Що потрібно знати про виразковий коліт і вагітність

Що потрібно знати про виразковий коліт і вагітність

У жінок з виразковим колітом можуть виникнути проблеми з перебігом цього захворювання під час вагітності. Однак цей стан не обов’язково впливає на шанси завагітніти, а жінки з виразковим колітом можуть мати здорову вагітність і безпечні роди.

Виразковий коліт (ВК) – тип запального захворювання кишечника (ЗЗК), який виникає при запаленні товстої кишки або прямої кишки. У міру прогресування захворювання спостерігаються періоди спалахів, під час яких симптоми погіршуються.

У цій статті ми обговоримо деякі важливі речі, які необхідно розглянути, щоб зберегти здоров’я жінки та дитини протягом усієї вагітності.

Зв’язок вагітності та виразкового коліту

Фонд Крона та коліту зазначає, що найкращий час для вагітності – це коли ЗЗК перебуває у стадії ремісії протягом принаймні 3–6 місяців, і жінка не приймає стероїди або не починає приймати нові ліки.

Дослідження, проведене в гастроентерології та гепатології, виявило, що близько 80% жінок, які зачали дитину, коли їх ЗЗК перебувало в стадії ремісії, залишалися у стадії ремісії протягом усієї вагітності. Тому більшість лікарів рекомендують, щоб жінки прагнули контролювати хворобу, перш ніж завагітніти. Однак це не завжди можливо.

Дослідження також показало, що у 45% жінок з ВК, які зачали дитину під час загострення хвороби, симптоми погіршуються під час вагітності. Ще 24% жінок бачать, що їхня хвороба залишається активною, але стабільною. Разом ці результати означають, що близько дві з трьох жінок, які завагітніли під час активного захворювання, продовжуватимуть відчувати симптоми ВК протягом вагітності.

Як виразковий коліт впливає на вагітність

ВК також може зробити ускладнення вагітності більш вірогідними. Жінки з ВК мають більш високий ризик, ніж жінка аналогічного віку без цієї умови:

 • втрати вагітності
 • передчасних пологів
 • ускладнень пологів

Однак у звіті  журналу Gastroenterology зазначається, що жінки, у яких хвороба знаходиться під контролем і які ніколи не мали операції, мають такий же шанс, виносити здорову дитину без ускладнень, як ї інші здорові жінки.

Як вагітність впливає на виразковий коліт

Додаткове навантаження на жіночий організм під час вагітності може визвати загострення хвороби або її первинне діагностування. При цьому захворювання частіше відбувається на ранній стадії першого триместру вагітності або відразу після пологів.

Припинення прийому ліків під час вагітності збільшує ризик загострення та погіршення активності захворювання, що є найбільш істотним відомим ризиком для вагітності.

Існує також мінімальна ймовірність того, що ВК може бути діагностовано й у  дитини. Ризик становить близько 1,6%, якщо тільки у матері є ВК, але він підвищується до більш ніж 30%, якщо обидва батьки мають будь-яку форму ЗЗК.

Що робити, якщо ви вагітні з виразковим колітом

Будь-яка жінка з ВК, яка хоче завагітніти або виявляє, що вона вагітна, повинна тісно співпрацювати зі своїм лікарем на кожному кроці, щоб мінімізувати ризики.

Лікарі будуть ставитися до вагітної жінки з ВК як з високим ризиком, а це означає, що вони будуть регулярно підстраховуватись і вживати додаткових заходів, щоб уникнути ускладнень, які можуть виникнути внаслідок цього захворювання.

Діагностика

Деякі стандартні медичні процедури фактично протипоказані під час вагітності, оскільки вони можуть піддавати ризику жінку або плід. Проте, багато діагностичних засобів, які лікарі використовують для моніторингу та діагностики ВК, безпечні для виконання під час вагітності.

Ці процедури включають:

 • колоноскопія
 • УЗД
 • біопсія прямої кишки
 • сигмоїдоскопія
 • верхня ендоскопія

Лікарі, як правило, не призначають інші методи діагностики, такі як КТ або рентгенівські промені, якщо це не є надзвичайною ситуацією. Вони також можуть призначити МРТ, яке є безпечним для вагітності, без використання гадолінію, який є речовиною, що може збільшити ризик ускладнень.

Лікування

Хоча лікарі прагнуть уникнути деяких варіантів лікування ВК під час вагітності, кілька методів лікування представляють низький ризик.

Жінки, які завагітніли, все ще можуть продовжувати приймати медикаментозне лікування для ВК. Фонд Крона та Коліту відзначає, що багато ліків, які лікарі рекомендують лікувати ВК, повинні бути безпечними для вагітної жінки та ненародженої дитини. Крім того, багато з цих самих ліків безпечні для використання під час грудного вигодовування.

Вагітні жінки та ті, хто годує грудьми, повинні завжди консультуватися з лікарем, щоб обговорити подальше лікування перед тим, як рухатися вперед. У деяких випадках припинення прийому ліків може погіршити симптоми або загальний стан.

Лікарські засоби для ВК, які під час вагітності несуть низький ризик для вагітної жінки та ненародженої дитини, включають:

 • аминосалицилати, такі як сульфасалазин і мезаламін
 • імуномодулятори, включаючи азатіоприн, циклоспорин A і 6-меркаптопурин
 • біопрепарати, такі як інфліксимаб і адалімумаб

В інших ситуаціях лікарі будуть прагнути відрегулювати дозування. Наприклад, якщо жінка використовує кортикостероїди, коли вона стає вагітною, лікарі будуть намагатися максимально знизити дозу. Більшість лікарів не рекомендують стероїди для підтримуючої терапії ВК під час вагітності.

Інші препарати з підвищеним ризиком, які лікарі можуть рекомендувати уникати під час вагітності, включають:

 • антибіотики
 • талідомід
 • деякі біопрепарати в кінці вагітності

Дієта

У людей з ВК товста кишка має труднощі з поглинанням життєво важливих речовин. Тому важливо зосередитися на правильному харчуванні під час вагітності.

Будь-який пацієнт, який завагітніє, повинен звернутися до дієтолога. Дієтолог може допомогти вагітній жінці створити план дієти, який є ефективним для її стану, і це може істотно вплинути як на те, як вона відчуває, так і на здоров’я дитини. Дієтолог порекомендує їжу, яку жінка повинна їсти або уникати, щоб забезпечити їй і плоду правильне харчування.

Більшість жінок приймають вітаміни протягом всього терміну або частини вагітності. Ці добавки повинні забезпечувати необхідні сполуки, такі як фолієва кислота . Ці поживні речовини особливо важливі для лікування ВК, що знижує рівень фолієвої кислоти в організмі, наприклад, аміносаліцилати.

Лікарі також можуть рекомендувати всім вагітним жінкам звести до мінімуму споживання кофеїну та алкоголю та припинити будь-які потенційно небезпечні звички, такі як куріння сигарет або марихуани.

Ускладнення з боку вагітності можуть бути трохи більш імовірними для жінок з ВК, але багато жінок із захворюванням мають невеликі ускладнення під час вагітності або ці ускладнення взагалі відсутні.

Більшість лікарів порадить жінці спробувати завагітніти, коли вона буде у стані ремісії протягом декількох місяців і не перебуває на стероїдах або не починає приймання інших ліків.

Перебіг виразкового коліту відрізняється у окремих осіб. Таким чином, немає ніяких гарантій, що вагітність у жінці буде вільна від ускладнень. Однак це стосується також й вагітностей у здорових жінок. Тісна співпраця з лікарем протягом усієї вагітності дасть жінці найкращий шанс уникнути ускладнень або керувати ними.

 

Джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325184.php?fbclid=IwAR0UYG6veDj7wFloqwgSUVIBXQG8ETWZjj1uazX6qcM95gxq0IEm_hScWRo

 

Пов'язані Публікації

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"