Як кишкові бактерії використовують наші вмираючі клітини в якості палива?

Як кишкові бактерії використовують наші вмираючі клітини в якості палива?

В рамках трансатлантичного співробітництва дослідники з команди Коді Равічандран (Центр досліджень запалення VIB-UGent) та Медичної школи Університету Вірджинії (Шарлотсвілль, Вірджинія, США) виявили, що кишкові бактерії можуть використовувати поживні речовини, які вивільняються з вмираючих клітин організму хазяїна, як паливо для розвитку кишкових інфекцій.

Вчені давно вивчають дві, здавалося б, різні галузі дослідження: як певні бактерії колонізують наш кишковий тракт і як наші клітини гинуть. Але чи взаємодіють ці процеси?

Коді Равічандран з Центру досліджень запалення VIB-UGent коментує: «Ми знаємо протягом кількох десятиліть, що сам процес загибелі клітин може опосередковано впливати на бактеріальні інфекції та зміну імунної відповіді організму. Водночас ми також вивчали, як вмираючі клітини можуть спілкуватися з клітинами, які їх оточують. Моя колега вирішила дізнатись відповідь на запитання: чи ці вмираючі клітини виділяють фактори, які можуть бути розпізнані та відчуті здоровими сусідніми клітинами, і перешкодити іншим організмам, таким як кишкові бактерії, розпізнати ці самі молекули? “

Використовуючи культуру клітин та здорові тканини миші, автори виявили, що певні молекули  активно виробляються і виділяються клітинами епітелію кишечника перед початком їхньої загибелі. Цікаво, що ці молекули безпосередньо відчуваються і використовуються в обміні речовин кишковими бактеріями, такими як сальмонела та кишкова паличка.

Цей зв’язок між вмираючими клітинами та кишковими бактеріями, названий вченими «індуковане смертю вивільнення поживних речовин» (death-induced nutrient release, DINNR), має місце у кількох контекстах захворювань. Кишкові бактерії можуть використовувати молекули, пов’язані з загибеллю клітин, для сприяння колонізації під час харчового отруєння, запальних станів (таких як запальні захворювання кишечника, та, зокрема, хвороба Крона) та мукозиту (запалення слизових оболонок. – прим. перекл.), викликаного хіміотерапією. Шлунково-кишкова токсичність є одним з провідних побічних ефектів у онкологічних хворих, які проходять курс хіміотерапії, і може вимагати зміни дози, яка може знизити ефективність. Крім того, хворі на рак, які отримують хіміотерапію, мають значно більший ризик розвитку інфекцій.

Дослідники також виявили, що обмеження вивільнення певних поживних речовин з вмираючих клітин, не маючи необхідності зупиняти сам процес загибелі клітин, може захистити тварин, і, потенційно, організм людини від інфікування. За словами науковця, що входив до дослідницької групи, це може мати серйозні наслідки для розробки майбутньої терапії. Він стверджував, що, якщо стане можливим змінити склад або обмежити вивільнення деяких із цих поживних речовин, які виділяються під час смерті клітин, стане реальним покращення догляду за пацієнтами, що мають запальні стани кишечника або отримують хіміотерапію.

Джерело: https://medicalxpress.com/news/2021-08-intestinal-bacteria-dying-cells-fuel.amp

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"