Чи можуть ліки для зниження рівня холестерину допомогти при лікуванні виразкового коліту?

Чи можуть ліки для зниження рівня холестерину допомогти при лікуванні виразкового коліту?

Сучасні методи лікування виразкового коліту включають переважно препарати, спрямовані на зниження активності запального процесу, проте у значної кількості людей відповідь на ці групи ліків погано виражена або взагалі відсутня. Колектомія, хірургічне видалення частини або всієї товстої кишки, є дійсно ефективним лікувальним варіантом, але однозначно не показаним усім хворим: колектомія зазвичай є лікуванням в крайньому випадку через несприятливі ризики, такі як внутрішні кровотечі, перфорація виразки (утворення виразкового дефекту усіх шарів кишки з утворенням сполучення із черевною порожниною. – прим. перекл.), тромбоз кишкових судин та інфекція. Тому дослідників цікавлять альтернативні способи лікування цього виразкового коліту.

Розробка ліків з нуля – це тривалий та дорогий процес. Перепрофілювання препаратів, які вже схвалила FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) економить час та гроші на дослідження нових методів лікування. Це пояснюється тим, що вони вже мають добре відомі профілі безпеки, широко доступні клінічні дані.

У недавньому дослідженні вчені зі Стенфордського університету, Каліфорнія, проаналізували загальнодоступні набори даних про стан здоров’я пацієнтів, щоб визначити, чи можуть ліки, схвалені FDA для інших захворювань, використовуватись для покращення самопочуття пацієнтів із виразковим колітом.

Вони виявили, що використання аторвастатину, препарату із групи статинів, (препаратів для лікування ішемічної хвороби серця та захворювань, що характеризуються підвищенням у плазмі крові ліпопротеїдів низької щільності, шкідливих з’єднань ліпідів із білками, які відкладаються на стінках судин і беруть участь у розвитку та прогресуванні атеросклерозу. – прим. перекл.), пов’язане зі значним зниженням частоти колектомії, зменшенням потреби у протизапальних ліках та зниженням частоти госпіталізації хворих на виразковий коліт.

Доктор Едвард Л. Барнс, доктор медичних наук, асистент кафедри медицини Університету Північної Кароліни в Чапел-Гіллі, який не брав участі у дослідженні, прокоментував, що попередні дослідження терапії статинами також мали корисний ефект на перебіг запальних захворювань кишечника (далі ЗЗК), включаючи потенційне зменшення захворюваності, зниження потреби у кортикостероїдах та меншу частоту виникнення колоректального раку.

Для подальшого дослідження впливу аторвастатину вони проаналізували електронні медичні записи зі Стенфордського наукового сховища (STARR) та Optum Clinformatics DataMart, щоб дізнатися, як препарат впливав на частоту колектомії серед людей з колітом та серцево-судинними захворюваннями.

Дослідники виявили, що люди, які приймають статини, на 50% рідше потребують колектомії незалежно від віку. Ці учасники також приймали менше стероїдів і довше не потребували госпіталізації після початку приймання ліків, ніж особи, які приймали інше лікування зі схожими серцево-судинними захворюваннями та ліпідним профілем. Було також встановлено, що ті, хто приймав аторвастатин більш як 6 місяців, з меншою ймовірністю мали покази до проведення колектомії, ніж особи, які приймали препарат менш як 6 місяців.

Вчені прийшли до висновку, що інші статини можуть мати подібний ефект через схожу роботу певних генів та їхню взаємодію з аторвастатином. На думку авторів, попередні дослідження показали, що аторвастатин та інші статини мають протизапальну дію та сприяють запрограмованій загибелі клітин. Такі ефекти включають зниження регуляції молекулярних чинників, що беруть участь у ЗЗК-специфічному запаленні, та зменшення вираженості коліту на тваринних моделях.

Дослідники дійшли висновку, що аторвастатин може бути запропонований в якості препарату для лікування виразкового коліту. Один із наступних кроків – це зрозуміти, що лежить в основі механізму, адже це може призвести до виявлення нових цільових ліків для пацієнтів та подальшого поліпшення терапевтичних можливостей для них.

Джерело:https://www.medicalnewstoday.com/articles/statins-show-promise-for-treating-ulcerative-colitis?utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=MNT%20Daily%20News&utm_content=2021-09-22%E2%89%8B%3D32561322&rvid=e3b0c44298fc1c149afbf4c8996fb92427ae41e4649b934ca495991b7852b855&fbclid=IwAR3F82VXork0OoqnBNXXr3ccDAz_dq12cnHr9JiInqNtv_fl533v731zjKo#Decoding-disease-pathways

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"