Перспективна альтернатива лікування запальних захворювань кишечника

Лікування, при якому метою є безпосереднє пригнічення запального процесу в стінці кишки або системно в усьому організмі, часто не є достатньо ефективним для багатьох людей із запальними захворюваннями кишечника (далі – ЗЗК). Нещодавно опубліковані результати дослідження демонструють, що блокування білка, що бере участь у згортанні крові, може бути перспективною альтернативою такого лікування.


Замість того, щоб слідувати вже пройденому шляху пошуку нових препаратів, дія яких спрямована на запалення, професор Степпенбек і його команда вирішили піти в іншому напрямку. Вони провели детальний пошук генів, які могли б сприяти розвитку ЗЗК через шляхи, які безпосередньо не пов’язані із запаленням. Для цього було проаналізовано генетичні дані з 1800 біопсійних (тобто, таких, що взяті шляхом відщипування або зрізання з певного органу або структури організму людини. – прим перекл.) зразків хворих, що страждають від ЗЗК. Було проведено порівняння зразків, отриманих від пацієнтів, із такими, що були взяті у відносно здорових людей. Біопсія у людей із ЗЗК включала зразки запаленої та неушкодженої тканини кишечника; було також враховано особливість перебігу патології, тому брали тканини від осіб із легким, середнім і тяжким перебігом.

Саме цей аналіз дав список генів, які беруть участь у згортанні крові, які є більш активними у людей із ЗЗК. Після вивчення на молекулярному рівні генетичних даних багатьох людей із ЗЗК, вчені медичного факультету Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, штат Міссурі, виявили, що пацієнти, у яких найбільш яскраво виражені симптоми ЗЗК, також мають більш високу активність у генах, пов’язаних із системою згортання крові. Визначені активні гени були спільними як для запальних клітин, так і для епітеліальних клітин або для клітин оболонки кишки. Активними були ділянки молекули ДНК SERPINE-1 та PAI-1, які кодують (тобто, які відповідають за утворення певних молекул. – прим. перекл.) білки, що мають аналогічні назви, тому вчені зосередили свою увагу на них. PAI-1 і ген, що кодує його, беруть участь у ранніх стадіях згортання крові, але нещодавно опубліковане дослідження є першим, що зв’язує їх із запаленням, хоча і опосередковано.

Науковці виявили, що експериментальний препарат, який блокував PAI-1, полегшив симптоми ЗЗК у мишей, які були використані для моделювання перебігу даної групи захворювань. «Найбільш вражаючим є те, – зазначає проф. Степпенбек, – це те, що SERPINE-1 та його білок, як виявилось, найбільш активними є в людей з найбільш тяжким перебігом захворювання, а також у пацієнтів, біологічна терапія в яких не демонструє належного ефекту.»

Потім команда лікувала групу мишей MDI-2268, експериментальним препаратом, який блокував дію PAI-1, а решту – плацебо. У порівнянні з тими, які отримували плацебо, миші, які отримували експериментальний препарат, почали проявляти ознаки поліпшення стану здоров’я. Їхня втрата маси тіла зменшилася, а у зразках тканин кишечника виявлено меншу кількість уражень і зменшення запалення.

Професор Степпенбек пояснює: «Ми виявили унікальну мішень, яка не є запальною молекулою, і при цьому блокування її зменшує запалення і ознаки захворювання, принаймні у мишей». Команда припускає, що цей висновок призведе до появи нових видів ліків для людей з ЗЗК, які не знаходять полегшення від доступних на сьогодні препаратів.

Джерело: https://bit.ly/2YsuOgs

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: [email protected]
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"