Зв’язок деменції та запальних захворювань кишечника

Зв’язок деменції та запальних захворювань кишечника

Запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК) пов’язані з вищим більше ніж вдвічі ризиком розвитку деменції*,  як було з’ясовано у дослідженнях, опублікованих онлайн в журналі Gut (Південна Корея).

До того, деменція була діагностована приблизно на 7 років раніше у людей із ЗЗК, ніж у людей які не страждають від цих захворювань, згідно з результатами.

Наведені факти свідчать про те, що зв’язок між кишечником, бактеріями, які населяють його (мікробіотою), та центральною нервовою системою, відомий як “вісь кишечник – мозок”, пов’язаний із різними аспектами здоров’я та захворюваності.

Нещодавно опубліковані дослідження також свідчили на користь того, що ЗЗК можуть мати роль у розвитку іншого нейродегенеративного розладу, хвороби Паркінсона.  Але досі було незрозуміло, чи можуть ЗЗК також бути пов’язані з підвищеним ризиком деменції.

 Щоб детальніше вивчити це, дослідники ретельно вивчили дані 1742 осіб віком від 45 років, у яких було діагностовано або виразковий коліт, або хворобу Крона, у період з 1998 по 2011 рік, і які зареєструвались у Тайваньській національній програмі медичного страхування.  Ця програма була створена в 1995 році і є обов’язковою для всіх жителів Тайваню.

 Науковці відстежували когнітивне здоров’я та його зміни протягом 16 років після постановки діагнозу ЗЗК та порівнювали його зі 17420 людьми, які мали ті ж самі показники статі, віку, доступ до медичної допомоги, показники доходів тощо, але які не страждали від ЗЗК.

Протягом періоду моніторингу частка хворих на ЗЗК, у яких розвинулась деменція, включаючи хворобу Альцгеймера, була значно більшою (5,5%), ніж серед осіб, які не мають ЗЗК (1,5%). Крім того, особи із ЗЗК, у яких виявляли деменцію, були в середньому на 7 років молодші за осіб із контрольної групи.

З усіх типів деменцій ризик розвитку хвороби Альцгеймера був найбільшим: пацієнти, які страждали на ЗЗК, мали у шість разів більше шансів на розвиток цього захворювання, аніж такі, які не мали ЗЗК.

Ані стать, ні тип ЗЗК не мали жодного зв’язку із результатами.  Але, схоже, ризик деменції корелює зі збільшенням тривалості захворювання на ЗЗК.

 Поки що це дані обсерваційного дослідження, тому безпосередньо складно встановити причину та наслідки.  Також дослідники не змогли зібрати інформацію про потенційно впливові фактори життя, такі як дієта та рівень фізичного навантаження, або оцінити вплив призначених протизапальних препаратів.

 Але ці дані є схожими з раніше опублікованими дослідження, вказуючи на хронічне запалення та дисбаланс мікробіоти кишечника як на потенційні фактори ризику когнітивних порушень.

Саме тому слід приділити значну увагу ранній та своєчасній діагностиці як ЗЗК, так і деменції.

* Деме́нція (лат. dementia — безумство) — синдром стійкого порушення когнітивних функцій у результаті органічного ураження мозку. Частота деменції зростає з віком: від 2 % — у віці до 65 років, до 20 % — у людей 80 років і старше.  Більш детально https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%96%D1%8F

Джерело:https://www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200623185240.htm

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"