Пацієнтів з ЗЗК слід також обстежувати на предмет тривоги та депресії

Пацієнтів з ЗЗК слід також обстежувати на предмет тривоги та депресії

Близько однієї третини пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника (далі ЗЗК) відчувають тривожність, а до 25% мають симптоми депресії, про що свідчать дані систематичного огляду та мета-аналізу.

 Автори наголошують на важливості цих даних і стверджують, що первинні скринінгові дослідження на виявлення тривожних симптомів пацієнти мають проходити ще в гастроентеролога. Гастроентерологи ж, своєю чергою, мають спрямовувати таких людей до психіатрів або психологів із метою розглянути подальші способи покращення психічного стану. Проблемою є те, що у складній спеціальності, якою є гастроентерологія, особливо у розвинених країнах, нерідко лікарі не мають ані можливості, ані часу додатково обстежити хворих на наявність захворювань, які не відносяться до гастроентерології.

Так, у сімдесяти семи дослідженнях, у яких брали участь понад 30 000 пацієнтів із ЗЗК, загальна поширеність симптомів тривожності становила 32,1% (58 досліджень), а симптомів депресії – 25,2% (75 досліджень). У дослідженнях, які повідомляли про поширеність хвороби Крона та виразкового коліту в межах у тієї ж популяції, в осіб, які страждали на хворобу Крона, шанси тривоги та депресії були дещо вищі. Якщо говорити про статевий розподіл таких ознак, в жінок із ЗЗК частіше спостерігались симптоми підвищеної тривожності та депресії. Вища поширеність ознак тривожності та депресії також асоціювалась із вищою активністю ЗЗК: у пацієнтів із ЗЗК на стадії ремісії дані скарги зустрічались майже на 20% рідше.

На думку авторів систематичного огляду, під час кожного візиту гастроентерологи повинні запитувати пацієнтів безпосередньо про їхній емоційний стан, наприклад: “Як ви справляєтеся емоційно?”. Такі питання відкритого типу виявлять багато інших турбот та занепокоєнь, про які не завжди повідомляють пацієнти з ЗЗК під час стандартного візиту, включаючи відсутність прийняття хвороби або знань про неї; низьку впевненість у своїй здатності взяти ситуацію під контроль; відсутність соціальної підтримки; або занепокоєння щодо приватності, зовнішнього вигляду тіла, втому, труднощі зі сном і страх перед симптомами ЗЗК. Пацієнти можуть навіть повідомити про медичну травму, коли їм задають це запитання.”

Пацієнти не очікують, що їхні гастроентерологи вирішать ці проблеми для них, але для них може мати терапевтичний ефект навіть саме знання, що їхній лікар піклується або співчуває їхній ситуації , як зазначили автори. Зазвичай ці обговорення займають лише додаткову хвилину чи дві, але справді є цінними як для пацієнта, так і для лікаря.

Автори радять також гастроентерологам пропонувати пацієнтам на прийомі пройти скринінг на наявність тривожних та/або депресивних розладів для поліпшення загальних терапевтичних результатів.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/948044

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"