Використання позаклітинних везикул для лікування ЗЗК

Науковці виявили новий клітинний компонент, який потенційно може мати важливу роль у лікуванні запальних станів. Це крихітні мішечки з певним вмістом, що виділяються клітинами у позаклітинне середовище, – так звані позаклітинні везикули – можуть бути використані для доставлення ліків всередину організму. Дослідники з Каролінського інституту довели, що клітинні везикули можуть транспортувати білкові препарати, які зменшують запалення, викликане різними захворюваннями. Це явище, описане в Nature Biomedical Engineering, демонструє багатонадійну протизапальну дію на тваринних моделях.

Позаклітинні везикули є важливим компонентом зв’язку між клітинами, оскільки це носії біологічних сигналів. Вони являють собою пухирці нанометрового розміру, покриті мембраною, які виділяються клітинами та можуть доставляти жирні кислоти, білки та генетичний матеріал до різних тканин. Ці бульбашки в природі знаходяться в рідинах організму і здатні проходити крізь біологічні бар’єри, такі як гематоенцефалічний бар’єр (між кров’яним руслом і мозковою тканиною), і можуть використовуватися як природні переносники терапевтичних речовин.  

Використовуючи біомолекулярні методи, дослідники з Каролінського інституту покрили зовнішню мембрану позаклітинних везикул терапевтичними білками, рецепторами, які зв’язуються із запальними речовинами, TNF- α та інтерлейкіном 6 (IL 6). TNF-α та IL 6 утворюються в організмі при запальних станах, таких як розсіяний склероз і запальні захворювання кишечника (далі ЗЗК), і відіграють ключову роль у запаленні та подальшому пошкодженні тканин. Ці знання привели вчених до розробки біологічних препаратів, які пригнічують запальну реакцію, пригнічуючи TNF-α та IL 6.

У цьому дослідженні науковці поставили на меті вивчити, чи можливо зменшити утворення запальних речовин за допомогою терапевтичних везикул, які експресують на своїх мембранах рецептори, які зв’язуються з IL 6 і TNF-α. Вони використовували різні методи для оптимізації експресії рецепторів і тестували різні варіанти везикул на моделях клітин, уражених запаленням, щоб визначити, яка стратегія дасть найбільший протизапальний ефект.

Далі дослідники вивчили вплив терапевтичних везикул на трьох релевантних моделях тварин із сепсисом (генералізованим запаленням), розсіяним склерозом та ЗЗК. У моделі на тваринах із сепсисом лікування значно покращило виживаність, що свідчить про успішне зменшення вираженості запальної реакції за допомогою даного методу.

У моделі тварин із розсіяним склерозом також було зареєстроване значне зменшення вираженості неврологічних симптомів, що спостерігаються при загостреннях захворювання. Лікування везикулами, що експресують обидва рецептори, також показало значне збільшення виживаності в мишей із ЗЗК.  

Вчені кажуть, що отримані результати є важливим кроком у правильному напрямку та демонструють, що клітинні везикули можуть бути перспективним засобом лікування запалення, але ця техніка також має великий потенціал для багатьох інших захворювань.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20211006/Tiny-bubbles-show-promise-for-reducing-inflammation.aspx?fbclid=IwAR2Hjs1PQZIxXGByiTnsuJOLMG850k3lVBJrksqdsC63NAJLStbv5oKsqTg

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"