Поговоримо про біологічну терапію

Біологічні ліки, або біопрепарати, це спільна назва для групи лікарських засобів, які складаються з молекул, що зустрічаються в природі, таких як вуглеводи і білки. Деякі біопрепарати містять живі клітини або тканини. Виробники розробляють їх для стимуляції утворення білків та інших молекул, які організм виробляє природним шляхом.

Адалімумаб і устекінумаб — це два засоби, які лікарі використовують для лікування і корекції певних станів, причиною яких є порушення роботи та належного функціонування імунної системи. Вони мають різний вплив на організм, володіють як перевагами, так і недоліками, і застосовуються, окрім хвороби Крона, для терапії ряду аутоімунних захворювань, включаючи псоріатичний артрит. Такий підхід до лікування захворювань має назву «біологічна терапія». В чому ж різниця між цими двома медикаментами?

Першим на розгляді є адалімумаб. При хворобі Крона, псоріатичному артриті виробляється більша кількість особливого білка — фактору некрозу пухлин альфа, функція якого полягає в активації та посиленні запалення в організмі. Механізм дії адалімумабу полягає в приєднанні до цього білка і припиненні його роботи. Це може зменшити запалення, яке викликає багато симптомів захворювання.

Наступний препарат, устекінумаб, також застосовують для терапії аутоімунних станів; механізм його дії полягає у зв’язуванні двох білків всередині організму, інтерлейкіну-12 (IL-12) і інтерлейкіну-23 (IL-23), та блокуванні їхньої активності. У здорових людей IL-12 і IL-23 викликають тимчасове запалення, щоб допомогти організму боротися з інфекцією. У людей з псоріатичним артритом або хворобою Хрона організм виробляє занадто багато IL-12 і IL-23, викликаючи надлишкове запалення, потреба в якому відсутня.

Отже, вказані ліки послаблюють активність імунної системи, але по-різному. Це зменшує запалення, яке може викликати симптоми аутоімунних захворювань. Масштабні дослідження застосування адалімумабу в лікуванні хвороби Крона показали, що спочатку близько 6 з 10 людей добре реагують на препарат. Після прийому його протягом року у більше 1 з 3 осіб з цієї групи не виникали загострення захворювання. Випробування устекінумабу для хвороби Крона показали, що цей препарат може принести користь близько 50 відсотків людей із даним діагнозом. Після початку лікування деякі люди більше не потребують застосування стероїдів для контролю симптомів хвороби Крона.

Як і всі ліки, дані лікарські засоби можуть викликати побічні ефекти, хоча важливо відзначити, що не всі відчувають їх.
Загальні побічні ефекти адалімумабу можуть включати:

  1) шкірні реакції навколо місця ін’єкції, такі як біль, набряк, висипка або свербіж;
  2) респіраторні інфекції, такі як застуда, синусит (запалення біля носових пазух) або пневмонію;
  3) біль у животі;
  4) головний біль;
  5) нудота, можливе блювання;
  6) біль у м’язах і кістках.

Загальні побічні ефекти устекінумабу включають:

  1) інфекції верхніх дихальних шляхів;
  2) блювання;
  3) відчуття втоми, головний біль;
  4) молочниця;
  5) інфекції сечовивідних шляхів;
  6) свербіж.

Фахівці в галузі охорони здоров’я можуть рекомендувати людям, які мають аутоімунні захворювання, ряд інших варіантів як альтернативу адалімумабу та устекінумабу. Інші способи лікування включають стероїдні гормони і нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен.
Через ризики, пов’язані з призначенням біологічної терапії, лікарі прагнуть удаватися до неї, коли інші способи лікування зазнали невдачі.
Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324703.php

Залишити коментар

Ваша email адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля помічені.*

Здоров’я настільки переважує всі блага життя, що воістину здоровий жебрак щасливіший від хворого короля.
Артур Шопенгауер (1788 – 1860), німецький філософ

Адреса і контакти

Тел.: +38-050-382-1309 Сотскова Олена
Тел.: +38-097-665-8577 Олесандра Асєєва
Тел.: +38-097-772-9828 Сучкова Катерина
Ел. пошта: info@gofulllife.com.ua
Facebook: gofulllife

Створено за підтримки біофармацевтичної компанії "Такеда Україна"