Дизайнерський пробіотик для лікування запальних захворювань кишечника

Дизайнерський пробіотик для лікування запальних захворювань кишечника

Всередині кишечника людини цілий ряд бактерій, грибків та інших мікробів підтримує делікатний баланс, що має далекосяжний вплив на наше здоров’я. Вчені показали, що певні хронічні захворювання, такі як запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), пов’язані із дисбіозом – станом, при якому порушується баланс між «корисними» та «шкідливими» кишковими бактеріями.

Але що, якби можна було отримати харчову добавку, яка може реагувати на порушення балансу мікробіоти та відновлювати баланс для лікування хронічних хвороб?

Вчені створили «дизайнерський» пробіотик, який, на їх думку, може робити саме це. Відповідно до результатів нового дослідження, опублікованого в Nature Medicine, генно-інженерні дріжджі, отримані з їжею, можуть реагувати на запалення та успішно полегшувати симптоми ЗЗК у мишей.

Попередні дослідження дозволили виявити, що особи, які страждають на ЗЗК, мають менш загальне різноманіття кишкових мікроорганізмів та більшу кількість видів бактерій, що викликають запалення. Вчені вважають, що пробіотики можуть допомогти відновити цей баланс і зменшити запалення. Однак багато пробіотиків, які зараз представлені на ринку, були оптимізовані шляхом еволюції у здоровому кишечнику, і не завжди виявляють ефект, наявний в експерименті.

Автори нового дослідження стверджують, що для лікування ВЗК пробіотик повинен виконувати багато функцій, включаючи припинення запального процесу, регенерацію ушкоджених тканин та збалансування складу кишкових бактерій. Створені за допомогою модифікації генетичного матеріалу і названі вченими «дріжджовими роботами», пробіотики розроблені з Saccharomyces cerevisiae, виду дріжджів, який також використовується для виготовлення пива і вина та для випічки. Він зазвичай не використовується як пробіотик, але, природно, живе в кишечнику людини як частина здорової мікробіоти.

 Команда науковців використала CRISPR-Cas9, тип технології редагування генів, щоб ввести ген, який активується запаленням в кишечнику, всередину клітин дріжджів. Коли дріжджі відчувають запалення, вони виділяють фермент що розкладає запальні молекули, так званий позаклітинний аденозинтрифосфат (eATP), зменшуючи тим самим запалення.

Модифіковані дріжджі були здатні виробляти різну кількість ферменту залежно від того, яка кількість запальних молекул присутня. Таким чином, дріжджовий пробіотик «самоналаштовується» і може забезпечити високо локалізовану реакцію на певні ділянки запалення в кишечнику. Після перорального введення в організм мишей цих дріжджів вчені виявили, що миші мають нижчу активність генів, що сприяють запаленню товстої кишки. Це призводило до пригнічення запалення кишкової стінки та зменшення рубцевого переродження уражених ділянок.

У деяких випадках розроблені пробіотики мали ефективність, порівняну з такою в препаратів, які використовуються для лікування ЗЗК, наприклад, з антитілами до TNF (фактор некрозу пухлин, одна із провідних сполук, яка бере участь у розвитку та прогресуванні запалення. – прим. перекл.).

Однак до того, як дизайнерський пробіотик може бути використаний у людей, команді потрібно буде провести подальші дослідження безпеки та взяти участь у масштабних клінічних випробуваннях. Вони також планують вдосконалювати дріжджі, щоб зосередитись на прискоренні відновлення тканин.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/probiotic-yeast-robots-may-one-day-treat-ibd?utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=MNT%20Daily%20News&utm_content=2021-07-05%E2%89%8B=32561322&rvid=e3b0c44298fc1c149afbf4c8996fb92427ae41e4649b934ca495991b7852b855

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"