Нове дослідження щодо зниження ризику виникнення антитіл до лікарських препаратів у пацієнтів із ЗЗК

Нове дослідження щодо зниження ризику виникнення антитіл до лікарських препаратів у пацієнтів із ЗЗК

Уникнення вживання цефалоспоринів та пеніциліну з інгібіторами бета-лактамаз під час терапії препаратами з групи анти-TNF (Tumor necrotizing factor, фактор некрозу пухлин – одна з основних речовин, залучених у процес запалення, зокрема, і при запальному захворюванні кишечника. – прим. перекл..) може знизити ризик виникнення антитіл до лікарських препаратів у пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника (далі ЗЗК), згідно з результатами дослідження, опублікованого у Gut 8 серпня 2021 року.

Антитіла, які можуть вироблятись до найрізноманітніших препаратів, є реакцією власної імунної системи пацієнта на потрапляння чужорідної речовини в організм. Зв’язуючись із препаратами, ці антитіла перешкоджають їхній дії та знижують, аж до повного нівелювання, терапевтичний ефект. У деяких випадках такі аутоімунні реакції на препарати (наприклад, на гепарин) можуть бути небезпечними для організму.

 “Первинна реакція (відсутність відповіді організму на первинне введення лікувального препарату) на анти-TNF-терапію спостерігається у 40% пацієнтів з високими показниками невдачі досягнення повної ремісії. Крім того, частота вторинної втрати відповіді (відсутність терапевтичного ефекту вже після початку лікування) після 12 місяців терапії коливається від 23% до 46% », – як коментує Yuri Gorelik, представник кампусу охорони здоров’я Рамбам у Хайфі, Ізраїль. – “Здатність імунної системи до вироблення антитіл до ліків вважається основним фактором, що стимулює вторинну втрату відповіді на лікування, і, ймовірно, також бере участь у первинній відсутності відповіді на препарати”.

Щоб оцінити вплив антибіотикотерапії на імуногенність для анти-TNF-препаратів, дослідники проаналізували 1946 пацієнтів із ЗЗК, які отримували біологічну терапію (адалімумаб (54,7%) та інфліксимаб, (45,3%)) з епідеміологічної групи реєстру досліджень ЗЗК Ізраїлю. Після середнього спостереження за 651 день після лікування анти-TNF у 18,6% пацієнтів були виявлені антитіла до препарату у сироватці крові. Дослідники спостерігали підвищений ризик розвитку утворення антитіл у пацієнтів, які отримували лікування цефалоспоринами або пеніциліном з інгібіторами бета-лактамаз та знижений ризик – у пацієнтів, які отримували фторхінолони (група антибіотиків, які використовують, наприклад, для лікування інфекцій сечових шляхів та пневмонії), метронідазол (препарат, що використовується для лікування інфекцій, викликаних найпростішими та анаеробними організмами (наприклад, амеби, трихомонади тощо)) та макроліди (група антибіотиків, які є, наприклад, препаратами першої лінії лікування пневмонії).

Крім того, аналіз комбінації лікарських засобів вказував на можливий синергізм щодо ризику утворення антитіл проти ліків як з цефалоспоринами, так і з пеніциліном.

У поєднанні з довгостроковим ефектом терапії, коли пацієнти піддавалися дії антибіотиків задовго до лікування анти-TNF та змішаними ефектами послідовного лікування, найбільш ймовірним поясненням результатів буде вплив лікування на мікробом кишечника. Подальші дослідження також продемонстрували зниження запального процесу в кишечнику мишей після приймання макролідів.

Вчені висувають припущення, що виявлені ефекти є результатом впливу лікування на метаболізм бактерій або балансу між популяціями бактерій, що посилюють або підтримують утворення антитіл проти ліків, а також що фторхінолони та макроліди можуть бути використані для зниження синтезу антитіл до біологічної терапії без ризиків, пов’язаних з імуносупресивною терапією.

Необхідні подальші дослідження, що включають детальний аналіз впливу антибіотиків на мікробіом людини та імунне середовище, а також порівняльні експерименти з іншими ліками, що використовуються для зниження реактивності імунної системи.

Джерело: https://www.healio.com/news/gastroenterology/20210809/macrolides-fluoroquinolones-reduce-risk-for-antidrug-antibodies-in-ibd-treatment

https://gut.bmj.com/content/early/2021/08/11/gutjnl-2021-325185

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"