Нове дослідження використання пептиду соняшника для лікування болю в шлунково-кишковому тракті

Нове дослідження використання пептиду соняшника для лікування болю в шлунково-кишковому тракті

Запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК) часто асоціюються із болем, вкрай неприємним симптомом, який суттєво знижує якість життя, тому особи, що страждають на ЗЗК, часто потребують додаткових медикаментів для знеболення. Саме пошук ефективних знеболювальних засобів, які б не викликали залежність, спонукає вчених шукати відповіді.

Так, науковою метою дослідження, нещодавно проведеного в Австралії, був пошук анальгетиків, які діють на рівні периферії та не перетинають бар’єр між кров’яним руслом і головним мозком, в якості альтернативи загальновживаним синтетичним опіоїдам (наркотичним анальгетикам, які проникають у тканини мозку – прим. перекл.). Існує високий ризик опіоїдної залежності, а передозування – внаслідок цієї сильної залежності – гальмує дихальний центр мозку, що може призвести до пригнічення дихання та, в гіршому випадку – смерті. З цієї причини дослідники у всьому світі намагаються зробити анальгетики безпечнішими та знайти активні молекули ліків, які не мають типових побічних ефектів опіоїдів.

Екстракти соняшнику певною мірою використовувались у традиційній медицині завдяки своїм протизапальним та знеболювальним властивостям. У новому дослідженні вчені з Австрії та Австралії виділили молекулу з рослини, яка може мати знеболювальний ефект, соняшниковий інгібітор трипсину-1 (SFTI-1), Потім були використані методи медичної хімії для оптимізації цього пептиду. Загалом 19 пептидів було хімічно синтезовано на основі оригінального SFTI-1 та проведено фармакологічні випробування. Одна з отриманих речовин виявилась головним кандидатом на роль потенційної інноваційної знеболювальної молекули, особливо при болях у шлунково-кишковому тракті або периферичних органах. Цей пептид надзвичайно стабільний, сильно дієвий, і його дія обмежена на периферії тіла. Тому, як очікується, його використання спричинить менше типових побічних ефектів, пов’язаних з опіоїдами.

Пептид діє на каппа-опіоїдний рецептор: цей клітинний білок є мішенню для знеболення і для опіоїдів, але часто асоціюється і з розладами настрою та депресією. Пептид соняшнику не діє на ці рецептори в мозку, лише на периферії, отже, існує набагато менший ризик залежності або звикання. Крім того, він вибірково активує лише молекулярний сигнальний шлях, який впливає на передачу болю, але не викликає типових побічних ефектів опіоїдів.

Дані моделі тварин у цьому дослідженні дуже перспективні: вчені бачать великий потенціал використання цього пептиду в майбутньому для розробки безпечних ліків, які можна застосовувати у формі таблеток, для лікування болю в шлунково-кишковому тракті, і цей препарат потенційно також може застосовуватися при супутніх хворобливих станах, наприклад при ЗЗК.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20210628/Sunflower-peptide-identified-as-a-potential-drug-for-treating-abdominal-pain.aspx

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"