Чи можна запобігти виникненню виразкового коліту?

Після появи перших симптомів діагностика виразкового коліту може зайняти кілька місяців. Але, як показало дослідження, проведене в університеті Еребро, в організмі людини можливо виявити так званий попередник захворювання вже за кілька років до його початку. Науковці говорять про вперше виявлений тип запалення, який існує у здорових людей, що пізніше з високою ймовірністю хворітимуть на виразковий коліт.

Замість того, щоб шукати підказки в надмірній активації імунної системи пацієнтів із цим захворюванням, у цьому дослідженні вчені вирішили повернутися в минуле, щоб з’ясувати, що відбувається до появи симптомів виразкового коліту. Це стало можливим завдяки “Дослідженню здоров’я та хвороб Північної Швеції”, де з 1980 -х років регулярно збираються зразки крові великої групи осіб.

 Зразки крові дали унікальну можливість провести перше велике дослідження причин  виразкового коліту. Науковці змогли отримати доступ до зразків крові від людей, які були здорові на момент відбору проб, але у яких розвинулася хвороба пізніше. Інтервал часу між взяттям зразків крові та дебютом захворювання варіював від 1 до 15 років. Дослідники змогли виявити закономірності у приблизно 90 вибраних молекулах запалення, і з цих білків ідентифікували шість специфічних.

Автори пояснюють, що вже знали, що рівень деяких із цих білків підвищується у людей з виразковим колітом, але їм вперше вдалось з’ясувати, що ці білки також були присутні у здорових людей задовго до того, як у них виникли будь-які симптоми. Після проведення ряду тестувань їхня гіпотеза про те, що дані речовини зустрічаються і в осіб із виразковим колітом, підтвердилась.

Крім того, науковці у цьому дослідженні порівняли зразки крові близнюків, з яких один хворів на виразковий коліт, а інший – ні. Близнюки мають спільний генетичний профіль і виросли в одному середовищі. Виявилося, що чотири з шести ідентифікованих білків також були виявлені у здорових близнюків, що свідчить про те, що поєднання генетичних факторів та факторів навколишнього середовища сприяє активації цих чотирьох білків і сприянню розвитку в подальшому виразкового коліту.

За словами Даніеля Бергемальма, провідного автора дослідження, вчені поки не можуть запропонувати поради щодо способу життя, які б стовідсотково попереджали розвиток виразкового коліту, адже насправді недостатньо досліджень робити будь-які висновки та давати поради щодо дієти, навіть якщо кишкова флора, ймовірно, відіграє певну роль. Але науковець наголошує також на тому, що вважає ретельний контроль раціону, дотримання правильної дієти та використання пробіотиків потенційними для запобігання хворобі у майбутньому. Він каже, що, можливо, в майбутньому лікарі зможуть використовувати зразки крові окремих пацієнтів, щоб побачити, що спричинило захворювання у конкретної людини, – і на цій основі адаптувати медикаментозне лікування.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20210903/Precursor-to-ulcerative-colitis-exists-several-years-before-disease-onset-study-shows.aspx

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"