Ентероартрит як супутнє захворювання у пацієнтів із ЗЗК

Ентеропатичний артрит або ентероартрит (далі по тексту ЕА) – це вид хронічного спондилоартриту (запальне захворювання суглобів хребта, що може локалізуватись у різних відділах – прим. перекл..), який виникає у людей із запальними захворюваннями кишечника (далі ЗЗК) або іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Дані свідчать, що приблизно у 1 з 5 людей, які страждають на будь-яку форму ЗЗК, розвивається ЕА. Хоча вчені досі не впевнені щодо причини ЕА, дослідження показують, що його розвиток може бути пов’язаним із генетичними факторами та кишковими бактеріальними інфекціями.

Симптоми

Експерти зазвичай поділяють симптоми, пов’язані з ЕА, на симптоми ЗЗК та симптоми артриту. Симптоми власне ЗЗК можуть відрізнятися залежно від типу, локалізації та тяжкості стану. Крім того, пацієнти можуть відчувати загострення основного захворювання, під час яких симптоми погіршуються, та періоди ремісії з незначними проявами або без них.

Деякі поширені симптоми ЗЗК можуть включати:

 • біль у животі
 • кров у стільці
 • стійка діарея
 • втома
 • незрозуміла втрата ваги

Симптоми артриту, як правило, включають ознаки запалення суглобів: біль, скутість рухів та обмеження об’єму рухів. При ЕА ці зміни зазвичай відбуваються в суглобах кінцівок або хребта. У деяких осіб також може виникнути сакроілеїт – запалення крижово-клубових суглобів або місця з’єднання хребта і кісток тазу.

Тяжкість симптомів артриту в суглобах кінцівок зазвичай збігається з тяжкістю ЗЗК, хоча прояви ураження хребта зазвичай виникають незалежно від тяжкості ЗЗК. У деяких випадках симптоми артриту можуть передувати симптомам ЗЗК.

Типи ЕА

Два основних типи ЕА – периферійний та осьовий. Ці терміни вказують на тип суглобів, які вражає запалення.

Осьовий ЕА розвивається в суглобах хребта і тазу. Навпаки, при периферичній формі ЕА залучаються суглоби рук і ніг. 

Осьова форма ЕА зустрічається приблизно у 2–16% осіб, що страждають на ЗЗК, тоді як периферична форма ЕА може зустрічатися у 0,4–34,6% пацієнтів. ЕА також частіше розвивається в осіб, що страждають на хворобу Крона.

Діагностика

Лікар зазвичай може поставити діагноз ЕА, базуючись на даних історії хвороби, скарг і результатах фізикального огляду. Він також може призначити певні лабораторні медичні дослідження для підтвердження наявності ЗЗК та артриту.

Для підтвердження діагнозу ЗЗК, такого як виразковий коліт або хвороба Крона, лікар може використовувати аналізи крові, посів калу або колоноскопію.

Аналіз крові також може допомогти виявити ознаки запалення суглобів, такі як С-реактивний білок. Крім того, аналіз крові може показати наявність HLA-B27 на поверхні білих кров’яних тілець людини. Експерти пов’язують ген HLA-B27 з рядом патологічних станів, включаючи ЕА.

Тестування зразків синовіальної рідини й оцінка рентгенівських знімків уражених ділянок можуть також допоможуть з діагностикою.

Фактори ризику

Найважливішими факторами ризику ЕА є генетика та деякі інфекції. Хоча вчені досі не впевнені, що саме викликає ЕА, деякі дані свідчать про роль хронічного запалення в кишечнику, що лежить в основі ЗЗК. Це, своєю чергою, може дозволити бактеріям проникнути в стінку кишечника і циркулювати по крові. Реакція організму на ці бактерії може призвести до запалення суглобів.

Дослідження ще тривають, але в одному огляді 2021 року зазначається, що певні бактеріальні інфекції, такі як сальмонельоз чи шигельоз, можуть підвищити ризик запалення суглобів. Щодо генетичного фактору, доведено, що в осіб, у яких позитивний тест на ген HLA-B27, частіше розвивається ЕА, і ця генетична особливість може передаватись від батьків дітям.

Інші потенційні фактори ризику розвитку артриту у людей із ЗЗК можуть включати:

 • активна форма ЗЗК
 • сімейний анамнез ЗЗК
 • апендектомія (операція з приводу видалення запаленого апендикса. – прим. перекл.)
 • куріння
 • наявність позакишкових ускладнень ЗЗК, наприклад, на шкірі, кістках або в очах.

Лікування

Подібно до лікування інших форм спондилоартрозу, лікування ЕА зазвичай передбачає приймання ліків, фізичні вправи, лікувальну фізкультуру, вправи для постави та інші варіанти, які можуть допомогти зняти запалення та біль у суглобах. Однак у разі ЕА лікар може потребувати коригування медикаментозного лікування, щоб переконатися, що вони не взаємодіють з лікуванням основного захворювання або не посилюють його симптоми.

Ліки, які може запропонувати лікар, включають:

 • сульфасалазин та/або месалазин
 • метотрексат
 • кортикостероїди, такі як біопрепарати преднізолону
 • біологічна терапія, як-от інгібітори фактора некрозу пухлин, інгібітори IL-17 та IL-12 /23 інгібітори

У людей з ЕА регулярні вправи можуть допомогти поліпшити поставу, зменшити скутість, біль, втому, дихальну здатність та загальну функцію.  Це ж стосується і фізіотерапії, яка може також допомогти покращити рухливість хребта у людей з осьовою формою ЕА.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/enteropathic-arthritis

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"