Ви приймаєте імуносупресанти для лікування хвороби Крона чи виразкового коліту? Якщо так, ви можете претендувати на третю дозу вакцини проти COVID-19

Ви приймаєте імуносупресанти для лікування хвороби Крона чи виразкового коліту? Якщо так, ви можете претендувати на третю дозу вакцини проти COVID-19

Спільний комітет з питань вакцинації та імунізації (JCVI) рекомендує особам старше 12 років з імунодефіцитом (станом, що характеризується ослабленням імунної системи та зниженням імунної відповіді) під час первинної вакцинації отримувати третю дозу вакцини проти COVID-19. JCVI – це незалежний комітет, який консультує уряд Великої Британії щодо графіків щеплень та безпеки вакцин.

Яка різниця між цією третьою дозою та бустерною дозою?

Цю дозу вакцини називають “третьою дозою”, оскільки вона рекомендується в якості частини первинної вакцинації проти COVID-19 (тобто, вакцинації, яка раніше не проводилась від даного захворювання). Перші дві дози вакцини також становлять первинну вакцинацію. Ця третя доза призначається лише особам, у яких з меншою ймовірністю була сильна імунна відповідь на перші дві дози.

Введення бустерної дози проводиться з іншою метою і вводиться, якщо імунітет введених попередньо доз недостатній, як спосіб повторно змусити організм виробити імунну відповідь. Це пропонується представникам певних груп населення з вересня. JCVI пізніше розгляне, чи потребують люди, яким була зроблена третя доза в рамках первинної вакцинації, ще й бустерної дози.

Що робити у випадку, якщо запропонують введення бустерної дози перед третьою дозою?

Оскільки особи, що страждають на запальні захворювання кишечника, мають право як на третю дозу вакцини, так і на бустерну, експерти рекомендують обирати ту дозу, що запропонують раніше.

Важливо, щоб провайдер вакцини знав, що для третьої дози та бустеру можуть використовуватись різні вакцини, тому слід повідомити центр вакцинації перед проведенням ін’єкції.

Навіщо потрібна третя доза і хто її отримає?

Деякі особи, в яких розвивається імунодефіцит, наприклад через основний стан здоров’я або ліки, які вони приймають, можуть мати недостатній імунний захист від коронавірусу після отримання стандартних двох доз вакцини, у порівнянні з пацієнтами без імунодефіциту. Цей стан виникає, зокрема, в людей, що страждають на хворобу Крона та виразковий коліт та приймають певні дози імунодепресантів.

Неможливо на 100% точно дізнатися, чи достатньою буде імунна відповідь в таких осіб, тому JCVI рекомендує усім особам з імунодефіцитом, що розвинувся через приймання певних ліків, отримання третьої дози. Це відрізняється від “бустерної” дози, яка також може знадобитися, оскільки початкова реакція на вакцину зменшується через певний час.

 У випадку приймання певних груп препаратів за три місяці до першої або другої дози вакцини (кортикостероїди, рекомбінантні антитіла, інгібітори янус-кіназ, метотрексат, антиметаболіти), на думку експертів, показане введення третьої дози вакцини. Якщо ви почали приймати будь-який із вищезгаданих ліків щонайменше через два тижні після другої дози вакцини, третя доза на цьому етапі не рекомендується.

Останні дослідження показують, що комбінування вакцини AstraZeneca з Pfizer (мається на увазі, не в одному флаконі, а два послідовних введення двох різних вакцин) дає кращу імунну відповідь, ніж дві вакцини AstraZeneca, хоча ці дослідження не включали людей з імунодефіцитом. Третю дозу рекомендують вводити щонайменше через вісім тижнів після другої дози.

Випадки, коли краще відтермінувати вакцинацію

  • Ознаки нездужання (температура тіла вище 38 С або клінічні симптоми коронавірусу), тоді вакцину можна відкласти до повного одужання.
  • Заплановане щеплення від оперізувального лишаю. В ідеалі слід зачекати 7 днів між цими двома вакцинами, оскільки це жива вакцина, яка може вступити в реакцію з вакциною від COVID-19. Це не поширюється на інші вакцини, наприклад, проти грипу.
  • Приймання кортикостероїдів: лікар може порекомендувати зменшити дозу або закінчити курс стероїдів до того, як ви отримаєте вакцину проти COVID-19, адже вакцина буде більш ефективною.
  • Початок приймання нового біопрепарату або імунодепресанту. Лікар може порекомендувати вам прийняти обидві дози вакцини проти COVID-19 перед тим, як розпочати нове лікування. Це рекомендується, тому що вакцина може бути менш ефективною після початку застосування біопрепарату або імунодепресанту, але вона все ще є безпечною.

Джерело: https://www.crohnsandcolitis.org.uk/news/third-covid-19-vaccine

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"