому виникає діарея в цей час, але вважається, що вона пов’язана з простагландином, який викликає скорочення кишечника протягом цього часу, що може призвести до рідкого стільця, діареї та болю в шлунку. Деякі жінки також відчувають зміни звичок кишечника та інші шлунково-кишкові симптоми (такі як здуття живота і нудота) за тиждень до початку менструації.

Найкращий спосіб з’ясувати, чи проблеми з кишечником пов’язані з вашим циклом, – це відстежувати симптоми разом із датами місячних протягом декількох місяців. Ви можете побачити, як з’являється закономірність, яка допоможе вам передбачити, коли ваші симптоми, можливо, будуть гіршими в майбутньому.

Джерело:https://www.ibdrelief.com/learn/ibd-symptoms-when-in-clinical-remission?utm_source=IBDrelief&utm_campaign=248d5cfe5c-EMAIL_CAMPAIGN_2020_02_11_01_04_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_89bc4d9978-248d5cfe5c-229726434

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"