Акупунктура для покращення перебігу запальних захворювань кишечника

Акупунктура для покращення перебігу запальних захворювань кишечника

Акупунктура – це китайська медична практика, яка передбачає введення невеликих тонких одноразових голок у ключові ділянки тіла для досягнення різноманітних переваг для здоров’я. Даний метод не має достатньої доказової бази, щоб бути включеним у міжнародні рекомендації, але залишається досить поширеним.

Використовуючи акупунктуру, навчені лікарі, як вважається, здатні:

 • покращити кровотік ;
 • зменшити запалення ;
 • зменшити відчуття болю ;
 • сприяти розслабленню м’язів.

Акупунктура також використовується для покращення перебігу захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи синдром подразненого кишечника, виразковий коліт та хворобу Крона.

При хворобі Крона (далі ХК) акупунктура є додатковим терапевтичним заходом: вона не виліковує патологію, але поєднується з іншими методами лікування для симптоматичного покращення.

Окрім традиційної акупунктури, деякі лікарі також проводять електроакупунктуру. Цей метод передбачає введення двох голок та використання м’якого електричного струму для стимулювання реакції організму.

 Потенційні переваги для пацієнтів із ХК

 1. Зменшення вираженості проявів

Дослідження 2014 року, присвячене перевагам акупунктури для осіб із ХК, виявило, що проведення тричі на день акупунктури три рази на тиждень призводило до зменшення вираженості симптомів. У даній роботі пацієнти, які входили до групи лікування акупунктурою повідомили про вищі показники якості життя та нижчі показники активності ХК. Після 12 тижнів лікування 74% осіб з групи акупунктури досягли ремісії. На відміну від них, лише 36% пацієнтів контрольної групи перебували на стадії ремісії й все ще відчували симптоми.

Огляд досліджень на тваринах у 2019 р. показав, що акупунктура допомагала зменшити діарею та втрату ваги. Це також допомогло зменшити ознаки запалення в крові. Однак результати досліджень на тваринах можуть не повністю екстраполюватись на людей, тому їх важче оцінити.

 1. Посилення функції вісі «кишечник-мозок»

Дослідження у 2017 році осіб, що страждали на ХК і отримували електроакупунктуру, показало, що вони перенесли зміни мозку, які можуть зменшити сприйняття болю та стресових емоцій. Учасники отримували три сеанси електроакупунктури на тиждень протягом 12 тижнів; їм проводили МРТ-сканування для виявлення змін у мозку.

Науковці виявили, що електроакупунктура впливає на ділянку мозку, яка відповідає за регулювання болю, зокрема – вісцерального (від внутрішніх органів), що включає біль у шлунку. Вчені дійшли висновку, що електроакупунктура може допомогти досягти балансу у функціонуванні вісі «мозок-кишечник», щоб зменшити почуття дискомфорту в осіб із ХК.

 1. Користь для психічного здоров’я

Люди, які мають хвороби, що супроводжується ураженням або подразненням кишечника, включаючи ХК, на 20–30% частіше страждають депресією, ніж здорові особи. Своєю чергою, вищий рівень депресії та тривожності може посилити активність ХК, погіршуючи клінічний перебіг.

 Поки що немає конкретних досліджень людини щодо того, як техніки акупунктури конкретно впливають на психічний стан хворих на хворобу Крона. Але, в метааналізі 2020 року була досліджена ефективність та безпека акупунктури при депресії. Хоча автори заявили, що необхідні додаткові дослідження, ця методика виявляється ефективнішою, ніж використання окремих антидепресантів.

Ризики

Хоча акупунктура передбачає введення голок у ключові точки тіла, вони не проникають глибоко в шкіру. Методика, як правило, безпечна, хоча є кілька рідкісних, але потенційних побічних ефектів.

У систематичному огляді, присвяченому питанням акупунктури та її безпеки, вчені зробили висновок, що найпоширенішими побічними ефектами були:

 • запаморочення
 • відчуття слабкості
 • інфекції в місці уколу голкою
 • місцеві шкірні реакції

Невеликий відсоток досліджень також повідомляв про можливість пошкодження органів або тканин від цього лікування, але голки насправді не проникають настільки глибоко.

Маючи це на увазі, лікар, що спеціалізується на акупунктурі, повинен проінформувати свого клієнта про потенційні ризики безпеки перед виконанням цих процедур.  

Джерело:https://www.medicalnewstoday.com/articles/acupuncture-for-crohns-disease?utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=MNT%20Daily%20News&utm_content=2021-06-16%E2%89%8B%3D32561322&rvid=e3b0c44298fc1c149afbf4c8996fb92427ae41e4649b934ca495991b7852b855&fbclid=IwAR2Ba_0Kz67NRrpqLUfP4CsmVHKswHgAYEnT6YgHcpDAe59ohWokkuprmjU#benefits-for-crohns

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"