Аналіз крові може допомогти передбачити тяжкість перебігу та поліпшити лікування хворих із запальними захворюваннями кишечника

Аналіз крові може допомогти передбачити тяжкість перебігу та поліпшити лікування хворих із запальними захворюваннями кишечника

Дослідники розробили новий тест, який може передбачити тяжкість запального захворювання кишечника (ЗЗК). Тест допоможе врахувати більш персоналізовані плани лікування в майбутньому. Новий тест може скоро допомогти лікарям передбачити перебіг ЗЗК.

Запальне захворювання кишечника (ЗЗК) – це термін, який лікарі використовують для опису хронічного запалення шлунково-кишкового тракту. За даними Центрів з контролю і профілактиці захворювань, 1,3% дорослих в Сполучених Штатах мають ЗЗК.

Типи ЗЗК включають хворобу Крона, яка вражає слизову оболонку травного тракту, і виразковий коліт, який вражає слизову оболонку товстої кишки і прямої кишки. Симптоми хвороби Крона і виразкового коліту можуть варіюватися в залежності від тяжкості запалення, але вони зазвичай включають діарею, біль в животі, втому і втрату ваги.

Різні ліки можуть лікувати симптоми ЗЗК і зупинити їх повторне виникнення, але в даний час немає ніякого лікування, яке могло би повністю позбавити пацієнта від цієї хвороби. Чим серйозніше запалення, тим сильнішими повинні бути ліки, і деякі з цих ліків можуть мати неприємні побічні ефекти.

З цієї причини дослідники прагнуть знайти способи передбачити, як буде розвиватися перебіг хвороби, щоб визначити варіанти лікування. На сьогоднішній день, однак, це не було можливо.

Розробка нового прогностичного тесту

Раніше дослідники з Кембриджського університету Великобританії продемонстрували можливість використання генетичної сигнатури в Т-клітинах CD8 – тип імунної клітини – для прогнозування ступеня тяжкості ЗЗК. Проте, тест не був практичним, тому що виділення CD8 Т-клітин і ідентифікація підпису було складним.

Виходячи з цього, вчені зосередилися на розробці тесту – з використанням сигнатури Т-клітин CD8 – але з використанням легкодоступної технології.

Дослідники, які опублікували свої результати в журналі Gut, використовували поєднання машинного навчання і аналізу цільної крові, так званої кількісної полімеразної ланцюгової реакції (КПЛР).

Використовуючи КПЛР, яка є звичайним інструментом в багатьох медичних і дослідницьких лабораторіях, вони можуть ідентифікувати генетичні сигнатури і визначити, чи буде ЗЗК у пацієнтам легким або важким.

Новий підхід до полегшення симптомів виглядає багатообіцяючим

Недавнє дослідження припускає, що блокування білка, що бере участь в згортанні крові, може поліпшити лікування. Як тільки тест був готовий, вчені підтвердили свої результати більш ніж у 120 осіб з ЗЗК з усієї Великобританії.

Доктор Джеймс Лі, який є першим спільним автором дослідження, пояснює, наскільки простим може виявитися цей процес. «Використовуючи прості технології, які доступні майже в кожній лікарні, наш тест шукає біомаркерів – по суті, медичну підпис – для визначення того, в яких пацієнтів може бути легке ЗЗК, а у яких – більш серйозні захворювання». Продовжуючи, доктор Лі каже: «Якщо людина, ймовірно, має тільки легке захворювання, вона не хоче приймати сильнодіючі ліки з неприємними побічними ефектами. Але, аналогічно, якщо хтось з пацієнтів може мати більш агресивну форму хвороби, то чим раніше ми зможемо почати з найкращого з доступних методів лікування, тим краще ми зможемо управляти станом хворого».

Відмова від підходу «один розмір підходить всім»

Дослідники говорять, що цей тест порівнюють з біомаркерами раку, які сприяли створенню нових методів лікування. Компанія, заснована проф. Кеном Смітом, старшим автором дослідження, за підтримки Кембриджського підприємства, філії Кембриджського університету, в даний час зосереджена на подальшій розробці нового тесту.

«ЗЗК може бути дуже виснажливим захворюванням, але цей новий тест може допомогти нам змінити варіанти лікування, відійшовши від підходу «один розмір підходить всім» до персоналізованого підходу у лікуванні пацієнтів», – сказав професор Сміт.

Хелен Террі, директор з досліджень в Crohn’s & Colitis UK, вітала новий підхід як «дійсно захоплюючий». Вона пояснює, що останнє дослідження – це накопичення десятиліття медичних досліджень і може «кардинально змінити» життя людей з ЗЗК.

Дослідницька група також ілюструє актуальність своєї роботи за допомогою тематичного дослідження, яке показує, як одна людина отримала б вигоду від нового прогностичного тесту і більш персоналізованого підходу.

31-річна жінка отримала діагноз хвороби Крона, коли їй було 14 років. Їй зробили резекцію кишечника, але симптоми повернулися. Різні ліки не допомогли, і у неї були побічні ефекти, які привели до збільшення госпіталізації.

З сильно пошкодженої кишкою пацієнтці була потрібна ще одна хірургічна процедура, коли їй було 20 років, після якої було додаткове медикаментозне лікування.

Дослідники з Кембриджа вважають, що прогностичний тест дозволив би жінці краще зрозуміти ймовірний прогноз перебігу її хвороби, і це дозволило б їй спробувати більш сильні методи лікування раніше.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325137.php?fbclid=IwAR0GalEcIAYZenGI6wnEwgKJpGu6rOl87zXyuj6TxYlHGuGYf_fAr3G27dA

 

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"