Чи пов’язана Хвороба Гіршпрунга з підвищеним ризиком запальних захворювань кишечника?

Чи пов’язана Хвороба Гіршпрунга з підвищеним ризиком запальних захворювань кишечника?

Автори канадського дослідження припускають, що діти з хворобою Гіршпрунга (вроджене захворювання товстої кишки, яке полягає в порушенні формування нервових закінчень у кишковій стінці та, як наслідок, недостатній нервовій регуляції, значному розтягненню та слабкості стінки кишки. – прим. перекл.) можуть мати підвищений ризик розвитку запальних захворювань кишечника (далі ЗЗК).

Дослідники вивчили дані про 716 дітей з цим діагнозом із 1991 р. в Онтаріо, а також майже 3,4 млн дітей без нього. Загалом у 18 дітей (2,5%) із хворобою Гіршпрунга розвинулось одне із ЗЗК, тобто рівень захворюваності складає 168,8 на 100 000 людино-років. Для порівняння, загалом у 7 109 дітей (0,2%) без хвороби Гіршпрунга розвинулось ЗЗК, відповідно, рівень захворюваності 14,2 на 100 000 людино-років.

Діти з хворобою Гіршпрунга мали значно вищий ризик розвитку ЗЗК в цілому (коефіцієнт небезпеки (КН) 11,8), а також значно вищий ризик хвороби Крона (КН 15,9) та виразкового коліту (КН 6,5). Єдине обмеження дослідження полягає в тому, що вчені використовували адміністративні дані та не мали повної інформації про особливості та перебіг ЗЗК в цих пацієнтів.

Цілком можливо, що порушення в мікробіоті кишечника, спричинені хворобою Гіршпрунга, можуть призвести до розвитку запальних захворювань кишечника, які зазвичай діагностуються в набагато більш пізньому віці. Сьогодні вже відомо, що між кишковими нейронами та імунними клітинами здорового кишечника існує тісний зв’язок. Обидва ЗЗК пов’язані з дефектами складу мікробіоти, цілісності епітеліального бар’єра та місцевого імунітету слизової оболонки кишки, але єдиного спільного провокативного фактора досі не виявлено.

Навіть після оперативного лікування та видалення враженої ділянки кишечника в дітей із хворобою Гіршпрунга, нервові клітини в стінці непошкодженої кишки, на думку вчених, також можуть бути не зовсім здоровими. Ця погано охарактеризована кишково-нейрональна аномалія може призвести до аномального зв’язку з імунними клітинами й тим самим створити умови, що сприятимуть розвитку запалення в кишечнику та підвищать ймовірність ЗЗК.

Навіть попри це, результати підкреслюють важливість спостереження за дітьми із хворобою Гіршпрунга за будь-якими ознаками чи симптомами, як пояснюють вчені.

Однією із проблем догляду за такими дітьми є діагностика та лікування ентероколіту, асоційованого з хворобою Гіршпрунга, що є серйозним ускладненням захворювання. Симптоми хвороби Гіршпрунга можуть збігатися з симптомами ЗЗК (хронічна діарея, поява крові у випорожненнях), тоді як лікування має значні відмінності. Деякі пацієнти з хворобою Гіршпрунга борються із постійними симптомами та невдалими спробами лікування хвороби, хоча насправді проблемою може бути недіагностоване ЗЗК.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/945801

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"