Зв’язок між грудним вигодовуванням, корисними кишковими бактеріями та розвитком імунної системи

Зв’язок між грудним вигодовуванням, корисними кишковими бактеріями та розвитком імунної системи

Розвиток багатьох захворювань, спричинених порушенням регуляції роботи імунної системи, таких як алергія, астма та аутоімунні порушення, до яких відносяться й запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), можна простежити у людей у перші кілька місяців після народження. Частота аутоімунних захворювань, таких як астма, діабет 1 типу та хвороба Крона, зростає у дітей та підлітків у деяких країнах світу. Ці хвороби виснажують бюджет держави, але рідше зустрічаються в країнах із низьким рівнем доходу, ніж у Європі та США.

Сьогодні механізми розвитку імунної системи до кінця не вивчені, але вчені з Karolinska Institutet у Швеції нещодавно продемонстрували зв’язок між грудним вигодовуванням, корисними кишковими бактеріями та розвитком імунної системи. Дані дослідження були опубліковані в журналі Cell.

Давно відомо, що ризик розвитку аутоімунних захворювань значною мірою визначається ранніми життєвими подіями; наприклад, існує кореляція між раннім вживанням антибіотиків та вищим ризиком астми. Також відомо, що грудне вигодовування захищає від більшості цих розладів.

Дослідники з Karolinska Institutet, Evolve Biosystems, Inc, Каліфорнійського університету в Девісі, Університету Небраски, Лінкольна та Університету Невади, Ріно, вивчали, як імунна система новонароджених адаптується й формується внаслідок дії багатьох бактерій, вірусів, поживних речовин та інших факторів навколишнього середовища, факторів, яким піддається дитина протягом перших кількох місяців життя.

Попередні дослідження показали, що певні біфідобактерії часто зустрічаються у немовлят на грудному вигодовуванні в країнах із низьким рівнем захворюваності на аутоімунні захворювання.

Грудне молоко багате олігосахаридами людського молока (Human milk oligosaccharides, HMO), які діти не можуть самостійно перетравити. Виробництво цих складних цукрів натомість пов’язане з еволюційною перевагою живлення певних кишкових бактерій, які відіграють важливу роль в роботі імунної системи дітей. Біфідобактерії – одні з цих бактерій.

«Ми виявили, що у дітей, кишкова флора яких може розщеплювати HMO, менше виражені ознаки запалення як у кишечнику, так і за лабораторними показниками», – коментує професор Бродін. – «Ймовірно, причиною цього є надзвичайно хороша здатність біфідобактерій розщеплювати HMO, розмножуватись у кишечнику немовлят, які знаходяться на грудному вигодовуванні, й благотворно впливати на розвиток імунної системи на ранніх стадіях життя».

Немовлята, яких годували груддю, та які отримували додаткові біфідобактерії, мали вищий рівень кишкового вмісту молекул ILA та Галектину-1. ILA (індол-3-молочна кислота) необхідних для перетворення молекул HMO на поживні речовини, а Галектин-1 займає центральне місце в активації імунної відповіді у відповідь на чужорідний агент.

 На думку дослідників, Галектин-1 є нещодавно відкритим і критично важливим механізмом збереження в кишечнику цих бактерій з корисними, антизапальними властивостями.

Результати базуються на 208 немовлятах на грудному вигодовуванні, народжених в Університетській лікарні з Karolinska Institutet в період з 2014 по 2019 рік. Дослідники також застосували нові методи для аналізу імунної системи навіть на невеликих зразках крові. Крім того, друга когорта, розроблена Каліфорнійським університетом, в якій немовлят годували виключно грудним молоком, а половину годували добавкою B. infantis, була проаналізована на запалення кишечника.

Одне обмеження дослідження полягає в тому, що дослідники не змогли вивчити імунну систему безпосередньо в кишечнику, і їм довелося вдаватися до зразків крові. Не всі аспекти імунної системи кишечника можна побачити в крові, але з етичної точки зору не можна брати біопсію кишечника у здорових новонароджених.

Наразі вчені планують проводити моніторинг стану немовлят-учасників протягом довшого періоду, щоб визначити, чи будуть у них розвиватись алергічні захворювання, які мають аутоімунну та аутозапальну природу.

“Ми плануємо новий експеримент із використанням заміщення бактерій, щоб побачити, чи зможемо ми допомогти всім дітям отримати більш здоровий імунологічний старт у житті”, – говорить професор Бродін. “Ми також працюємо з іншими дослідниками, щоб порівняти розвиток імунної системи у шведських немовлят з дітьми, які виростають у сільській Африці на південь від Сахари, де частота алергії набагато нижча”.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20210617/Study-shows-link-between-breast-milk-gut-bacteria-and-development-of-the-immune-system.aspx

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"