Дослідники виявили вирішальну роль гліальних клітин у підтримці здорового імунітету кишечника

Дослідники виявили вирішальну роль гліальних клітин у підтримці здорового імунітету кишечника

Дослідники з Інституту Френсіса Кріка виявили фундаментальну роль гліальних клітин (збірна назва “допоміжних” клітин у центральній нервовій системі, що заповнюють простір між нервовими клітинами, їх відростками та судинами, прим. перек.) у нервовій системі кишечника в підтримці його роботи. Було виявлено, що ці клітини координують імунну відповідь кишечника після інвазії проникнення патогенів, і можуть бути ключовими мішенями при вивченні нових методів лікування запальних захворювань кишечника.

Підтримка здоров’я кишечника та відновлення тканин після інфекції або інших видів травм є складним процесом, і, якщо він порушується, це може призвести до запальних захворювань кишечника, таких як хвороба Крона та коліт. Хоча у багатьох попередніх роботах у цій області науковці зосереджувалися на активності різних імунних клітин, багато таємниць механізмів цих захворювань все ще залишаються без відповіді, що свідчить про те, що інші клітини можуть відігравати вирішальну роль у них.

У своєму дослідженні, опублікованому в Nature 20 жовтня, вчені вивчали роль кишкових гліальних клітин у відповіді на пошкодження тканин. Ці клітини лежать у стінці кишечника і є частиною кишкової нервової системи, яка керує скороченнями м’язів кишкової стінки та іншими аспектами функції травлення.

В ході дослідження проводилось інфікування мишей аскаридами, Heligmosomoides polygyrus. Було виявлено, що, коли паразит проникає в стінку кишечника, імунні клітини швидко вивільняють білок, який називається інтерферон гамма. Хоча досі вважалося, що цей білок націлений на клітини імунної системи, це нове дослідження показало, що однією з його перших мішеней є гліальні клітини, що знаходяться поблизу. Білок активує ці клітини, які потім випускають сигнали, які приваблюють інші імунні клітини до місця пошкодження для боротьби з інфекцією.

Щоб визначити, чи існують подібні механізми у людей, дослідники проаналізували зібрані раніше дані про особливості фізіології зразків товстої кишки осіб із виразковим колітом. Подібно до клітин миші, гени, пов’язані з інтерфероном гамма, активуються в гліальних клітинах людини. Це говорить про те, що гліальні клітини в кишечнику людини також беруть участь у розвитку запальних станів цього органу.

Команда також вивчала роль гліальних клітин у підтримці здорових тканин кишечника за відсутності інфекції. Для цього вони блокували здатність кишкових гліальних клітин активуватися інтерфероном гамма і виявили, що це призводить до запалення тканин навіть у здорових мишей, тобто підтримка задовільного стану травного тракту залежить і від роботи гліальних клітин.

Як зазначив Френце Прогацкі, автор і докторант, Лабораторія розвитку і гомеостазу нервової системи Кріка: «На жаль, в даний час лікування запальних захворювань кишечника часто обмежується полегшенням симптомів, а не усуненням причини. Наше розуміння важливості кишкових гліальних клітин у підтримці здорового кишечника відкриває двері для подальших досліджень того, як ці клітини працюють і взаємодіють з імунною системою, і в майбутньому може допомогти нам розробити потенційні нові методи лікування цих захворювань».

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20211020/Researchers-discover-crucial-role-of-glial-cells-in-maintaining-healthy-gut-immunity.aspx

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]ua
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"