Харчові добавки при виразковому коліті: що необхідно приймати

Харчові добавки при виразковому коліті: що необхідно приймати

Якщо ви живете з виразковим колітом (ВК), ви знаєте все про біль та запалення, які викликають виразки у вашому шлунково-кишковому тракті. Ви також, мабуть, знаєте про втому, яка виникає від запальної хвороби кишечника (ЗЗК), що перешкоджає здатності вашого організму засвоювати поживні речовини. «Ось чому багато людей з ВК приймають добавки», – каже Євген Йен, доктор медицини, гастроентеролог та співголова Комітету з питань освіти пацієнтів Фонду Крона та Коліту. Але чи необхідні харчові добавки? І які типи вам слід розглянути? Ось що говорять експерти.

Здатність кишечника засвоювати поживні речовини страждає під час загострень

«ВК викликає запалення у всьому товстому кишечнику, але, на щастя, ця область не така важлива для засвоєння вітамінів або мінералів, як ваша тонка кишка», – каже доктор Йен. «Однак, наявність запалення під час загострення ВК означає, що ваше тіло працює більше, щоб захиститися, можливо, вам доведеться збільшити споживання калорій та поживних речовин протягом цього часу», – пояснює Дайан Джавеллі, лікар клінічної дієтології Центру IBD Медичного центру Університету Вашингтона.

Збалансоване харчування не завжди покриває ваші потреби

Уявить собі, ви харчуєтесь збалансовано, щодня ви отримуєте всі необхідні вітаміни та мінерали. Але, під час спалаху ВК часто немає нічого збалансованого в тому, що відбувається або виходить з організму. «Якщо у вас багато діареї, їжа та поживні речовини, які ви споживаєте, можуть не мати шансів повністю засвоїтися», – каже Джавеллі. Крім того, багато людей уникають певних продуктів, що містять поживні речовини, таких як фрукти, овочі та цільні зерна, оскільки це може погіршити симптоми ВК й призвести до діареї.

Полівітаміни можуть допомогти

“Оскільки існує так багато причин, чому пацієнти, які страждають на ВК, не отримують належного харчування, їм часто рекомендується приймати полівітаміни, щоб допомогти у вирішенні будь-яких харчових проблем”, – говорить Джавеллі. Однак якщо у вас мало будь-якого конкретного вітаміну чи мінералу, одних лише мультивітамінів,  ймовірно, буде недостатньо. Деякі загальні дефіцити у людей з виразковим колітом включають залізо, вітамін D, кальцій, фолієву кислоту та вітамін B12.

Аналізи крові відповість на запитання

Не гадайте, коли справа стосується вашого харчування. Пройдіть повний аналіз крові, який роблять принаймні раз на рік, включаючи тестування рівня заліза та феритину (що показує, наскільки добре ваш організм зберігає залізо). Ваше лабораторне дослідження також покаже інформацію про рівень вітаміну D, кальцію та вітаміну B12. Якщо у вас мало будь-якого з цих чи інших поживних речовин, лікар може запропонувати приймати добавку. Яким би не був ваш курс дій, за кілька місяців проведіть додаткову лабораторне дослідження, щоб перевірити, чи виправлений ваш дефіцит, говорить Джавеллі.

Чому вам може знадобитися добавка заліза

Залізо є будівельним матеріалом для клітин крові, але якщо ви страждаєте від ВК, запалення та втрата крові через виразки у вашій системі шлунково-кишкового тракту ускладнюють для вашого організму засвоєння достатньої кількості мінералу. “Коли ваше тіло хворе, це відображається на клітинах крові”, – говорить доктор Йен. “Ви не тільки втрачаєте кров через виразки, але й ваше тіло, мабуть, не відновлює ці клітини дуже швидко”. Це проблема, тому що якщо у вас недостатньо здорових еритроцитів для перенесення кисню по всьому тілу, у вас розвинеться анемія, через що ви будете постійно відчувати надмірну втому.

Хитра річ про добавки заліза

Здебільшого лікарі вважають за краще отримувати залізо через харчування, але людям з ВК часто важко вживати їжу з високим вмістом заліза, наприклад, зелені листові овочі, які можуть погіршити діарею. «Ускладнюючи ситуацію, вживання препарату заліза також може бути непростим для людей із ВК», – каже доктор Йен, оскільки це може дратувати кишечник (точно не те, що вам потрібно). Начебто добрі новини: “У випадках, коли дефіцит заліза поганий, ми можемо вводити залізо внутрішньовенно – це трохи легше для кишечника”, – говорить доктор Йен.

Добавки вітаміну D та кальцію

Вітамін D та кальцій є ключовими для здоров’я кісток, і це особливо важливо, якщо ви один з багатьох людей із виразковим колітом, які приймають високий рівень рецептурних стероїдів, які можуть завдати шкоди вашим кісткам. Ще одна перевага вітаміну D: «Вважається, що він відіграє роль у зменшенні запалення кишечника», – каже доктор Йен. Оскільки вітамін може допомогти вашому організму краще засвоювати кальцій, ви часто знайдете ці два вітаміни разом в одній добавці.

Коли приймати добавку фолієвої кислоти

Фолат (природна форма вітаміну В9 у їжі) та фолієва кислота (синтетична форма, що використовується в добавках) допомагають вашому організму виробляти та підтримувати нові клітини. Поживна речовина відіграє певну роль у запобіганні анемії, тому важливо підтримувати високий рівень цього елементу. Оскільки деякі ліки проти ВК, включаючи азульфідин (сульфасалазин), можуть перешкоджати здатності вашого організму засвоювати фолат, якщо ви приймаєте ці ліки, ваш лікар, швидше за все, призначить добавки з фолієвою кислотою.

Чи слід приймати добавку з вітаміном В12?

Вітамін В12 допомагає підтримувати здорові нерви та клітини крові під час роботи, щоб запобігти певним типам анемії. «Хоча дефіцити частіше зустрічаються у пацієнтів з хворобою Крона, вони також можуть бути й у людей з ВК», – говорить Джевеллі. “В12 всмоктується в ділянці тонкої кишки, яка називається дистальним відділом клубової кишки”, – говорить доктор Йен. “Цей тип дефіциту поширений у людей, які перенесли операцію на цій ділянці кишечника, через що організм ускладнює засвоєння поживної речовини”.

Поговоріть зі своїм гастроентерологом

Перш ніж приймати будь-які добавки, поговоріть зі своїм гастроентерологом, щоб визначити харчові дефіцити та вирішити, які добавки можуть допомогти найбільше. Ваш доктор може розповісти вам про потенційні побічні ефекти та можливу взаємодію з будь-якими іншими лікарськими засобами або добавками, які ви можете приймати. «Крім того, деякі рослинні добавки можуть впливати на травну систему, можливо, погіршуючи діарею та інші симптоми ВК», – говорить Джевеллі, тому завжди слухайте свого лікаря».

Джерело: https://www.healthcentral.com/slideshow/supplements-for-ulcerative-colitis

 

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"