Виразки у роті при запальних захворюваннях кишечника

Особи, що страждають на виразковий коліт, часто відчувають симптоми захворювання під час епізодів загострення. Під час ремісії може спостерігатися менше симптомів, ніж зазвичай, або вони відсутні взагалі. Одним із симптомів, часто асоційованих із виразковим колітом, є поява виразок у роті та зміна слизової оболонки рота, тому в цій статті буде пояснено зв’язок між колітом і виразками, включаючи те, які ліки можуть їх викликати, і наведені деякі поради щодо лікування.

Виразковий коліт може викликати утворення виразок у будь-якій частині шлунково-кишкового тракту людини. Розрізняють декілька типів виразкового ураження слизової рота при даному захворюванні:

 1. Стоматит

Стоматит – це невеликі виразки у роті, які часто з’являються у ділянці між нижньою губою та яснами, а також іноді виникають уздовж збоку або біля основи язика. Цей тип уражень слизової рота, як правило, з’являється під час епізодів вираженого загострення виразкового коліту і часто зникають після стихання клінічних проявів.  Ці виразки можуть бути болючими та ускладнювати їжу та розмову.

 1. Вегетативний піостоматит

Вегетативний піостоматит – це рідкісне хронічне захворювання, яке спричиняє появу великої кількості білих або жовтих пустул (пухирців, заповнених гнійним вмістом – прим. перекл.) у роті людини. Виразковий коліт і хвороба Крона можуть спричинити цей стан, але частіше він зустрічається у людей з колітом, ніж із хворобою Крона, згідно з дослідженням 2013 року. Лікарі вважають, що поява вегетативного піостоматиту асоціюється із запальними захворюваннями кишечника (далі ЗЗК) і може бути першою помітною ознакою того, що у людини є захворювання.

 1. Зміна смаку

Результати дослідження 2020 року продемонстрували явища зниження чутливості до специфічних смаків у людей із запальним захворюванням кишечника: вони відчували зниження смаку, коли їли солодку, солону, гірку, жирну на смак їжу. Але вчені також відзначили, що пацієнти із ЗЗК насправді мають підвищене сприйняття кислих смаків у порівнянні зі здоровими особами.

 1. Сухість у роті

Цей стан може бути викликано певними препаратами, які приймають особи з виразковим колітом. До них відносяться кортикостероїди, протидіарейні препарати та протизапальні засоби. Одне дослідження 2012 року щодо оральних проявів коліту показало, що 30% людей, що страждають на ЗЗК, відчували сухість у роті, у порівнянні з 10% людей без цієї хвороби.

 1. Неприємний запах з рота

Неприємний запах з рота іноді називають галітозом. Він може бути також пов’язаний із сухістю у роті, оскільки слина, як правило, змиває мертві клітини та бактерії, присутні в роті людини, а нестача її спричиняє надмірний ріст бактерій і посилення процесів гниття злущених епітеліальних клітин і залишків їжі між зубами.

 1. Інші ураження ротової порожнини, пов’язані з виразковим колітом

Деякі інші проблеми з ротовою порожниною включають:

 • гінгівіт
 • пародонтит
 • наліт на язиці
 • запалення слизової губ
 • глосит (запалення слизової оболонки язика).

Ліки, які можуть сприяти утворенню виразок у ротовій порожнині

 1. Аміносаліцилати

Аміносаліцилати – це протизапальні та імуносупресивні препарати, які часто використовують для лікування виразкового коліту. Вони зменшують вираженість запалення слизової оболонки кишечника. Одним з серйозних побічних ефектів цих препаратів є те, що вони можуть спричинити появу виразок у ротовій порожнині, тому, якщо під час приймання аміносаліцилатів ви відмічаєте появу уражень слизової, слід негайно повідомити про це свого лікаря.

 1. Кортикостероїди

Хоча на сьогодні існує не достатньо доказів того, що кортикостероїди можуть викликати виразки в роті, є дані, що пов’язують ці препарати з виникненням орального кандидозу (грибкова інфекція, що проявляється утворенням сирнисто-білого нальоту і відчуттям печіння слизової, може спровокувати зміну смакових відчуттів; так звана «молочниця» – прим. перекл.). 

Як лікувати виразки ротової порожнини

Афти та інші виразки рота часто загоюються самостійно без необхідності лікування. Але існують певні варіанти лікування, які також будуть ефективними.

Медикаментозне лікування

До можливих варіантів медикаментозного лікування виразок ротової порожнини належать:

 • гелі або креми для місцевого застосування
 • знеболюючі або протизапальні засоби для полоскання рота
 • харчові добавки, такі як фолієва кислота, вітамін В6, вітамін В12 та цинк
 • стероїдні гелі
 • протизапальні ліки

Знеболюючі препарати для симптоматичного лікування можуть включати парацетамол або ібупрофен.

Профілактика

На сьогодні на 100% дієвого методу запобігання появі виразок у роті при ЗЗК немає. Але є ряд заходів, які можуть бути ефективними у профілактиці і включають:

 • відмова від дуже гарячої їжі та напоїв
 • відмова від абразивних (твердих або жорстких продуктів із нерівною поверхнею, які можуть механічно пошкодити вразливу слизову ротової порожнини) та продуктів, які можуть застрягати між зубами з високою ймовірністю
 • відмова від гострої та кислої їжі
 • регулярне дотримання належної гігієни зубів
 • використання м’якої зубної щітки та уникання травмування слизової
 • повільне ретельне жування
 • уникання куріння чи вживання тютюну
 • вживання великої кількості води

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/ulcerative-colitis-mouth-sores#prevention

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"