Дослідження властивостей імунних клітин для лікування запальних захворювань

Дослідження властивостей імунних клітин для лікування запальних захворювань

Інженери-біомедики з Duke University розробили самозбірний наноматеріал, здатний допомогти обмежити ушкодження, спричинене запальними захворюваннями, активуючи ключові клітини імунної системи.

Однією з ознак запальних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, хвороба Крона та псоріаз, є надмірне вироблення сигнальних білків, що називаються цитокіни, які викликають запалення. Одним з найбільш значущих запальних цитокінів є білок, який називається «фактор некрозу пухлин» (Tumor necrosis factor (TNF)). На даний час найкраще лікування цих захворювань передбачає використання спеціально виготовлених моноклональних (таких, що утворюються клітинами, що походять від однієї спільної клітини) антитіл, які призначені для прицільної дії на TNF, зв’язування його та зменшення запалення.

Хоча моноклональні антитіла дали змогу покращити лікування запальних захворювань, така терапія не позбавлена недоліків, серед яких – висока вартість та необхідність регулярно вводити собі ін’єкції. Найголовнішим мінусом є те, що ліки також мають нерівномірну ефективність, оскільки іноді можуть взагалі не працювати й не справляти жодного впливу на перебіг захворювання, або в кінцевому підсумку припиняють діяти, оскільки організм навчається виробляти власні антитіла, які можуть знищити виготовлений препарат, сприйнявши його за чужорідну небезпечну речовину.

Щоб обійти ці проблеми, дослідники вивчають, як імунотерапія може допомогти навчити імунну систему виробляти власні терапевтичні антитіла, які можуть спрямовано обмежувати запалення. У новій статті, опублікованій у Proceedings of the National Academy of Sciences, вони описують нові наноматеріали, які можуть збиратися у довгі нановолокна, що містять спеціалізований білок C3dg. Ці волокна здатні активувати В-клітини імунної системи для утворення антитіл.

Білок C3dg природно є в організмі людини: він допомагає вродженій імунній системі та адаптивній імунній системі комунікувати, а тому здатен активувати специфічні білі кров’яні клітини та антитіла для очищення організму від пошкоджених клітин та знищення чужорідних речовин.

Завдяки здатності цього білка взаємодіяти з різними клітинами імунної системи та активувати створення антитіл, не викликаючи запалення, дослідники досліджували, як білок C3dg можна використовувати як додаткову складову вакцини, яка може сприяти посиленню імунної відповіді на конкретну мішень або патоген.

Створивши новий наноматеріал, Hainline та Collier змогли випробувати цю ідею, впливши ключові фрагменти білка C3dg з компонентами TNF у нановолокна. Білок C3dg стимулює утворення антитіл B-клітинами, тоді як компоненти TNF допомагають розпізнавати мішень, яку антитілам потрібно шукати та знищувати.

Коли команда протестувала свій наноматеріал на моделі мишей із псоріазом, вони виявили, що нановолокна, що містять C3dg, були такими ж ефективними, як і терапія моноклональними антитілами. І, оскільки C3dg зазвичай міститься в організмі, на нього не утворювалась аутоімунна реакція.

Вивчивши модель псоріазу, команда зробила дивовижне відкриття – C3dg не просто стимулював вироблення антитіл у В-клітинах, він також впливав на відповідь Т-лімфоцитів, які відповідають за клітинний імунітет.

Що стосується наступних кроків, команда сподівається продовжити дослідити механізми цієї корисної активації Т-клітин. Вони також проведуть додаткові експерименти, щоб дослідити реакцію на подібні наноматеріали в моделях ревматоїдного артриту. Ця робота чітко вказує на те, що наноматеріали, що включають C3dg, вимагають подальшого розвитку як частина імунотерапії.

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/04/210414202446.htm

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"