Міфи про виразковий коліт

Багато людей мають хибні уявлення про виразковий коліт, включаючи його причини, симптоми та варіанти лікування. Відокремлення факту від вигадки може допомогти краще впоратися з виразковим колітом або підтримати членів родини чи друзів, які мають цю хворобу.

Ось сім поширених міфів про виразковий коліт та факти, які їх розвінчають.

Міф 1: Виразковий коліт впливає лише на кишечник

При виразковому коліті розвивається хронічне запалення в товстій кишці, що включає товсту і пряму кишку, але не обмежується лише цією частиною організму. Найрізноманітніші запальні ураження також можуть розвиватись в інших частинах тіла, таких як:

 • суглоби
 • шкіра
 • очі
 • печінка
 • підшлункова залоза
 • легені
 • серце

Деякі дані свідчать про те, що ліки проти виразкового коліту можуть зменшити запалення не тільки в товстій кишці, але й в інших частинах тіла.

 Міф 2: Виразковий коліт означає, що обов’язково потрібно видалити частину товстої кишки

Більшість людей з виразковим колітом не потребують операції з видалення товстої або прямої кишки. Правильне дотримання режиму приймання ліків та відповідні зміни способу життя – цього може бути достатньо, щоб стримати прогресування запалення та інші симптоми. Однак хірургія надає можливість лікування, коли ліків та зміни способу життя недостатньо для контролю за симптоми.

За даними авторів огляду 2019 року, до 30% людей з виразковим колітом зрештою потребуватимуть операції з видалення частини або всієї товстої кишки.

Існує кілька видів хірургічного втручання при виразковому коліті:

 • часткова колектомія, при якій хірург видалить частину товстої кишки
 • тотальна колектомія, при якій хірург видалить більшу частину товстої кишки
 • проктоколектомія, при якій хірург видалить уражені товсту і пряму кишку

Міф 3: Виразковий коліт – безнадійний стан, і нічого не можна зробити

Своєчасний початок лікування виразкового коліту може допомогти:

 • зменшити запалення
 • зменшити частоту спалахів
 • полегшити біль та інші симптоми
 • запобігти таким ускладненням, як недоїдання

Лікар може призначити комбінацію методів лікування виразкового коліту, таку як:

 • біологічна терапія або інші ліки для зменшення запалення
 • знеболюючі або інші ліки для полегшення симптомів
 • зміни дієти чи інших складових способу життя

 Міф 4: Ви можете припинити приймання ліків, як тільки відчуєте себе краще

Біопрепарати та інші ліки, що зменшують запалення, можуть допомогти привести виразковий коліт до ремісії. Під ремісією розуміється стан, коли запалення під контролем, і людина не відчуває симптомів виразкового коліту.

У випадку припинення приймання ліків для лікування виразкового коліту може статися рецидив, під час якого запалення може не лише повернутись у попередньому обсязі, але й бути більш вираженим. До того, при повторному початку та ж сама терапія може втратити ефект до повної неефективності.

Іноді лікар може знизити призначену дозу деяких ліків або зменшити кількість ліків, які приймають пацієнти, але він робить це на підставі клінічного досвіду, тому такі дії не призводять до рецидиву. Лікар може допомогти зважити потенційні переваги та ризики зміни свого плану лікування та контролювати пацієнтів з метою раннього відстежування появи будь-яких симптомів рецидиву.

Міф 5: Виразковий коліт розвивається через непереносимість пшениці та глютену

Виразковий коліт НЕ обумовлений харчовою алергією або непереносимістю. Однак деякі продукти, наприклад, гостра їжа, їжа з високим вмістом жиру та кисломолочні продукти є поширеними причинами загострень у людей з виразковим колітом.

Іноді в осіб з виразковим колітом також наявна харчова алергія або непереносимість певних продуктів, наприклад, целіакія. Це стан, при якому пшениця та інші зерна, що містять глютен, викликають імунну реакцію. Огляд досліджень 2020 року показав, що целіакія зустрічається частіше, ніж у середньому, серед людей з виразковим колітом. Однак більшість осіб із виразковим колітом не страждають на целіакію. Саме тому слід заздалегідь обговорити з лікарем, якщо ви вважаєте, що у вас може бути харчова алергія або непереносимість того чи іншого продукту. За необхідності лікар може направити до алерголога або до дієтолога, який допоможе визначити тригери харчування та розробити план дієти для задоволення потреб у поживних речовинах.

Міф 6: Виразковий коліт – це все у вашій голові

Цей міф більше стосується людей, далеких від уявлення про запальні захворювання кишечника. Насправді запалення дійсно призводить до ушкодження оболонки товстої кишки й лікарі можуть побачити це пошкодження під час ендоскопічного обстеження товстої та прямої кишки.

Дослідники продовжують вивчати причини виразкового коліту, які можуть включати:

 • генетику
 • фактори навколишнього середовища
 • кишкову мікробіоту
 • аномальну імунну відповідь

Міф 7: Ви можете мати одночасно виразковий коліт і хворобу Крона

Виразковий коліт та хвороба Крона належать до запальних захворювань кишечника. Вони можуть викликати подібні симптоми, але впливають на різні відділи шлунково-кишкового тракту і мають різну глибину, характер та типову локалізацію ураження: виразковий коліт вражає внутрішню оболонку товстої та прямої кишки, тоді як хвороба Крона може вражати внутрішній і зовнішній шари стінки будь-якої частини шлунково -кишкового тракту, включаючи:

 • рот
 • стравохід
 • тонку кишку
 • товсту кишку

Якщо у людини розвивається запалення, яке поширюється за межі товстої кишки на інші відділи шлунково-кишкового тракту, це хвороба Крона, а не виразковий коліт.

Висновок

Знання фактів про виразковий коліт може допомогти людям впоратися з цим станом або підтримати близьку людину, яка з ним живе.

Виразковий коліт викликає запалення в товстій кишці, а часто й інших частинах тіла.

Приймання ліків та зміна способу життя можуть допомогти зменшити запалення та інші симптоми. Деяким людям з виразковим колітом може з часом знадобитися операція.

Можливо і важливо говорити з лікарем, щоб дізнатися більше про виразковий коліт, включаючи стратегії його лікування.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/ulcerative-colitis-myths-facts

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"